Світ 2020-10-14 12:52 Ганна Чабарай

Дитинство у вирі «побєдобєсія»

Як Росія пропагує мілітаризм серед дітей окупованого Криму

За понад шість років окупації Криму Росія призвала до своїх збройних сил більш ніж 25 тис. жителів півострова — громадян України. Такими діями вона порушує міжнародне гуманітарне право, як і в усіх інших випадках, коли нав’язує на окупованій території своє законодавство. Тим, хто відмовляється від служби, загрожує адміністративне чи кримінальне покарання. Кримська правозахисна група знайшла щонайменше 135 таких кримінальних справ.

 

Фактично РФ вчиняє воєнні злочини, а українська прокуратура та правозахисники документують їх, шукають докази, свідчення й відправляють усе це до Міжнародного кримінального суду (МКС). Саме ця інституція уповноважена притягувати до відповідальності воєнних злочинців, у цьому разі — російських високопосадовців.


Це вже дев’яте інформаційне повідомлення до МКС, і нині українське питання там перебуває на стадії поперед­нього вивчення. Після аналізу матеріалів Офіс прокурора Суду ухвалює рішення — розпочинати чи не розпочинати розслідування. Проте для цього потрібен час й активна участь самої країни-позивача.

 

Читайте також: Politico: Погляд на російську пропаганду зсередини


Нове повідомлення до МКС стосується не лише призову до армії країни-окупанта. Цього разу туди включили докази військової пропаганди, спрямованої на дітей. Різноманітні урядові організації та громадські об’єднання РФ улаштовують заходи, свята, які мають на меті з раннього віку прищеплювати дітям бажання служити в окупаційній армії. Зокрема, щороку 9 травня Росія проводить «паради перемоги», на яких присутні батьки з дітьми, вдягненими в російську військову форму, — і це теж наслідок такої мілітаризації.


Як розповіла дослідниця з Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова, існує спеціальний фонд президента РФ, який роздає гроші російським та кримським організаціям на пропагування служби в армії. «Наприклад, 2018 року севастопольська «Патріотична молодь доброї волі» отримала від президента РФ 1,2 млн рублів на створення в дітей і підлітків мотивації до служби в російській армії. 2019 року ця сама організація отримала ще майже 2 млн рублів. І таких організацій чимало», — говорить Сєдова.


Свої бюджети й заходи мають структури Міноборони РФ, місцеві окупаційні органи влади, так зване Мініс­терство освіти Криму та інші. «У навчальних закладах відбуваються заходи, які прославляють російську армію, проходять відкриті уроки, присвячені окупації, на які запрошують військових. Також вони спілкуються з дітьми в садочках. У лави Юнармії (молодіжне об’єднання, що функціонує на гроші Міноборони РФ) приймають уже навіть школярів, хоча раніше це була позашкільна діяльність. «Кримпатріотцентр» отримав на функціонування 800 млн рублів із бюджету. У Джанкої є дитячий військово-патріотичний центр «Сиваш», який співпрацює з ФСБ й армією, 2018 року він отримав від президента РФ грант 1 млн рублів, щоб підготувати дітей до служби в армії. ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту) відкрили в Севастополі та Сімферополі окремі пункти. Наприклад, у Севастопольського ДТСААФ на пропагування в 2019–2022 роках заплановано бюджет 39 млн рублів», — каже дослідниця.

МКС притягує до відповідальності не держави, а конкретних осіб, які віддають накази чи створюють політику, яка призводить до воєнних злочинів. У ситуації з незаконним призовом це президент РФ, міністр оборони, начальник Генштабу, військові комісари


Крім того, в мілітаристських заходах беруть участь культурні й релігійні установи, як от Феодосійський музей старожитностей та Російська православна церква, яка публічно освячує зброю. Вони відбуваються майже щомісяця — активісти нарахували 25 видів такої активності. Серед них змагання та конкурси, наприклад, є фото зі святкування Дня Росії в Бахчисараї 2016 року, на якому дошкільнята вдягнені у форму російських спецназівців. Або ж воєнізовані зльоти: у серпні 2016-го в смт Піщане Бахчисарайського району відбулися оборонно-спортивні збори «Сини Вітчизни», на яких військовий навчав дітей поводитися зі зброєю. За словами Сєдової, цей чоловік раніше був бойовиком на Донбасі…


«Є окремі бюджети на фестивалі. У серпні 2016-го в Севастополі була вистава «Ковчег Спасіння», люди у формі з прапорами «ДНР» їздили на військовій техніці. Нещодавно також вийшов пропагандистський фільм «Крим». 11 червня 2016 року в Сімферополі діти у військовій формі були присутні на відкритті пам’ятника «ввічливим людям». Навіть Путіна малюють на стінах у військовій формі. У магазинах продають іграшки, одяг, які прославляють окупаційну армію» — розповідає експертка. За її словами, такі заходи щороку проходять усе частіше, адже російський уряд вливає у пропаганду все більше грошей.

 

Читайте також: Russia Today у Франції: пропаганда проти журналістики


За національним законодавством, такі дії Росії кваліфікуються за ст. 438 Кримінального кодексу — порушення законів та звичаїв війни, — як пояснює керівник прокуратури Автономної Республіки Крим Ігор Поночовний. А саме — порушення ст. 51 Четвертої Женевської конвенції, яка прямо забороняє державі-окупанту проводити призов громадян до лав своїх збройних сил, здійснювати тиск чи пропаганду добровільного вступу в збройні сили. На міжнародному рівні — це воєнний злочин відповідно до ст. 8 Римського статуту МКС. «Римський статут дещо звужує поняття цього порушення і говорить саме про незаконний призов до збройних сил окупанта. Тому кваліфікація за національним законодавством охоплює дещо ширший спектр порушень держави-окупанта», — каже Поночовний. Однак, за словами прокурора, добровільна згода служити у такому війську не вважається злочином. Так кваліфікується лише діяльність цієї держави та окупаційної адміністрації, які пропагують добровільний вступ.


«Мета інформаційного повідомлення полягає в тому, що за допомогою Офісу прокурора МКС і самого МКС ми сподіваємося досягти кримінального переслідування воєнних злочинців. Тому що національне законодавство дає можливість розслідувати, відправляти матеріали до суду, але відсутність доступу до території та співпраці з РФ звужує наші можливості. Ми можемо документувати, розслідувати, але притягти винних до відповідальності не можемо. Тому користуємося можливістю і звертаємося до МКС. Це вже дев’яте інформаційне повідомлення до Офісу прокурора, і ми сподіваємося, що кожне з них стане підставою завершити стадію попереднього вивчення й розпочати офіційне розслідування», — повідомив прокурор.

 

Читайте також: Путінський інтернаціонал


МКС притягує до відповідальності не держави, а конкретних осіб, які віддають накази чи створюють політику, яка призводить до воєнних злочинів. У ситуації з незаконним призовом це президент РФ, міністр оборони, начальник Генштабу, військові комісари. «Зараз до цього списку ми можемо додати главу уряду РФ (до січня 2020‑го ним був Дмітрій Мєдвєдєв), які, окрім загальної участі в окупації Криму, ухвалюють рішення, що стосуються призову, пропаганди служби в збройних силах серед дітей у Криму. Як приклад можу навести розпорядження уряду РФ, яке ухвалили у 2014–2015 роках, про створення севастопольського президентського кадетського училища та про затвердження державної програми патріотичного виховання громадян РФ на 2016–2020 роки. Ці розпорядження були дубльовані та реалізовані в Криму рішеннями так званого голови Криму Сергія Аксьонова, який затвердив план заходів щодо реалізації державної програми. Аналогічну роль відіграють так звані губернатори, які дублюють всі рішення уряду РФ», — зазначив Ігор Поночовний.


Прокуратура вже допитала близько 45 громадян, і вони надали інформацію, яка підтверджує незаконний призов у Криму та пропаганду добровільного вступу в російську армію. Крім свідчень, прокурори отримали документи, повістки, рішення судів, які є фактами примусу. Усе це стало частиною повідомлення до МКС. Річний звіт Офісу прокурора МКС про попереднє вивчення ситуації в Україні очікується в грудні.