Суспільство 2020-10-02 10:07 Казанський Денис

Окупація + коронакриза

Пандемія поглиблює кризу в ОРДіЛО. Людей бракує і на вцілілих підприємствах, і в лавах «народної міліції»

Із настанням осені в ОРДіЛО й далі поступово погіршується ситуація і в економічній, і в соціальній сферах. До того ж до застарілих проблем тепер додалася нова біда: пандемія коронавірусної хвороби. Епідемія в «ЛДНР» набирає силу, як і на підконтрольній Україні території. До того ж, як і раніше, є всі підстави вважати, що статистика, яку публікують незаконні угрупування, не показує реальності. У соцмережах пишуть про важку ситуацію в лікарнях ОРДіЛО, які перевантажені хворими й у яких уже не вистачає місць, а також повідомляють про відсутність не тільки достатньої кількості тестів на COVID-19, а і брак плівок у рентген-кабінетах.


Зокрема в популярному новинному телеграм-каналі «ДНР» було опубліковано оповідь донеччан, які захворіли на коронавірусну хворобу: «Днями захворіли майже всією сім’єю: висока температура, кашель, утрата нюху. Майже впевнені, що це коронавірусна інфекція. Викликали лікаря, але він не призначив тестів, а розписав лікування ГРВІ й застуди, одного члена сім’ї відправив на рентген. Але плівок у нашій лікарні немає. Рентгенолог відмовився відповідати телефоном, якого розміру треба купувати плівку, — мовляв, треба прийти до нього особисто. Тобто ніхто не проти, що хвора людина з дуже поганими симптомами збиватиме температуру й ітиме до поліклініки, стоятиме в черзі на рентген, а потім до лікаря на прийом. Пізніше викликали швидку через високу температуру.

 

Читайте також: «ЛДНР»: зона вічного карантину

 

Працівники — добрі люди зі звичайними марлевими пов’язками на обличчі. На запитання про госпіталізацію за бажанням або примусову з нашими симптомами лікар швидкої відповів, що «не завжди є можливість забрати в лікарню через відсутність місць, зараз саме така ситуація, навіть для важких хворих». Після спілкування з іншими людьми дізналися, що в нас найчастіше не роблять тестів «просто так»: ставлять діагноз ГРВІ, бронхіт тощо. Декому навіть із двобічною пневмонією тест не призначають. Мабуть, для тестування потрібен тільки підтверджений контакт з інфікованим або виїзд за кордон, а у транспорті в нас заразитися нібито не можна. Навіть у «БіоЛайні» за 2500 рублів не зроблять тест, якщо в тебе ознаки ГРВІ. А без позитивного тесту лікуватимуть не як при коронавірусній хворобі, а як при застуді чи пневмонії за протоколами». Такі приклади нерідко наводять люди, що стикнулися з системою охорони здоров’я «ДНР».

З огляду на масштабні втечі співробітників із підприємств ОРДіЛО, стає зрозумілим, чому бойовики вже кілька місяців тримають закритою лінію розмежування. Очевидно, вони просто бояться відтоку дармової робочої сили


За повідомленнями з окупованої частини Луганської області, в «ЛНР» ситуація ще важча. Підтвердити чи спростувати інформацію з соцмереж неможливо. Однак останнім часом бойовики визнають, що ситуація з епідемією погіршується. І переводять навчальні заклади на дистанційне навчання.


Водночас на другий план відходять уже такі звичні для непідконтрольної території проблеми, як простій підприємств і затримка зарплат. У такій ситуації співробітники підприємства, які опинилися без засобів для існування, змушені знову нагадувати про себе й писати звернення до Пушиліна. Днями нове таке звернення, цього разу співробітників Донецького металургійного заводу, опублікували в соціальних мережах. Співробітники підприємства скаржаться, що зарплати їм заборгували вже за чотири місяці. І соціальна ситуація загострилася настільки, що скоро перейде точку неповернення, бо з підприємства щомісяця звільняються сотні людей. Якщо так буде й далі, незабаром на заводі просто не залишиться працівників і виробництво більше не вдасться відновити. «Станом на 24.09.2020 заборгованість щодо заробітної плати на підприємстві «Донецький металургійний завод» становить майже чотири місяці й реальних заходів щодо її погашення керуюча компанія не вживає. Наші неодноразові звернення залишаються без відповіді, а найголовніше — без жодної реакції. Люди перебувають у жахливому стані і змушені звільнятися. Дедалі більше співробітників намагаються шукати іншу роботу, бо не мають коштів навіть для проїзду й утримання сім’ї. Останнім часом це стає масовим. Якщо в першому півріччі звільнялися в середньому 34 людей на місяць, а в липні-серпні — близько 120 людей на місяць, то за вересень уже звільнилися 154 людини. Особливу тривогу викликає звільнення персоналу енергетичних цехів, які забезпечують не тільки безпечну життєдіяльність підприємства, а й подачу тепла в житлові будинки трьох районів міста. Якщо ситуацію не змінять, то найближчим часом підприємство залишиться без фахівців, що створює реальну загрозу подачі тепла мешканцям Ленінського, Будьонівського й Ворошиловського районів», — ідеться у зверненні.

 

Читайте також: Консультативна (з)рада


Схожа ситуація складається й на інших підприємствах Донбасу, де є затримки зарплат. Зокрема, за даними профспілки, за 20 днів вересня з Єнакіївського металургійного заводу звільнилося 117 осіб.


З огляду на такі масштабні втечі співробітників із підприємств ОРДіЛО, стає зрозумілим, чому бойовики вже кілька місяців тримають закритою лінію розмежування. Очевидно, вони просто бояться відтоку дармової робочої сили.
Брак людей визнають і польові командири незаконних збройних формувань. Зокрема днями про це заявив колишній командир «батальйону «Восток» ДНР» Олександр Ходаковський. В ефірі одного з телеканалів «ДНР» він виступив за те, щоб нарешті почати призов цивільного населення до лав «народної міліції ДНР». За його словами, на передову цивільних не відправлятимуть, а лише залучатимуть до допоміжних робіт у тилу бойовиків, щоб вони як безкоштовна робоча сила виконували необхідні формуванням «ЛДНР» завдання. Зокрема й господарські роботи. За відвертим зізнанням Ходаковського, безкоштовна праця насильно мобілізованих людей дасть «республіці» та її російським кураторам змогу заощадити гроші.

 

Читайте також: Мирний план Зеленського: пишний пустоцвіт


Однак навіть такий крок явно не зупинить відтоку людей з ОРДіЛО та звільнення співробітників підприємств, яким не виплачують зарплату. Без сумнівів, захоплений проросійськими формуваннями Донбас і далі втрачатиме населення, аж доки ситуація в регіоні кардинально не зміниться. Але це може відбутися тільки тоді, коли ОРДіЛО повернуться у правове поле України.