Світ 2020-08-30 10:29 Даніель-Ділан Бьомер
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Вибуховий слід веде до «Хезболли»

Після катастрофи в порту Бейрута з’явилися підозри, що до зберігання вибухонебезпечного нітрату амонію причетна «Хезболла». Die Welt має ексклюзивну інформацію від західних спецслужб

Після нещодавнього руйнівного вибуху в Бейруті були численні згадки про те, що ліванські шиїтські загони «Хезболли» раз у раз застосовували той хімікат, який спровокував детонацію в ліванській столиці — нітрат амонію, сіль, яку використовують як вибухівку й також для виробництва добрив. Шеф «Хезболли» Гасан Нас­ралла відтоді категорично заперечує, що його організація мала якийсь стосунок до хімікалій, які спричинили вибух. Однак, за даними західних спецслужб, що є в розпорядженні Die Welt, ліванська «Хезболла» отримувала великі постачання нітрату амонію, які тісно перетинаються в часі з матеріалом, що здетонував у Бейруті.


Наскільки сьогодні відомо, вибух 4 серпня стався, коли в порту, де з кінця 2013 чи початку 2014 року зберігалися 2750 т нітрату амонію, відбулося займання. Хто стоїть за цим постачанням і хто відповідальний за зберігання, саме встановлюють. Проте за інформацією спецслужб, доступною Die Welt, якраз тоді «Хезболла» в Лівані отримала велику кількість нітрату амонію. Відповідальними за постачання були іранські загони «Кудс» Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), себто відповідальне за іноземні операції крило тих парамілітарних груп, які мають в Ірані ключове політичне значення.


У січні 2020 року американський дрон убив тогочасного командира сил «Кудс» генерала Касема Солеймані. Під його головуванням «Хезболлі» мали постачати нітрат амонію. Є дані, що під час першого відвантаження 16 липня 2013-го з Ірану в Ліван надійшло 270 т нітрату амонію, що в перерахунку коштує близько €179 тис. 23 жовтня того самого року було постачання ще 270 т, цього разу на €140 тис. Об’єм третього постачання точно невідомий, але про нього можна приблизно судити на основі ціни.

 

Читайте також: Ліван: Вибухова хвиля

 

До 670 т нітрату амонію


За постачання 4 квітня 2014 року заплатили мільярд іранських реалів (близько €61 тис.). З огляду на ціни двох попередніх постачань тут могло йтися про 90–130 т. Отже, загалом надійшло 670–690 т нітрату амонію.


Вантаж жовтня 2013 року прибув літаком у гнучких контейнерах для транспортування сипучих матеріалів, імовірно, однією з офіційних іранських приватних авіаліній, які вважають прикриттям Корпусу вартових Ісламської революції. Одній з них, Mahan Air, торік у Німеччині заборонили право зльоту й посадки, відкрито посилаючись на діяльність КВІРу. Інші постачання були морем чи наземним шляхом, наприклад через сирійський кордон. «Хезболла» — центральний союзник сирійського президента Башара Асада в його війні проти опозиції у власній країні. Іранське постачання зброї часто відбувається через Сирію в Ліван або передається напряму підрозділам цих бойовиків у Сирії.


Die Welt удалося побачити розрахункові документи постачань, але докладно перевірити ці дані неможливо. Вони, однак, видаються цілком переконливими, зважаючи на інформацію про логістику «Хезболли» та КВІРу. Порівняльні транспортні шляхи й постачання між двома організаціями давно відомі й частково задокументовані.

«Хезболла» раз у раз використовує для нападів нітрат амонію. У документах директора національної розвідки США серед діяльності «Хезболли» є чотири випадки з нітратом амонію. Склади цієї речовини організація начебто влаштувала в Німеччині, Великій Британії, Кувейті та на Кіпрі


Відомо також, що Корпус інтенсивно підтримує та озброює «Хезболлу». Коли в січні загинув генерал КВІРу Солеймані, «Хезболла» відкрито оплакувала його як ідола та важливого союзника. Однак добре задокументовані також особи, прямо залучені в постачанні. З іранської сторони постачання організовує логістичний відділ сил «Кудс», яким керує Сеїд Мойтаба Муссаві Табар. Табар не фігурує в документах, однак це звичайна практика для офіцерів КВІРу, які працюють у подібних до спецслужб умовах.


Два інші ймовірні учасники постачань є в санкційному списку США. Бегнам Шагріярі, якого вважають заступником Табара, у санкційному списку з 2011 року через підтримку «Хезболли», яка в США та багатьох європейських країнах визнана терористичною організацією. Він фігурує як шеф іранської транспортної компанії Liner Transport Kish, що, ймовірно, і постачала нітрат амонію «Хезболлі».


Вважають, що за прийняття вантажу парамілітарним угрупованням у Лівані відповідальний чоловік, фактично доленосний у тристоронніх відносинах між Іраном, «Хезболлою» та Сирією. У 2018-му 57-річного Мохамада Касіра додали до санкційного списку США, щоб запобігти фінансуванню «Хезболли». Ліванець — важлива ланка між його організацією та Іраном і Сирією. На фото іранської новинної агенції Tasnim він присутній під час розмови іранського президента Гасана Ругані з його сирійським колегою Асадом та генералом КВІРу Солеймані. Припускають, що Касір 20 років відповідальний за логістику «Хезболли», а також за оплату постачань нітрату амонію. Однак він пов’язаний з вибухівкою і в інший спосіб.

 

Читайте також: Ліван: Суцільна політична невизначеність


Імовірно, Касір — брат того Ахмеда Касіра, який у листопаді 1982 року здійснив перший напад «Хезболли». Під час ліванської війни він скерував вантажівку в штаб-квартиру ізраїльської армії в Сурі та вбив принаймні 75 ізраїльських солдатів, 14 їхніх арабських полонених і себе. Вибуховою речовиною в тому нападі був саме нітрат амонію. Якщо інформація Die Welt про постачання відповідає дійсності, тоді Касір сам купив і передав речовину, яка вбила його брата. З певністю, однак, можна сказати, що «Хезболла» раз у раз використовує для нападів нітрат амонію. У документах директора національної розвідки США серед діяльності «Хезболли» є чотири випадки з нітратом амонію. Інші склади цієї речовини організація начебто влаштувала в Німеччині, Великій Британії, Кувейті та на Кіпрі.


Чи пов’язані постачання з документів, які вдалося побачити Die Welt, із вибухом у Бейруті, незрозуміло. За сьогоднішньою інформацією, нітрат амонію, що вибухнув 4 серпня, наприкінці 2013 року залишив фрахтовий корабель під молдовським прапором, коли через технічні й фінансові проблеми йому довелося зробити зупинку в Бейруті на шляху з Грузії в Мозамбік. Досі неясно, чому хімікалії зберігали в порту, а не знищили чи відправили далі.


Ці факти безпосередньо не вказують на «Хезболлу» як отримувача вибухової речовини. Однак інформація спецслужб свідчить, що саме тоді «Хезболла» купила великі запаси нітрату амонію. Це могло б бути причиною, чому ця організація хотіла зберігати в порту Бейрута матеріал, навіть якщо вона не сама його замовила.

 

Читайте також: Die Welt: Туреччина як руйнівний фактор

 

Вибухова речовина для примітивних бомб?


Західний експерт з безпеки, з яким Die Welt обговорив цю інформацію, вважає її вірогідною, бо вона відповідає точним даним про поведінку «Хезболли» з нітратом амонію. Щоправда, незрозуміло, чому Хезболла отримала від КВІР речовину в настільки таємній операції, якщо та є у вільному доступі. Це можна пояснити дуже великими обсягами, купівля яких могла б викликати підозри.


Експерт бачить дві причини, чому організація тоді могла накопичити вибухівку. Перша — війна в Сирії. У 2013–2014 роках «Хезболла» вела особливо активні бойові дії. Становище сил режиму, на чиїй стороні вона воювала, було критичним. Це був час, коли Асад і його союзники використовували проти повстанців, що наступали, примітивні бомби. Для цього міг бути потрібен нітрат амонію.
Друга — тоді «Хезболла» розбудовувала свої бойові позиції на кордоні з Ізраїлем і форсувала прокладання тунелю в напрямку Ізраїлю. Нітрат амонію, імовірно, хотіли застосувати для нападів на Ізраїль із використанням цього тунелю.