Світ 2020-07-04 11:32 Ворожбит Ольга

Нове коло

Чи справді нові спалахи коронавірусу в країнах, де раніше вдалося істотно зменшити кількість хворих, свідчать про початок другої хвилі пандемії

Під час пандемії іспанського грипу 1918 року — найкраще задокументованої пандемії у світовій історії — друга хвиля вірусу була значно нещаднішою, ніж перша. Про небезпеку другої хвилі COVID-19 західні епідеміологи та вірусологи говорять ще від березня, однак упродовж останнього місяця в деяких країнах про початок другої хвилі заговорили впевненіше.


Ще 22 червня в Корейському центрі контролю за захворюваннями заявили, що країна проходить через другу хвилю пандемії коронавірусу. Загалом Південна Корея — одна з країн, які найкраще діють у контексті протидії пандемії, про що свідчить статистика (на 12 800 випадків лише 282 смерті, а 11 537 хворих на сьогодні вже одужали), тому мер Сеула Парк Вонсун заявив, що столиця може повернутися до суворих форм соціального дистанціювання, якщо ситуація зі спалахами не покращуватиметься.

 

Читайте також: Гарячими слідами


У метрополійній зоні Сеула проживає 24 млн жителів, а це майже половина всього населення Південної Кореї. Спалахи у столиці можуть спричинити поширення хвороби на велику кількість осіб, тому місто так суворо реагує на кожен кластер. Основними джерелами спалахів на сьогодні є релігійні зібрання. Хоча минулого тижня зафіксували перше зараження в початковій школі міста Теджон. Це вперше такий випадок трапився після того, як на початку червня Південна Корея завершила поступове відкриття навчальних закладів. Варто, утім, зазначити, що вже в процесі відкриття траплялися непоодинокі випадки захворювання чи серед учителів, чи серед учнів, що змушувало закривати навчальний заклад знову на карантин. Крім того, місцеве англомовне видання Korea Times повідомляло, що батьки корейських школярів скептичні щодо ефективності відкриття шкіл. Одна з причин для скепсису — той факт, що учні відвідують школи лише кілька днів на тиждень. Така умова спровокована тим, щоб у класі було достатньо простору між учнями. Решту часу вони навчаються дистанційно й постійно змушені перемикатися між типами навчання. Інша ж — те, що, відвідуючи школи, їхні діти все ще дуже ризикують захворіти.


Значну кількість шкіл в Ізраїлі також знову закрили через велику хвилю нових заражень. Як і в Південній Кореї, в Ізраїлі одні з перших значних спалахів нової хвилі траплялися в школах. Учитель гімназії Rehavia в Єрусалимі виявився суперпоширювачем і заразив понад 100 осіб. Після того як коронавірус виявили у виховательки в дитячому садку в Тель-Авіві, 50 дітей відправили на самоізоляцію. У неділю 28 червня міністр охорони здоров’я Йоель Едельштейн заявив, що країна ввійшла в другу хвилю пандемії. А вже наступного дня в Ізраїлі зафіксували 765 нових випадків захворювання на COVID-19. Цей показник майже зрівняв ситуацію з квітневою, коли фіксували найбільше нових випадків першої хвилі (антирекорд був 3 квітня, тоді їх зафіксували 819). У той час у країні запровадили один із найжорсткіших карантинів, і кількість хворих удалося зменшити до десятків у травні. З початку червня цифра знову зростала. «Це пов’язано з тим, що люди відчули, що все можна знову. От я сиджу на балконі й бачу, як у ресторані під нашим домом безліч людей, але жоден не носить маски», — каже в коментарі Тижню політолог Андрій Пилипенко, який зараз живе в третьому за величиною ізраїльському місті Хайфа. За словами Пилипенка, в Ізраїлі практично неможливо повернутися до загального карантину, бо це доб’є економіку країни. «Станом на кінець травня в нас було 2–3,5% безробіття. Нині, за різними оцінками, близько 23,5%. Тому влада не хоче розпочинати повний карантин знову», — пояснює він. Натомість влада Ізраїлю ухвалила рішення вводити так звані червоні карантинні зони в тих місцях, де спостерігається високий рівень зростання захворювання на коронавірус.

Не маючи можливості запровадити повний карантин, влада Ізраїлю ухвалила рішення вводити так звані червоні карантинні зони там, де спостерігається зростання захворювання на коронавірус. Політику введення обмежень у певних зонах зі значним спалахом захворювань запровадила й Німеччина

 

Зокрема, перші «червоні зони» з’явилися на південь від Тель-Авіва в місті Бат-Ям. Там знову зачинені публічні установи, школи, пляж. І це не єдине місто. Такі зони є в передмістях Тель-Авіва та Єрусалима. Влада Ізраїлю також посилила штрафи за недотримання карантинних обмежень. «Минулого тижня посилили штрафи за ходіння без маски з 200 до 500 шекелів (з 1530 до 3840 грн. — Ред.). Маску потрібно носити всюди, окрім випадків, коли займаєшся спортом. Може бути штраф, навіть якщо маскою не закритий ніс», — пояснює Пилипенко. Як і в Україні, міжміське залізничне сполучення в Ізраїлі було призупинено на три місяці. Зараз із певними обмеженнями його відновили, але кількість пасажирів значно впала. Обмеження знову ввели й на відвідування релігійних установ: «З кінця травня в Ізраїлі вже можна було знову молитися в синагогах, але тепер молитви дозволили лише на свіжому повітрі й не більше як 20 особам», — зазначає Пилипенко.

 

Читайте також: Подвійний удар


Політику запровадження обмежень у певних зонах зі значним спалахом захворювань запровадила й Німеччина. Найгучніший випадок масового зараження трапився там на м’ясокомбінаті Tönnies у містечку Гютерсло (земля Північний Рейн — Вестфалія). М’ясокомбінат закрили 20 червня. Коронавірус там виявили в понад 1500 працівників, а на сьогодні в містечку 2254 хворих. У перерахунку це 84 хворих на 100 тис. жителів. Згідно з вказівками німецького уряду, якщо кількість хворих у громаді перевищує 50 на 100 тис. населення, карантин там має бути відновлено протягом наступних семи днів і його мають переглядати щотижня. На сьогодні карантин триває в Гютерсло, а в сусідньому містечку Варендорф, яке також перебувало на карантині, 1 липня обмеження скасували. Випадок на м’ясокомбінаті спровокував велику дискусію в німецькому суспільстві не лише щодо власне регулювання таких спалахів, а й щодо соціально відповідального бізнесу. Більшість працівників на фабриці є мігрантами з Румунії та Болгарії, а роботу на німецьких м’ясокомбінатах називають рабською — через важкі умови та малу оплату. Місцеві жителі, яким довелося повернутися до суворого карантину (заборонені зустрічі більше як по три особи, закриті кінотеатри, бари, фітнес-центри), не приховують злість на власника м’ясокомбінату, оскільки побоюються, що через цей спалах їм доведеться пожертвувати своїми літніми відпустками. Готелі на острові Узедом у Балтійському морі відмовилися приймати туристів із Гютерсло, а австрійська міністерка туризму Елізабет Костінґер заявила, що для в’їзду в Австрію жителі Гютерсло мають показати негативний тест, зроблений не пізніше ніж за 48 годин до в’їзду.


Минулого тижня зростання випадків зараження коронавірусом спостерігалося в близько 17 американських штатів, а в деяких, як-от Аризона, Флорида, Оклахома, Орегон, Техас та Невада, зростання було рекордним. Через це в США також заговорили про другу хвилю пандемії (загалом по США кількість нових захворювань била рекорди чотири рази впродовж минулого тижня). Однак американська епідеміологиня Меліса Гокінс із American University вважає, що в контексті США не можна говорити про другу хвилю, адже йдеться радше про продовження першої. «Вірус має бути контрольованим, а передача повинна зменшитися до дуже низького рівня, тоді це буде закінченням першої хвилі», — пише вона у своєму матеріалі для ресурсу The Conversation.

 

Читайте також: Die Welt: Пандемія для пропаганди


Справді, випадки заражень у США, які різко зростали в березні та квітні, далі пішли на спад завдяки соціальному дистанціюванню. Але там, на відміну від деяких європейських країн, кількість нових випадків не зменшилася до одиниць чи десятків на день, а просто зафіксувався дещо нижчий рівень упродовж певного часу (близько 25 тис. хворих щодня). Утім, із середини червня, відколи деякі карантинні обмеження послабилися, кількість щоденних заражень знову зростає.
Дослідниця також звертає увагу на те, що різні штати показують різні тренди. Наприклад, штати Північного Сходу можна вважати такими, де закінчується перша хвиля, і їм удалося значно зменшити кількість нових випадків щодня. У Нью-Йорку, який був епіцентром захворювання у квітні й де тоді щоденні випадки подекуди перевищували 10 тис. хворих, упродовж другої половини червня їхня кількість закріпилася на рівні менше як 1 тис. на день. Каліфорнія й Техас належать до тієї групи штатів, де все ще триває перша хвиля. А от такі штати, як Гаваї, Монтана та Аляска, можна зарахувати до групи, що переживає свою місцеву другу хвилю: там удалося зменшити кількість захворювань щодня подекуди до нуля в травні, а зараз порівняно з тими випадками є значне зростання.


Нова хвиля захворювань після того, як карантинні обмеження послабилися, для більшості країн світу не стала несподіванкою. Утім, вони більше не готові до запровадження жорстких обмежень по всій країні й намагаються діяти точково, обмежуючи лише певні міста та громади, де трапилися серйозні спалахи, і покладаючи надію на сумління своїх громадян.