Пандемія. Герої та антигерої 2020-08-04 12:34 Ганна Чабарай

Борці з «карантинним терором». Портрет зблизька

Як антивакцинатори й конспірологи заперечували пандемію COVID-19

Карантин змусив українців відкласти багато справ, зокрема нетермінові візити до лікарів. Проте через нього рівень охоплення щепленнями від кору, паротиту і краснухи впав на 20%. Міністерство охорони здоров’я називає цю ситуацію критичною, адже нещодавно в Україні тривав спалах кору, збити який вдалося лише посиленою імунізацією.

 

Водночас активізувалися антивакцинатори. Наприклад, в суботу, 1 серпня, в центрі Києва зібралося кількадесят людей з мікрофоном, колонкою і плакатами. Формально приводом для зборів стали обмеження у зв’язку з пандемією COVID-19, але учасники, серед іншого, транслювали й традиційні міфи про вакцини. Зокрема, в описі події на Facebook, яку організувала спільнота під назвою «Ведический мир», закликають подивитися «документальний фільм режисера Роберта Де Ніро». Ідеться про псевдонаукове кіно Vaxxed («Вакциновані»), режисером якого є Ендрю Вейкфілд, творець всесвітньо відомого фейку про те, що вакцини викликають аутизм. Де Ніро з цим фільмом не пов’язаний узагалі, він лише співзасновник кінофестивалю «Трайбека», на якому мали показати стрічку, проте показ скасували через суспільний осуд. Антивакцинатори дуже люблять згадувати цей фільм та Де Ніро у своїх аргументах.

 

Читайте також: Чи виживуть діти антивакцинаторів? 

 

Також організатори події переймаються тим, що Україну ділять на чотири сектори залежно від епідеміологічної ситуації, і кажуть, що для поїздок до друзів та родичів всім слід мати дозвіл (ось постанова про нові правила карантину, про жодні дозволи у ній не йдеться), а восени всім треба буде мати імунний паспорт із підтвердженням щеплення проти COVID-19 (в Україні немає планів впроваджувати імунний паспорт, а вакцина поки що лише розробляється). Говорять про світову кризу, яку «штучно створили фармацевтичні компанії та підкуплені уряди з метою багатомільярдної наживи», а коронавірус – «не страшніший за грип». Не обійшлося без згадки Білла Ґейтса, який за останні місяці став героєм найбільших конспірологічних теорій.

 

Тиждень відвідав цю небагатолюдну акцію, записав усе, про що говорили її учасники і спростовує деякі тези.

 

«Маска не захищає від вірусу»

 

Захисні маски учасники акції називають намордниками та закликають усіх ігнорувати їх. Кілька жінок пенсійного віку навіть накинулися на фотографа, який прийшов висвітлювати акцію в масці, доволі агресивно тицяли пальцями йому в обличчя і вимагали зняти її. Ще одна активістка носила маску на мітлі, що б це не означало, та закликала присутніх підписати звернення про скасування маскового режиму в метро.

 

 

 

«Коронавірус не можна зупинити повітряно-краплинним шляхом, його може зупинити лише імунна система людини… Дебілам (лексику збережено. – Ред.), які носять маски, я скажу: якщо вірус має розмір один нанометр, то навіщо носити маску? Маска калічить. Найбрудніше місце – це рот. Коли ви вдягаєте маску, імунна система починає боротися з бактеріями, які живуть у роті, і весь цей безлад потрапляє в шлунково-кишковий тракт, сечостатеву систему», – заявив один із учасників Рамін Іманов. За інформацією організаторів, він доктор медичних наук, нейрохірург та онколог. З його виступу стало зрозуміло, що він родом з Азербайджану, навчався в Росії, працював у різних країнах, а зараз живе з родиною у Вінниці, але влада «репресує його за правду про вакцини».

 

Інший активіст, Віктор Вікарчук, якого представили як громадського діяча з Хмельницького, заявляє про шкідливий вплив масок на дихання.

 

«Я не медик, але я точно розумію, що коли вдихаю недостатньо кисню, то настає кисневе голодування. Тоді виникають різні проблеми, тому що слабка імунна система. Це політичне питання… Поговоріть із будь-яким медиком, він чітко пояснить, що носіння масок – це зло для організму людини», – каже він.

 

 

Андрій Яковлєв, який назвався спеціалістом із кібернетики і моделювання складних систем, додає, що «маска є медичним втручанням, але за 28 статтею Конституції медичне втручання може відбуватися лише добровільно». Також, за його словами, маски – це рекомендація, за недотримання якої не можна штрафувати.

 

Так, самим лише носінням масок від коронавірусу не вберегтися. Потрібно також тримати дистанцію 1,5-2 м, мити руки після контакту з іншими людьми та поверхнями в людних місцях. Розмір вірусу тут ні до чого: він не літає в повітрі сам по собі, а передається через краплинки вологи, які видихає чи викашлює хвора людина. Саме ці краплини й затримує маска, і краще, щоб вона щільно закривала рот і ніс хворих та здорових людей. ВООЗ підтверджує, що носіння масок знижує темпи поширення інфекції.

 

Маска стає небезпечною, якщо її носити тривалий час, не знімаючи. Коли вона стає вологою, на ній накопичується бруд, бактерії, які справді можуть бути причиною різних хвороб. Саме тому існує рекомендація: змінювати маску кожні кілька годин чи як тільки вона стане вологою.

 

Отруєння вуглекислим газом або нестача кисню внаслідок носіння маски – популярний фейк. Науковці встановили, що маска не заважає нормально дихати, хоч і може спричинити певні незручності. І саме медики як ніхто знають про це, адже більшість робочого часу проводять у масках.

 

Носіння масок у громадських місцях – не рекомендація, а обов’язок. Адже ці правила встановлені постановою Кабінету міністрів №211, а за ст. 117 Конституції України урядові постанови є обов’язковими до виконання. Носіння маски не є медичним втручанням, а в статті 28 Конституції, до якої апелює пан Яковлєв, ідеться про те, що людина не може без згоди бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам. Очевидно, що маска не має до цього жодного відношення.

 

«Не страшніший за грип»

 

Прозвучала й популярна маніпуляція з порівнянням смертності від COVID-19 за смертністю від інших хвороб.

 

«Давайте подивимося цифри Держстату. За п’ять місяців від коронавірусу померло понад 600 людей. Коли впроваджували карантин, у цей самий момент закривали тубдиспансери. Від туберкульозу померло 1455 людей, від серцево-судинних хвороб – понад 164 тисяч українців, від раку більше 32 тисяч. Скільки українців померло через те, що через карантин були збої поставок життєво важливих ліків? Скільки операцій було скасовано?», – запитує ініціатор акції та голова  організації «Ведический мир» Сергій Мікітен, який ще називає себе Родославом.

 

 

«Боріться з туберкульозом. Дебіли закрили всі диспансери, вони не думають, що вже почалася туберкульозна епідемія. Туберкульозники постійно відхаркують і плюють, я навіть в автобусі таке бачив. Це їхня психіка, їх не можна засуджувати. Але їх не лікують», – додає Рамін Іманов.

 

Андрій Яковлєв упевнений, що за смертність від коронавірусу видають природну смертність від хронічних хвороб, а будь-яка респіраторна вірусна інфекція ускладнюється до пневмонії, якщо її не лікувати.

 

Читайте також: Друге дихання антивакцинаторів

 

Порівняння інфекційних хвороб із неінфекційними в принципі некоректне, адже в них різні причини виникнення та способи лікування. Тим паче, коли йдеться про нову невивчену хворобу, якою є COVID-19. Смертність від неінфекційних хвороб є прогнозованою, на неї можна вплинути лише в довгостроковій перспективі за допомогою заохочення населення до здорового способу життя, підвищення податків на алкоголь і тютюн, покращення якості повітря в містах, ранньої профілактики та поліпшення якості медицини. Смертність від коронавірусної хвороби – раптова і може швидко зростати, якщо не взяти під контроль поширення вірусу.

 

Вважається, що летальність COVID-19 становить 3-4%, проте вона залежить від особливостей підрахунку в кожній країні. Летальність сезонного грипу – 0,1%. Показники непорівнювані. До того ж, проти грипу існує вакцина, її ефективність не 100%, проте вона дозволяє перенести хворобу легше. За даними Центру громадського здоров’я, за епідсезон 2019-2020 років зареєстровано 71 смерть від грипу, жоден померлий не був вакцинований.

 

 

Ще одна маніпуляція – твердження, що причиною смерті людей із COVID-19 був не сам коронавірус, а їхні хронічні хвороби. Супутні патології є причиною ускладнень та смертей і під час грипу, і під час коронавірусу. Проте саме вірус стає причиною критичного загострення стану, а потім і смерті людини, яка могла б нормально далі жити зі своїми хронічними хворобами.

 

Епідемія туберкульозу триває в Україні вже багато років. І лише нещодавно почали змінюватися підходи до лікування цієї хвороби, адже з’явилися нові ефективні ліки, які дозволяють не тримати пацієнтів місяцями або роками в диспансерах. Їх, до речі, ніхто не закривав, тому що ні в кого немає таких повноважень, крім їхніх власників – місцевої влади. Скасування медичної субвенції та новий принцип фінансування лікарень лише висвітлили неефективність та недоцільність існування деяких медичних закладів, зокрема тубдиспансерів. Більшість пацієнтів може жити вдома й приймати свої ліки, вони перестають передавати інфекцію через кілька тижнів після початку лікування, тому «туберкульозники в маршрутках» – страшилка для людей, які не дуже хочуть розбиратися в темі (детально: Формула ефективності).

 

Читайте також: Антивакцинатори. Паралельна реальність

 

Куди ж без вакцин

 

Звісно ж, антивакцинатори бояться вакцин і не вірять у їхню ефективність. Щоб придумати вакцину і провести клінічні випробування, потрібно 5-7 років, каже Сергій Мікітен, реагуючи на новини про відносно швидку появу вакцини від COVID-19.

 

Рамін Іманов заявляє, що вакцини не потрібні взагалі, тому що «від поліомієліту ніхто не помирав і не буде помирати». «У вакцині є приблизно 83 інгредієнти, які калічать імунітет. Коли ви робите щеплення від гепатиту, хіба це означає, що ви не зможете ним заразитися? Ні, буде ще гірше», – переконує він.

 

За словами Яковлєва, «дослідження показували, що від 20 до 50% піддослідних мали серйозні побічні реакції, які вимагали негайного медичного втручання». «Для дослідів вибирають дуже здорових людей, а уявіть, якщо ці вакцини почнуть колоти всім підряд. У всіх різне здоров’я», – каже він.

 

 

Світ не стоїть на місці. Раніше на виготовлення та випробування вакцин справді витрачалися роки. Сьогодні технології дозволяють скоротити цей час. Геном нового коронавірусу розшифрували майже миттєво, одразу ж почалася робота над вакциною. Найбільш тривалий етап – випробування на людях, адже треба переконатися, що вакцина працює. Зараз до третьої фази клінічних досліджень підійшли три компанії: американська Moderna, китайська SINOVAC, а також колаборація Оксфордського університету та компанії AstraZeneca. Нам невідомо, про які дослідження та побічні реакції говорить пан Яковлєв, але за сучасними стандартами на людях вакцину випробовують лише тоді, коли точно встановлена їхня безпечність. Вакцини, які застосовуються в Україні, прекваліфіковані ВООЗ, а тому безпечні та ефективні. Люди можуть відчувати після щеплення слабкість, локальний біль і мати підвищену температуру, але це нормальна реакція. Вакцина з’являється на ринку лише після доведення її ефективності і безпеки. Є невеликий відсоток людей, яким щеплення протипоказані через стан здоров’я, але їх захищає колективний імунітет, коли вакциновані не менше 95% членів популяції.

 

Також варто нагадати, що поліомієліт дуже небезпечний, попри переконання доктора медичних наук із російською освітою. Один із 200 випадків інфікування завершується незворотнім паралічем, 5-10% хворих помирають через паралізовані дихальні м’язи. Поліомієліт не можна вилікувати, захищає лише вакцинація. Так само лише щеплення від гепатиту захищає людину від зараження. Сьогодні існують вакцини від гепатитів А і В.

 

«Несправжній вірус і неправильні тести»

 

«3 липня в Німеччині почав роботу позаурядовий слідчий комітет. Туди увійшли вчені, лікарі, юристи. Вони дійшли висновку, що досі жоден вчений не ізолював та не виділив SARS-Cov-2 у чистому вигляді. Отже не існує достатніх та необхідних доказів за всіма стандартами вірусології, що цей вірус існує. Це означає, що жодні тести на SARS-Cov-2 не можуть існувати. У ПЛР-тесті є така частинка, яка називається праймер – це зразок генетичного матеріалу, з яким порівнюють знайдені в людини фрагменти вірусу. Якщо вони співпадають, то тест позитивний. Але з чим можна порівнювати, якщо вірус не виділений? Спеціалісти кажуть, що тести реагують або на всі відомі коронавіруси, або на екзосому – це частинки, які виділяються в організмі при будь-якому стресі, травмі, застуді. Усі ці відомі випадки захворювання – липа, вони намальовані», – зачитав свої докази пан Яковлєв.

 

Іманов додає: «ПЛР-тест винайшов Кері Мюлліс, у березні він сам сказав, що ПЛР-тест, який він винайшов, не може виявити коронавірусну інфекцію».

 

 

Згаданий «слідчий комітет» в оригіналі називається так: Ausserparlamentarischer Corona Untersuchungsausschuss (ACU). Це маловідоме об’єднання конспірологів – понад 700 вподобань у Facebook, понад 900 у Youtube, найпопулярніше відео має 10 тис. переглядів станом на 3 серпня.

 

Геном SARS-Cov-2 був виділений ще 2019 року, технології це дозволяють, відповідно, дуже швидко були створені й тести. ПЛР-тест є найбільш точним, адже виявляє саме РНК вірусу, а не антитіла, які виробляє організм.

 

Кері Малліс (не Мюлліс) – американський біохімік, який справді винайшов полімеразну ланцюгову реакцію, за що у 1993 році отримав Нобелівську премію з хімії. Проте він не міг зробити заяву про коронавірус у березні 2020 року, оскільки помер у серпні 2019-го, ще до появи цієї хвороби. Фейк про начебто його заяву спростували фактчекери з Australian Associated Press.

 

Байки з-за кордону

 

Хмельницький активіст Вікарчук емоційно висловлював своє невдоволення політикою уряду, зокрема заявами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка про психологічний ефект суворих обмежень. І додав, що в Білорусі коронавірус внесли у список психічних хвороб. «Чому Білорусь не виздихала досі?», – запитує він, натякаючи на відсутність карантину в цій країні.

 

Згадує також Швецію. «Чому в Швеції не прийняли цей коронавірусний закон? Тому що там президент не має права нічого приймати, а приймає рішення лише медична рада. Вони зібралися і сказали, що це просто грип», – говорить Вікарчук.

 

 

«У 2019 році ВООЗ провела дослідження, результат якого стверджує, що жоден карантин, обмеження транспорту, носіння масок ніяк не впливає на поширення респіраторних інфекцій. Перу закрили на півроку на дуже жорсткий карантин, чоловікам дозволили виходили в одні дні, жінкам в інші. Але тести все одно виявляли сотні тисяч заражених», – додає кібернетик Яковлєв.

 

Почнемо з Білорусі. Новину про внесення COVID-19 у список психічних хвороб у цій країні придумало сатиричне видання Панорама. Попри дисклеймер публікації цього сайту часто розходяться як справжні новини, і цього разу теж довелося включатися фактчекерам.

 

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заперечує небезпечність хвороби, в країні не впроваджували карантин. За офіційними даними, там зафіксовано 68 тис. випадків захворювання і понад 560 смертей, проте справжнє число може бути набагато вищим. Населення країни – 9,4 млн осіб.

 

У Швеції рішення про карантин приймає не медична рада, а Агенція громадського здоров’я. Її голова Андерс Теґнелл став дуже популярним, коли відмовився впроваджувати суворий карантин. Зараз у країні 80 тис. випадків хвороби та 5,7 тис. смертей на 10 млн жителів. Швеція розраховувала на природне формування імунітету, проте виявилося, що це неефективно. Зараз країна в не дуже виграшному становищі, зокрема для неї закриті кордони сусідніх країн.

 

У Перу формально впровадили карантин, але багато людей не мали змоги його дотримуватися через бідність. Вони не могли кинути роботу, запастися продуктами, тому соціальні контакти не припинялися. Це призвело до масштабного поширення хвороби: 422 тис. випадків, 19,4 тис. смертей на 32 млн населення.

 

Нам невідомо, про яке «дослідження ВООЗ» ідеться, проте карантин і носіння масок абсолютно точно сповільнюють поширення інфекцій, про це говорить і ВООЗ.

 

Читайте також: РНК-вакцина, набутий імунітет та фактори, що впливають на перебіг COVID-19 – огляд наукових статей про коронавірус

 

Чому мовчить Інститут вірусології

 

Учасники акції переконані, що працівникам Інституту мікробіології та вірусології НАН ім. Заболотного забороняють виступати з політичних мотивів.

 

«В Києві діє Інститут мікробіології та вірусології імені Заболотного. Там працює двісті фахівців. Де ці люди, чому вони мовчать? Я зайшов на їхній сайт, там немає жодної новини про поточну ситуацію чи взагалі про коронавірус. Не на камеру дехто з них визнав, що їм просто закрили рота, взяли підписки про нерозголошення і вони пообіцяли не вступати в будь-які суперечки, розмови про коронавірус», – каже Яковлєв.

 

Тиждень звернувся по коментар до наукової співробітниці, голови Ради молодих дослідників Інституту, кандидатки біологічних наук Тетяни Булигіної. За її словами, Інститут нечасто, однак з’являється в медійному просторі з цього приводу. Для роботи із коронавірусом, на жаль, немає ні фінансування, ні спеціальних умов. Сайт інституту відображає поточну роботу фахівців, у яких є свій робочий план. Жодних розпоряджень про замовчування теми коронавірусу працівникам Інституту не давали. Проте кожен такий виступ потребує годин підготовки, які спеціаліст має витратити в позаурочний час. Не секрет, що фінансування української науки перебуває у плачевному стані.

 

«Для роботи із збудниками типу SARS-Cov-2 потрібна окрема система вентиляції, спеціально обладнані приміщення. Це не з'являється раптово. Це довготривала інвестиція в науку, якої багато років не було», – каже Булигіна.

 

Безсимптомні носії

 

«Винахід медицини 2020 року – безсимптомна хвороба. У тому що стосується респіраторних хвороб: немає симптомів – немає хвороби. Про це говорив в інтерв’ю швейцарський професор імунології Беда Штадлер. Він підкреслює, що людина без симптомів не може бути джерелом зараження, тому що вірусні частинки передаються через симптоми: кашель, чхання, нежить. Але ці фальшиві тести та вигадана безсимптомність створюють видимість пандемії», – переконує Яковлєв.

 

Він повторює популярну в соцмережах інформацію про те, що начебто дослідження швейцарського вченого спростувало безсимптомний перебіг COVID-19. Проте це не дослідження, а публіцистична стаття колишнього директора Інституту імунології Бернського університету Беди Штадлера, у якій він висловлює свої гіпотези. Наразі не існує досліджень, які підтверджують, що безсимптомні носії хвороби є безпечними для інших.

 

Інша конспірологія

 

Доктор Іманов, якого «влада переслідує за поширення правди про вакцини», заявляє про однакові симптоми коронавірусної хвороби та отруєння фторидом берилію, який «скидають із літаків». Фторид берилію – кристал, який використовується зокрема в реакторах. Чому його «скидають із літаків», з’ясувати не вдалося.

 

Виступив на мітингу й колишній народний депутат (2 і 3 скликання), який також назвався колишнім головним інспектором фітосанітарної служби України, Сергій Довгань.

 

«Коли в 1991 році розвалився Союз і світ став однополярним, гляньте, що почало відбуватися. Організатори всіх цих пандемій насамперед пограбували весь арабський світ, повбивали президентів Лівії, Мубарака в Єгипті. Вони почали грабувати Росію, Україну, всі республіки Радянського Союзу, і сьогодні це роблять. Але їм цього мало, бо вони розуміють, що в людей може прокинутися якесь бажання розуміти. Тому вони на увесь світ придумали пандемію, яка не є хворобою, через призначений ними уряд. Бо уряд призначаємо не ми, їх призначає міжнародна фінансова та інші мафії, транснаціональні компанії. У Європі всі прем’єр-міністри і президенти найняті отими людьми, те саме стосується України. Але Білорусі не стосується… Подивіться, що робиться у Європі. Там половина людей – не європейці. Вони завезли туди людей ще менш грамотних, більш управляємих. І вони поступово замінять людей, які живуть в Європі, на інших. Таку саму процедуру вони готують для нас», – заявив він. Коментувати заяву не будемо, залишимо її лише для передання атмосфери заходу.

 

Як бачимо, борці за право порушувати карантин не переймаються навіть поверхневим фактчекінгом, не кажучи про пошуки наукового підґрунтя. Дуже часто антивакцинаторські настрої переплітаються з теоріями змов, зовнішнього управління, фармацевтичної мафії. У такі часи, як зараз, найменша маніпуляція може впасти на поживний ґрунт людської недовіри до інституцій і вирости у велику й небезпечну брехню.

схожі публiкацii