Світ 2020-09-07 15:26 Лазарева Алла
  ▪   Париж

Французький бек-вокал для кремлівської пропаганди

Чому відбувається повзуча легітимізація російської агресії

"Ця співачка відома хіба що у своїй ванній кімнаті", - регоче гурт паризьких тинейджерів, роздивляючись фото Кристель Лурі. Молодість жорстока та невблаганна. Та тим не менш, нехай Лурі не належить ані до першої, ані до третьої когорти популярних французьких виконавців, сам факт її участі в російському фестивалі “Дорога на Ялту” є прецедентом. Тим більше, коли місцева французька преса, вдаючи святу наївність, тішиться з її перемоги в “міжнародному конкурсі”, що завершився, на її думку, “в Росії, в Ялті”.

 

Перед завершенням своєї каденції колишній посол України у Франції Олег Шамшур встиг звернутися до редакції France Bleu Auxerre із застереженням стосовно участі Кристель Лурі в фіналі російського музичного конкурсу в анексованому Криму. “Дозвольте висловити глибоку занепокоєність стосовно змісту статті, опублікованої 19 травня під заголовком “Знакова співачка розтопила серця росіян”, - йшлося в офіційному листі посла до дирекції радіостанції. - Попри той факт, що автор статті, очевидно, не намагався розібратися впритул з питаннями геополітики, мені видається необхідним наголосити, що Ялта є містом, розташованим у Кримському півострові, - тимчасово окупованій Росією українській території... Вважаю справедливим нагадати, що Франція не визнає анексії Криму, і що французьке керівництво від березня 2014 відстоює принцип територіальної цілісності України та жорстко засуджує окупацію півострова.”

 

Читайте також: Олег Шамшур: «Зовнішня політика не може вирішувати проблеми, які не здатна вирішити політика внутрішня»

 

Французькі радійники листа отримали, але письмово не відповіли. Усно ж повідомили, що “інформація надійшла від менеджменту співачки”, а самі вони окупацію Криму, звичайно, не підтримують. На сайті радіостанції публікація з Ялтою в Росії залишилася без змін. Сама ж співачка не натішиться перемогою, блокуючи коментарі та телефонні дзвінки від української преси. “Я виграла першу премію! - пише вона з окупованого Криму на своїй сторінці в Фейсбуці. - Я дуже рада представляти Францію!” На запитання Тижня, як вона може представляти свою країну, якщо Париж офіційно не визнає анексію півострова, співачка відповідати не стала, по ходу заблокувавши з десяток активістів української громади Франції.

 

Мистецтво поза політикою. За допомогою цієї позірної дистанційованості московська пропаганда заливає до західного інформаційного простору важливі для неї меседжі: про “логічність” переходу Криму під Московську юрисдикцію, про “внутрішню природу” збройного конфлікту на Донбасі та про “фашистську загрозу”, яку Росія буцімто  не втілює, а поборює. Конкурс “Дорога на Ялту” — красномовна ілюстрація такої технології. Репертуар до цього “позаполітичного” заходу підбирався не навмання. Француженка Кристель Лурі перемогла з піснею “Нам нужна одна победа” з кінофільму “Білоруський вокзал”, яку заспівала французькою та російською. “Дійсно, з-поміж різних пісень, які лунали на конкурсі, було чимало ніжних, лагідних, - цитує Лурі сайт радіо  France Bleu Auxerre. - Але я хотіла відрізнитися від інших кандидатів та обрала ту, де відчувається сила”. Якось так сталося, що вибір репертуару ідеально збігся зі смаками голови журі Льва Лещенка. От трапляються ж збіги!

 

Читайте також: У жорнах імперії. Деукраїнізація окупованих територій

 

Щаслива Кристель Лурі, яку не так щоб добре знають у рідній Франції, усміхнено позує на фото з Жераром Депардьє, та живе, як зазначає сайт Presse-evasion.fr, “неначе в нескінченній різдвяній казці, поряд з найбільш великими акторами”. Слід розуміти, що гастролі до України, де співачка виступала в 2015 році з концертами і в Києві, і в Харкові, і у Львові, таких карколомних перспектив не відкрили. Ніяких тобі нових етапів, тусовок з селебріті, престижних турів... Москва натомість вміє зваблювати оплесками та лестощами, висмикуючи на свої орбіти спраглих до слави виконавців.

 

На прохання Тижня ситуацію з поїздкою до Ялти Кристель Лурі прокоментували в посольстві України у Франції. “Посольство засуджує участь громадянки Франції, бургундської співачки Кристель Лурі у так званому міжнародному пісенному фестивалі, організованому під егідою Адміністрації президента Росії в окупованому Криму в місті Ялта, - зазначає коментар дипустанови. - Очевидно, що, залучаючи іноземних виконавців, російська окупаційна влада вкотре намагається відбілити свою репутацію та легітимізувати анексію півострова. Позиція офіційного Парижа є непорушною і принциповою: Франція не визнає анексію українського Криму. Будь-які дії французьких громадян, які йдуть урозріз із цією позицією, підлягають засудженню. Відзначимо, що після появи інформації про плани Кристель Лурі взяти участь у заході в Ялті до відома виконавиці та її команди було доведено занепокоєння української сторони, а також попереджено про наслідки, які може мати такий несанкціонований вояж. Посольство також звернулося до співачки за посередницта місцевої радіостанції  France Bleu Auxerre, з журналістами якої Лурі поділилася планами відвідати окупований Крим. Тому, цілком очевидно, що її участь у пісенному фестивалі — це свідоме нехтування принципами міжнародного права та моралі з боку виконавиці. Примітно також, що впродовж останніх років Кристель Лурі систематично бере участь у заходах Посольства РФ у Франції, франко-російських асоціацій у Парижі та регіонах та веде активну концертну діяльність у Росії. Посольство вжило відповідних заходів реагування у співпраці з нашими французькими колегами та українськими компетентними органами. Прикро бачити, коли, прикриваючись брендом французької культури у пошуках легкої та сумнівної слави, так цинічно нехтують принципами міжнародного права.”

 

Читайте також: Гібридний імперіалізм

 

Французька преса практично не звернула увагу на “гучну перемогу” своєї громадянки в скандальному конкурсі. Натомість російські ресурси тріумфують: “Нам нужна одна победа в Крыму». Ну хто б сумнівався? Москва ніколи не скупилася на час та гроші для тих західних артистів, які погоджувалися, своїми автентично західними голосами, нести в маси потрібні Кремлю месіджі. Мистецтво поза політикою своїх апологетів без дивідентів не залишає.

 

Найближчим часом новий посол України Вадим Омельченко має вручити оригінали вірчих грамот президентові Франції Емманюелю Макрону та відтак здобути всі повноваження для роботи в Парижі. З огляду на високу активність російського лоббі, французький напрямок в українській дипломатії традиційно є однією з найскладніших ділянок праці. Останні п'ять років українське представництво в Парижі завжди чітко реагувало на всі спроби розмити й заговорити неприємні для Москви теми. 

 

Читайте також: Не бачу зла

 

Новому очільнику амбасади не буде просто забезпечити належну тяглість політичної лінії, яку проводив Олег Шамшур, хоча б уже тому, що ситуації, подібні до кримських гастролей Кристель Лурі, виникатимуть регулярно. “Часом політичні заходи ефективніше пробивають політичні бар'єри, ніж збройні сили, - цитує російський Sputnik промову кримського “прем'єра” Аксьонова на відкритті фестивалю “Дорога на Ялту”. - Військові пісні пробивають інформаціну блокаду нашого півострова”. Це той рідкісний випадок, коли з одіозним політиком важно не погодитися. Тим більше, коли в третіх ешелонах західних виконавців не бракує штрейкбрехерів.