Світ 2020-09-04 12:53 Казанський Денис

Росія прагне Придністров'я в ОРДіЛО

Якого сценарію для ОРДіЛО прагне Росія

Переговори мінської Тристоронньої контактної групи, як і раніше, перебувають у глухому куті, виходу з якого ще не видно. Російська сторона фактично відмовилася обговорювати подальші аспекти політичного врегулювання конфлікту й виставила Україні ультиматум — скасувати постанову Верховної Ради про чергові місцеві вибори. Водночас очевидно, що постанова парламенту є лише приводом для блокування переговорів. Реальна ж причина полягає в тому, що Росія просто вирішила поставити на паузу весь процес, намагаючись у такий спосіб натиснути на українську владу й змусити її піти на поступки.


Як довго триватиме ця ситуація, поки що невідомо. Але нині найочевидніший сценарій розвитку подій — придністровський. З огляду на дві тенденції — збереження режиму припинення вогню і відсутність будь-якого прогресу в політичному врегулюванні — ситуація в ОРДіЛО дедалі більше починає нагадувати заморожений конфлікт.

 

Читайте також: На манівцях реінтеграції


Про те, що Російська Федерація взяла курс на заморозку конфлікту й не збирається йти з Донбасу, свідчить і низка інших непрямих факторів. Зокрема, інформація про підготовку бойовиками обов’язкового призову в так звані озброєні сили «ЛДНР». Ще влітку деякі луганські телеграм-канали стали публікувати інформацію про те, що призов до лав бойовиків почнеться вже цієї осені. «За останньою інформацією, яка до мене надходить, призов на строкову службу «ЛНР» та «ДНР» усе ж таки справді очікується восени — мабуть, із жовтня. Мені повідомляють, що в «ЛНР» уже навіть побудували вартові містечка для новобранців. Чи можуть цим рішенням перешкодити якісь події? Цілком імовірно. Але на цей момент плани й наміри такі. Що ж, можу привітати нашу владу (а точніше, людей, які таке рішення ухвалили) із черговим поганим рішенням, яке матиме негативні наслідки», — написав телеграм-канал «Луганський інсайд», який публікує інсайдерську інформацію про події в «ЛНР».


Імовірний майбутній призов розкритикували багато прихильників Росії та бойовики. На думку противників такого кроку, він може налякати населення, яке не бажає мати стосунок до збройних угруповань «ЛДНР» і привести до додаткового відпливу людей з ОРДіЛО. Юнаки, щоб не служити в незаконних збройних формуваннях, виїжджатимуть в Україну та РФ.


Трохи пізніше лідер угруповання «ДНР» Денис Пушилін заявив, що в нинішньому році призову на підконтрольній йому території не буде. Однак підтвердив, що рано чи пізно такий захід запровадять.


«Розумію, питання пов’язане з тим, що в інтернеті багато чуток, домислів та іншого. Я вам так скажу: рано чи пізно заклик усе одно буде потрібен. Але це не заклик на передову — у нас є кваліфіковані військовослужбовці, які захищають наші кордони. Заклик стосуватиметься навчань у тилу, бо чоловік повинен залишатися чоловіком. І, як показала практика, війну можна очікувати в будь-який момент. Ми її 2014-го не чекали, але вона прийшла. Завдяки тому, що в нас була достатня кількість людей, які пройшли строкову службу й розуміли, що таке захист своєї землі, нам удалося вистояти. Занадто великі перерви без призову можуть негативно позначитися на безпеці майбутніх поколінь нашої країни. Але цього року про призов говорити ще зарано», — заявив Пушилін.

 

Читайте також: Донбас. Кроки до повернення


Позиція угруповання «ЛНР» стосовно цього питання поки що невідома. З огляду на те що сьогодні угруповання періодично діють у протилежний спосіб, можливо, у Луганську призов все ж таки почнеться вже цього року. Однак більш імовірний сценарій — початок призову наступного року.
У будь-якому разі підготовка до такого кроку свідчить про те, що російська сторона не планує сприяти реінтеграції ОРДіЛО в Україну, і навпаки — робить протилежні кроки. Цілком очевидно, що примусова мобілізація жителів 


ОРДіЛО в незаконні збройні формування бойовиків фактично поставить призовників поза законом. Отже, мета Росії, якщо вона все ж таки зважиться організувати призов до «армії ДНР», — поглибити прірву між Україною та ОРДіЛО й зробити якомога більше жителів непідконтрольних територій злочинцями з погляду українського законодавства.


Явно не наближає реінтеграцію ОРДіЛО також і видавання російських паспортів, який триває на непідконтрольній території. За повідомленням Пушиліна, російські паспорти отримало понад 130 тис. осіб, що проживають на території, підконтрольній «ДНР». Імовірно, схожий показник і на територіях, що підконтрольні луганським бойовикам. Отже, кількість російських громадян в ОРДіЛО, хоч і повільно, але поступово збільшується.