Пандемія. Герої та антигерої 2020-08-06 13:34 Вікторія Романюк
  ▪   заступниця головного редактора StopFake

«Війни світів» у коронавірусній дезінформації

Пандемія як привід дискредитувати Захід методами російської пропаганди

Останнім часом в українському сегменті Facebook і на маргінальних сайтах поширюють інформацію, начебто COVID-19 — фальшива глобальна тривога і шлях до тоталітаризму. Пандемію коронавірусної хвороби називають «найбільшим політичним і мас-медійним обманом в історії». Автори фейків стверджують, що західні країни за допомогою історії з пандемією COVID-19 намагаються зруйнувати сталий світовий порядок і посилити свій вплив на різні країни.


Проте версія з політичним мотивом походження коронавірусної хвороби з’явилася не сьогодні. На початку 2020 року, коли весь світ намагався приборкати СOVID-19, російська пропаганда вдало роздмухувала паніку й використовувала ситуацію у своїх інтересах. З екранів кремлівського телебачення звучали веселі жарти про абсолютну перемогу над фашистами, Євросоюзом і СOVID-19, про невразливість росіян до цієї хвороби, а також версії глобального зламу світового устрою.


Головний пропагандист Кремля Дмітрій Кісєльов присвячував загибелі Шенгенської зони й неминучому краху Європи розгорнуті телесюжети, які більше були схожими на «оду перемоги», що її так прагнули у Кремлі. В одній із таких програм Кісєльова прозвучало: «Упала Шенгенська зона… Контроль на своїх кордонах відновили Німеччина, Швейцарія, Австрія, Угорщина, Чехія, Данія, Польща й Литва. Тобто Шенгенської зони зі свободою пересування всередині 26 європейських країн більше немає. Це лише перші кроки щодо відмови від принад глобалізації на користь відновлення національних держав. Ще місяць тому таке було неможливо навіть уявити. Насправді це крах європейської ідеї та перехід до іншої політичної культури зі зміною цінностей». Численні повідомлення пропагандистів про слабку й неспроможну здолати кризу Європу Кремль транслював не лише заради посилення своєї ілюзорної величі. Мета цієї пропаганди була цілком конкретною.

 

Читайте також: Провали ГРУ Росії на тлі пандемії

 

Фактчекер проекту StopFake Артем Лаптієв, який аналізував наративи російської пропаганди у програмах Дмітрія Кісєльова, зазначає: якщо «в попередні роки для цього наративу використовували біженців і Brexit, то у 2020-му — COVID-19. На тлі «краху» медіа не забували нагадувати також про зняття з Росії європейських санкцій, яку активно обговорювали в контексті розмов про гуманітарну допомогу Італії». Безумовно, на тлі тривожних повідомлень про перебіг пандемії Росія не лише вирішила дискредитувати намагання Європейського Союзу подолати кризу, а й розв’язати проблему санкцій, переконуючи світ у тому, що будь-який економічний тиск проти Кремля заважає «рятувати» Європу в такий складний час. До того ж цей наратив став яскравим супроводом показової гуманітарної ходи у країни, що найбільше постраждали від COVID-19. До прикладу, чимало зусиль пропагандисти доклали для того, щоб створити яскраву медійну картинку порятунку Італії, журналісти якої пізніше поставили під сумнів якість самої російської допомоги.


Версії російської пропаганди щодо нового світового порядку зазвучали, як завжди, багатоголосо. До поширення теорій глобального розвалу світу приєдналися не лише центральні російські канали, а й маргінальні медіа, блогери та соціальні мережі. «Военное обозрение», видання, пов’язане з Міністерством оборони Росії, у березні опублікувало статтю під назвою «Операція Коронавірус». У ній автори вибудували власні конспірологічні теорії про те, що COVID-19, який нібито «явно не дотягує до пандемії, став чудовим приводом для «перезавантаження» всієї системи». Автори стверджують, що тепер у західного світу є винуватець усіх криз і катастроф: вірус! Не західний проект розвитку (паразитування на людстві), що став глобальним, не капіталізм, не суспільство споживання і «золотого тільця», а вірус!

Із посиленням пандемії коронавірусної хвороби в російських ЗМІ популярною стала тема  «секретних біологічних лабораторій» на території України й інших пострадянських країн, у яких американці нібито розробляють біологічну зброю


Пропагандисти навіть назвали коронавірусну хворобу «Гітлером нашого часу, на якого можна повісити всі гріхи й помилки глобальної еліти (де-факто мафії)». Іще один російський так званий аналітичний центр One World Think Tank спільно з іншими англомовними виданнями в Росії ще в березні прогнозував темне майбутнє, у якому «глибинна держава» остаточно знищить свободу. Автори повідомляли, що «ніколи раніше уряди не мали стільки влади над людьми, хоча в таких надзвичайних умовах це може бути зовсім непогано, бо зараз, схоже, вона цілком може виявитися необхідною для нашого виживання. Проблема, однак, у тому, що новоприйняті повноваження Росія, ймовірно, добровільно не здасть після закінчення цієї епідемії, тому багато людей дуже стурбовані». У статті також ішлося про те, що у світі «де-факто введено воєнний стан» — так автори назвали заходи, пов’язані з карантином.

 

Натомість одіозний російський діяч Алєксандр Дугін, навпаки, побачив у пандемії коронавірусної хвороби позитив і порівняв її з божественною помстою грецького бога Аполлона: «Саме це і зробив би Аполлон, якби глянув на сучасне людство: банкірів, блогерів, реперів, депутатів, офісних працівників, мігрантів, феміністок».

 

Читайте також: Військові маневри під час пандемії


У дезінформаційних повідомленнях пропагандистів зачинателі глобальних світових трансформацій стають цілком конкретними. «Епідемія коронавірусної хвороби стала новою темою у «вічному» протистоянні Москви й Вашингтона», — зазначає експерт StopFake Артем Лаптієв. На його думку, «на тлі взаємних звинувачень США й Китаю у поширенні COVID-19 Кремль став на сторону останніх. У новинах можна неодноразово натрапити на конспірологічні тези, які нібито звинувачують у появі й поширенні коронавірусної хвороби саме Вашингтон. Медіа не оминули увагою також складну ситуацію в Нью-Йорку під час піку поширення епідемії як ніби доказ безпорадності американців».


Іще в лютому 2020-го у програмі «Время» «Первый канал» запровадив рубрику «Коронавирус. Конспирология», де цілком серйозно обговорювали версії походження COVID-19 і зокрема йшлося про роль фонду Білла й Мелінди Ґейтс. Уже тоді прозвучали такі звичні сьогодні тези про те, що нібито Білл Ґейтс пророкував пандемію коронавірусної хвороби і продемонстрував її моделювання на заході «Event 201» у 2019 році, а також що він підтримує ідею зменшення кількості населення Землі до «золотого мільярда», а його вакцини сприяють цьому. Саме такі фейки згодом стали класикою коронавірусної міфології та їх неодноразово спростовували факчекери вже в українському медіапросторі. Наприклад, Білл Ґейтс ніколи не підтримував ідею зменшення кількості населення. Навпаки, у своєму виступі на TED Talks у 2010 році, присвяченому зменшенню кількості викидів вуглекислого газу в атмосферу і збереженню клімату, він підкреслив, що вакцини дадуть шанс двом мільярдам найбідніших жителів планети поліпшити якість життя з меншою кількістю захворювань. Ґейтс припустив, що дієві вакцини й розвинена медицина можуть сприяти природному зменшенню народжуваності, особливо у країнах, що розвиваються, й водночас покращать якість і тривалість життя їхнього населення.


Із посиленням пандемії коронавірусної хвороби в російських ЗМІ популярною стала тема «секретних біологічних лабораторій» на території України й інших пострадянських країн, у яких американці нібито розробляють біологічну зброю.
Аналітики ресурсу EUvsDisinfo наводять чимало цікавих прикладів таких фейків. Так, за їхніми даними, лабораторію Лугара у Тбілісі проросійські ЗМІ описували як місце розробки американської біологічної зброї. Коли почався спалах коронавірусної хвороби, ця лабораторія стала зразком для інших фейків і дезінформації на цю тему. Також у білоруському медіапросторі поширювали тему, що новий китайський вірус нібито могли розробити в біолабораторіях НАТО. Такі лабораторії дезінформатори побачили у Вірменії, у країнах Балтії та в Молдові.


Своєї нагоди допомогти російським пропагандистам розігнати такі фейки не втратили й українські проросійські опозиційні політики на власних медіаресурсах. Представники партії «Опозиційна платформа за життя» неодноразово озвучували версії про ці ймовірні загрози, а Віктор Медведчук у квітні 2020 року навіть відправив депутатський запит прем’єр-міністру України Денисові Шмигалю з вимогою відповісти на питання, пов’язані з діяльністю американських біолабораторій на території України.

 

Читайте також: Сюжети коронавірусної міфології


Тоді Посольство США в Україні опублікувало заяву, у якій заперечило «створення військових лабораторій» і нагадало про багаторічну програму співпраці США і України в галузі запобігання біологічним загрозам.


Програма боротьби з біологічною загрозою Міністерства оборони США тривалий час працює в Україні з українським урядом над забезпеченням безпечного зберігання збудників хвороб і водночас здійснює мирні дослідження та розробляє вакцини. Угоду про заснування Науково-технічного центру в Україні 25 жовтня 1993 року підписали Канада, Швеція, Україна і США. Крім України, до угоди приєдналися Азербайджан, Європейський Союз, Грузія, Молдова, США й Узбекистан. Усі дані про місію міжнародного наукового співробітництва наявні у відкритому доступі.


Проте фейки на цю тему й далі з’являються в інформаційному просторі. Нещодавно на телеканалі NewsOne гість програми громадський діяч, віце-президент Академії економічних наук України Анатолій Пешко, аналізуючи теми «секретних біолабораторій» заявив, що в них «розробляють такі види бактеріологічної зброї, що викликає стерилізацію населення і припинення популяції певного виду людей, які проживають на планеті. До того ж роблять це під слушним приводом регулювання складу сім’ї препаратом, який викликає у людей безпліддя. Це не лікувальний препарат, а біологічна зброя. Підтвердженням є те, що фінансує це не сам Білл Ґейтс, гроші йому надходять від ЦРУ».


Спростовувати таку брехню справді непросто, адже будь-які раціональні пояснення щодо необхідності розвитку науки, партнерства між країнами заради спільного прогресу й безпеки аудиторія під впливом загрозливої емоційної інформації про глобальне зло в обличчі Західного світу відкидає. Мета такої брехні — дискредитувати Європейський Союз і США та посіяти в аудиторії сумніви щодо правильності вибору західного вектора розвитку країни. У цій боротьбі факти й раціональна думка — головні мішені дезінформаторів.