Світ 2020-04-11 11:00 Христина Вовчук

Вибори в США: демократичний консенсус

Як демократи планують об'єднатись напередодні президентських перегонів та чим це загрожує Трампу

На тлі пандемії коронавірусу передвиборча ситуація в Сполучених Штатах набирає нових непередбачуваних обертів. У середу, 8 квітня, сенатор Берні Сандерс оголосив, що припиняє свою передвиборчу кампанію, як кандидат у президенти від Демократичної партії. Рішення Сандерса дозволить його головному опоненту, колишньому віце-президентові США Джо Байдену, стати єдиним кандидатом від демократів для фінального двобою з республіканцем Дональдом Трампом у листопаді. Коментуючи своє рішення Сандерс визнав, що його "шлях до перемоги практично неможливий", додавши, що його команда чесно оцінила перспективи перемоги. “Якби я повірив, що ми проклали шлях до висунення, я б точно продовжив кампанію. Але його просто немає ", - сказав він. Починаючи з виборів 2016 року, Сандерс став однією з найвпливовіших постатей з демократичного табору. Його програма - набір прогресивних пропозицій, серед яких програма медичної допомоги Medicare for All, безкоштовний громадський коледж та екологічний «Зелений новий курс» - неабияк змінила вектор дискусій серед кандидатів 2020 року. Однак Сандерс визнав, що коронавірусна криза, що унеможливила проведення масових акцій, стала критичним фактором у його рішенні залишити перегони. Саме тому сенатор знайшов у собі сили привітати Байдена, назвавши його "дуже порядною людиною", й обіцяв працювати з ним для просування прогресивних ідей. 

 

Напередодні Байден здобув перемогу над Сандерсом на праймеріз у Флориді, Іллінойсі та Арізоні. Знаковим є те, що на тлі епідемії кандидати не вели класичну кампанію – зустрічі з виборцями були скасовані. Крім того, через спалах COVID-19 по всій країні, Демократична партія офіційно перенесла висування свого кандидата з липня на 17 серпня. Зокрема, коронавірус посилив нерівність в американському суспільстві, що зробило більш популярними  соціалістичні аргументи Сандерса щодо забезпечення кращої підтримки для тих, хто втратив роботу. Адже за останні три тижні через пандемію роботу втратило майже 17 мільйонів американців. Проте неофіційні дані можуть бути ще більшими, бо як повідомляють американські ЗМІ, через величезний наплив безробітних біржі праці перевантажені. Тобто багато людей навіть не можуть подати заяву на виплату допомоги. Водночас пандемія також показала, наскільки погано працює система охорони здоров’я США в умовах кризи. Це ніби підкреслило точку зору Сандерса, стосовно того, що Америці необхідне універсальне страхове покриття. Усвідомлюючи, що такі політичні наслідки вірусу неможливо ігнорувати, Байден пішов на зустріч виборцям Сандерса, які за останні п’ять років сформували опозиційних рух, що може стати критичним для перемоги над Трампом. Першим його кроком для об'єднання демократів стала пропозиція знизити обмеження за віком у рамках програми Medicare до 60 років та розширити програму кредитування навчання університетської освіти для сімей з низьким рівнем доходів та середнього класу.  "Сандерс та його прихильники можуть пишатись своєю роботою, закладаючи основу для цих ідей", - заявив Байден. Екс-віце-президент назвав сенатора "потужним голосом за справедливішу Америку" і запевнив, що вплив його кампанії на вибори далеко не завершився. Також він закликав виборців, які підтримували Сандерса приєднатися до нього. "І до прихильників (Сандерса) я беру те саме зобов'язання: бачу вас, чую вас, і розумію актуальність того, що нам потрібно зробити в цій країні. Сподіваюся, ви приєднаєтеся до нас”, - виголосив Байден. У відповідь Трамп дав зрозуміти, що він теж намагатиметься привернути увагу виборців Сандерса. "Люди Берні повинні прийти до Республіканської партії”, аргументуючи, що він краще підходить для лівого кола сенатора, ніж Байден. Такі заяви Трампа показали, як саме очільник республіканців планує вести свою кампанію проти кандидата-демократа. Насамперед глава Білого дому буде своїм популізмом апелювати до лівого флангу робітничих класів, що складають переважну більшість електорату Сандреса. У результаті успішність спільної роботи Байдена з Сандерсом стане вирішальною для здатності сформувати коаліцію між звичайними та прогресивними демократами, щоб перемогти Трампа. Сенатору доведеться увесь час переконувати своїх прихильників у тому, що їм більше підходять політичні цілі Байдена, ніж республіканська програма.

 

Власне, ймовірна партійна гармонія демократів та коронавірусний хаос в країні вже позначилися на політичних рейтингах. Так, згідно з  опитуванням CNN/ SSRS, яке було опубліковано 9 квітня, Байден обганяє Трампа і  виходить на лідерську позицію. Серед зареєстрованих виборців 53% планують проголосувати за екс-віце-президента, у той час як за чинного главу держави лише 42%. Байден має перевагу над Трампом у кількох ключових питаннях, включаючи відповідь на спалах коронавірусу (52% до 43%), охорону здоров'я (57% до 39%) та допомогу середньому класу (57% до 38%). Однак кандидат від республіканців перевершує Байдена в тому, хто буде краще керувати економікою. Зокрема, 50% репондентів вважають, що Трамп краще розуміється в економічних питаннях, аніж Байден (46%). Тим не менш, враховуючи останні події в США, робити остаточні висновки щодо результатів майбутніх президентських виборів наразі зарано.