Світ 2020-04-18 12:00 Христина Вовчук

Інвестиції Китаю в умовах пандемії

Що пишуть іноземні медіа про торгові потоки та “дисконтні” угоди Піднебесної в Європі

Пандемія коронавірусу може занурити Китай у глибоку економічну кризу. ВВП країни впав на 6,8% у першому кварталі 2020 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Проте навіть економічні труднощі не заважають Пекіну впроваджувати свою геополітичну програму. Аналітики прогнозують, що в умовах фінансових труднощів, які приніс спалах COVID-19, багато західних виробників можуть стати легкою здобиччю для китайських компаній.

 

Так, на думку директорки Ради з міжнародних відносин з питань досліджень Азії Елізабет Економі, Китай рухається вперед до своїх національних цілей розвитку, заздалегідь викладених перед спалахом вірусу. Експерт розповіла CNBC, що Пекін може використовувати дипломатичну допомогу під час пандемії як спосіб втілення геополітичних планів. Зокрема, йдеться про ініціативу президента Сі Цзіньпіна “Один пояс - один шлях”, що покликана стимулювати інвестиції китайських компаній в європейські порти та залізніці. Також варто підкреслити успішні спроби Китаю закріпитися в Європі у форматі "17+1" та вплинути на східних і південних членів ЄС, інвестуючи в ініціативу "Новий Шовковий шлях". Таким чином, в умовах коронавірусної кризи китайські фірми готуються до “дисконтних” угод в Європі. За даними Bloomberg, нещодавно банкіри помітили сплеск пропозицій від китайських компаній для компаній у ЄС.  У свою чергу, державні підприємства КНР зазвичай інвестують у такі галузі, як автомобілі, енергетика, інфраструктура та технології. Наприклад, CNIC Corp., державний інвестиційний фонд, розглядає можливість придбання близько 10% акцій групи Greenko, однієї з найбільших індійських компаній з відновлювальної енергетики. Не відстають і приватні китайські бізнесмени. Компанія Fosun International Ltd. минулого місяця заявила, що китайський конгломерат шукатиме інвестиційні можливості по всьому світу. Крім того, китайська фірма Fosun нещодавно оголосила про придбання 55,4% акцій французької ювелірної марки Djula за $30 млн. До того ж, старший працівник Нідерландського інституту міжнародних відносин Clingendael Френс-Пол ван дер Путтен підкреслює, що китайська морська транспортна компанія COSCO, яка належить уряду КНР, має контрольні пакети акцій контейнерних терміналів у Піреї та здійснює оперативний контроль над третім терміналом. У Зебрюгге, Бельгія, COSCO володіє 90% єдиного існуючого оператора терміналу. В Іспанії COSCO має 51% частки в найбільших терміналах у Валенсії та Більбао. “Такий вплив, який створює Китай, дає можливість Пекіну перенаправляти торгові потоки з одного місця в інше" – застерігає він.

 

Проте 7 квітня Пекін зазнав дивовижної невдачі у Великобританії, пише Foreign Policy. Після застережень британських законодавців, китайській державній інвестиційній фірмі "China Reform" довелося відмовитися від своєї заявки на домінування в провідній британській компанії “Imagination”, яка виробляє смартфони. Бажання  "China Reform " купити собі  "Imagination" є частиною  китайської експансіїв Європі та Північній Америці, що триває останні кілька років. Так, минулого року, наприклад, підприємства з Піднебесної інвестували в країни ЄС майже $13 млрд,,більша частина цієї суми - через злиття та поглинання, і лише незначні кошти були спрямовані на створення нових компаній. Сьогоднішні інвестиції та поглинання часто є частиною стратегії "Зроблено в Китаї – 2025”, завдяки якій Пекін планує стати наддержавою в галузі технологій, виробництва та кібертехнологій. Ключовою частиною стратегії є придбання західних фірм.

 

Однак апетити КНР можуть спричинити конфлікти з європейськими урядами, які вже висловили готовність захищати стратегічні сектори економіки. ЄС попередив, що економічний спад від пандемії може зробити ключові галузі блоку вразливими для ворожих токсичних інвестицій, наголошує Bloomberg. Єврокомісія заохочує уряди країн-членів ЄС купувати частки в підприємствах у разі загрози їхнього поглинання з боку КНР. "Ми не бачитимемо жодних проблем у діях держав, якщо вони за необхідності купуватимуть частки підприємств, щоб запобігти поглинанням подібного роду", - заявила заступниця глави Єврокомісії Марґрете Вестагер виданню Financial Times. До слова, в Італії посилили захист від іноземних інвестицій. Тепер обмеження охоплюватимуть більш широкий спектр галузей, включаючи банки, енергетику та охорону здоров'я, а також застосовуватимуться і до компаній з ЄС, які хочуть отримати частки більше 10%, пише Bloomberg. Крім того, Німеччина планує запровадити нові правила, що дозволять владі блокувати угоди, які представляють "потенційне втручання" в інтереси країни, захищаючи місцеві компанії від поглинань. Важливим є те, що з 13 по 15 вересня у Лейпцигу має відбутися саміт між ЄС та Китаєм, повідомляє Süddeutsche Zeitung. Про скасування заходу через коронавірус наразі не йдеться. Ще до початку пандемії бізнес-асоціації, такі як Федерація промисловості Німеччини (BDI), виступали за визнання Китаю "системним конкурентом".