Світ 2020-07-23 14:10 Лазарева Алла
  ▪   Париж

Новий прем’єр Франції: пошук компромісу

Із ким має налагодити діалог новопризначений Жан Кастекс

Жвавий, комунікабельний і доступний... На рівні іміджу новий прем’єр-міністр Франції Жан Кастекс справляє враження повної протилежності Макрону. Імовірно, так і замислювалося. Після провальних муніципальних виборів французький президент вирішив не просто змінити уряд, а обрати його очільником особу, яка втілюватиме те, чого бракує йому самому. «Кастекс слухає простого фермера й ніколи його не перебиває, — поділився спостереженнями з Тижнем Жоржі Йорка, підприємець із містечка Прад, мером якого був нинішній прем’єр. — Він у нашому місті дуже популярний! Легко переходить на «ти», вивчив каталонську, якою спілкуються місцеві селяни, відкритий, привітний...» Контраст із холодним, сухуватим і дещо зверхнім Макроном очевидний.

 

Жана Кастекса обирали мером невеликого гірського містечка Прад, що розташоване в Південних Піренеях, 12 років поспіль. Місцеві мешканці на свого мера ледь не молилися. 16 березня попри карантин за Кастекса в першому турі муніципальних виборів проголосували понад 75% мешканців. «Не хочеться відпускати його до Парижа, — журиться Ів, власник кав’ярні на в’їзді до містечка. — Але я впевнений, що він буде успішним прем’єром. Це хазяйновита і практична людина. Він розуміється на економіці, знає провінцію й чудово вміє домовлятися».

 

Одним із перших кроків Жана Кастекса стало рішення про обов’язкове використання масок у закритому просторі, починаючи від 20 липня. Останнім часом крива захворюваності у Франції дещо поповзла вгору: щотижня лікарі фіксують 4 тис. нових випадків коронавірусної хвороби. Новий уряд сподівається попередити «другу хвилю» епідемії штрафами на суму €135 за перебування без маски у громадському транспорті, крамницях, адміністративних будівлях, музеях, вокзалах та аеропортах. «Кастекс прагне будь-якою ціною уникнути нового карантину восени, — припустив у розмові з Тижнем Жерар Боне, мешканець сусіднього з Прад міста Іль-сюр-Тет. — Економіка навесні зазнала сильного удару. Новий прем’єр мусить знайти можливість вивести її з кризи й водночас і далі втілювати реформи, які започаткував Макрон. Ці два завдання дуже непросто поєднати».

 

Читайте також: Не бачу зла

 

Замінивши популярного прем’єра Едуара Філіпа на менш відомого політика Жана Кастекса, Макрон зреагував не лише на невдалі для своєї партії результати муніципальних виборів, а й відповів на кризу «жовтих жилетів», що понад рік виснажувала країну. Маючи конституційну більшість у Національній асамблеї, французький президент поквапився здійснити кілька реформ: пенсійну, освітню й податкову. Покладаючись на те, що зміни давно назріли і що парламентська опозиція не в змозі ефективно протистояти уряду, команда президента не стала перейматися такими «дрібницями», як консультації з громадськістю. Математично в парламентської більшості була можливість ухвалити нові закони й без цього. Але Макрон недооцінив бунтівну традицію вулиці. Потрібні, але для багатьох незрозумілі реформи запроваджували жорстко, вертикально й навіть авторитарно. Недостатня комунікація з суспільством спричинила глуху й потужну хвилю гніву. У перспективі наступних президентських виборів, що відбудуться за два роки, зміна стилю комунікації з суспільством стала терміновою необхідністю.

Упродовж своєї тривалої політичної кар’єри Жан Кастекс здобув репутацію «людини діалогу». Це саме ті навички, яких критично бракує Емманюелю Макрону. Приналежність Кастекса до поміркованих правих також працює на інтереси президента у проекції на наступні вибори.

 

Упродовж своєї тривалої політичної кар’єри Жан Кастекс здобув репутацію «людини діалогу». Це саме ті навички, яких критично бракує Емманюелю Макрону. Приналежність Кастекса до поміркованих правих також працює на інтереси президента у проекції на наступні вибори. Помірковані ліві нині не мають лідера, що міг би конкурувати з Макроном, праві — фактично також. Реальну опозицію становлять крайні праві й ліві, а також екологи, які, можливо, висунуть свою кандидатуру на наступних президентських перегонах. Жан Кастекс зі своїм південним акцентом, природною комунікабельністю та підкресленою увагою до проблем провінції може стати для Макрона, який асоціюється з елітами, потужним козирем.

 

Читайте також: Без’ядерна альтернатива

 

Станом на сьогодні новий прем’єр не робив жодних заяв на теми зовнішньої політики. Це не дивно: міжнародна політика у Франції є пріоритетом президента. Відомо лише те, що Кастекс є переконаним прихильником Євросоюзу й симпатиком регіональної співпраці з сусідніми країнами. «Макрон уособлює Францію, якій ведеться добре: успішних підприємців, дипломованих фахівців, модерних і багатих мешканців великих міст, — підсумовує французький колега. — Натомість, Кастекс апелює до розгубленої та розчарованої провінційної Франції, що живе на іншій, нижчій швидкості. Якщо ці двоє добре спрацюються, розбите дзеркало може зростися за лінією тріщини й Макрону неважко буде переобратися на другий термін». Тестом на ефективність нової команди стане втілення європейського плану виходу з кризи, який ухвалили під час минулих вихідних у Брюсселі. Результат стане відомим за кілька місяців.