Світ 2020-10-08 16:29 Ворожбит Ольга

Дебати віцепрезидентів у США: без істерик, але й без відповідей

Чому в розмові Майкла Пенса та Камали Гарріс бракувало конструктиву

Дебати кандидатів на посаду віцепрезидента США Майкла Пенса та Камали Гарріс були більш зваженими та взаємноввічливими, а ніж попередня розмова претендентів на посади президента Сполучених Штатів, але відповідей на поставлені питання було так само мало.

Оскільки перші дебати між охочими стати господарем Білого дому були мало схожі на усі попередні, а два наступні раунди з огляду на хворобу чинного президента, поки що під питанням (сам Трамп наполягає, що готовий дебатувати, а от Джозеф Байден вважає, що їх потрібно скасувати, якщо у чинного президента на той час й далі буде позитивний тест на COVID-19), то до розмови кандидатів на посаду віцепрезидентів Майкла Пенса та Камали Гарріс у США було прикуто чимало уваги.

 

Читайте також: Президентські дебати у США: "Клоун" і "стиль бульдозера" 

 

Як і для Джо Байдена та Дональда Трампа, боротьба з пандемією коронавірусу та її наслідками для економіки стала основною темою цих дебатів. Дискусія між сенаторкою Гарріс та віцепрезидентом Пенсом за модерування керівниці вашингтонського бюро каналу USA Today Сюзан Пейдж була значно стриманішою та взаємноввічливою, аніж те, що відбувалося 30 вересня, однак суперники дуже часто уникали відповідей на запитання, висловлюючи натомість програмні чи наперед підготовлені позиції. Один із перших таких моментів трапився у перші 15 хвилин 90-хвилинної дискусії.

І 74-річний Дональд Трамп і 78-річний Джо Байден після обрання будуть найстаршими президентами в американській історії. З огляду на це чимало журналістів, та й виборців у США задаються питаннями, наскільки вправно вони зможуть виконувати свої обов’язки на найвищій  посаді. «Чи говорили ви з президентом про порядок дій у разі його неповноcправності. Якщо ні і якщо ви переможете на виборах наступного місяця, то чи слід вам про це поговорити?», - так звучало питання обом кандидатам на посаду віцепрезидента. Обидва спікери використали відведений час, але жодним словом чи натяком не відповіли на поставлене запитання. Пенс почав зі звинувачень своєї суперниці у тому, що вона підриває довіру до нової вакцини (Гарріс на попереднє запитання модераторки заявила, що зробить щеплення новою вакциною проти коронавірусу першою, якщо її порекомендує головний інфекціоніст США, лікар Ентоні Фаучі, але не буде цього робити, якщо рекомендуватиме лише президент Трамп), яка з’явиться у рекордний час, за його підрахунками, вже до кінця цього року. Решту часу він використав для звинувачень адміністрації Обами та на той час віцепрезидента Байдена у поганій боротьбі з епідемією свинячого грипу H1N1 у 2009-му.

Замість відповіді на те саме запитання, Гарріс розповіла про свої досягнення у роботі і найбільш вражаючі моменти із біографії, розпочавши із дзвінка Джо Байдена через Zoom з пропозицією їй стати віцепрезидентом.

 

Читайте також: Книги про Трампа. Велич та емоції

 

 

Поза коронавірусом, було чимало тем, які кандидати, в основному, використовували для звинувачення один одного. Так, Пенс закидав Гарріс надмірну ліберальність. «Ви ставите свій радикальний порядок денний щодо навколишнього середовища понад робочі місця», - заявив Пенс, коментуючи пропозиції пов’язані із захистом навколишнього середовища у програмі Джозефа Байдена. Камала Гарріс навпаки намагалася згладити та дистанціюватися від найрадикальніших ідей у питаннях екології, з якими вона виступала під час боротьби за право участі у виборах президента від Демократичної партії.

 

 

Разом з тим,Камала Гарріс була єдиною серед спікерів, хто згадав про Росію у невеликому блоці пов’язаному із зовнішньою політикою.

 

Читайте також: Вибори в США. Альтернативи майбутнього

 

«Що ми побачили із Дональдом Трампом – це те, що він зрадив наших друзів і приймав диктаторів по всьому світу. Візьмемо, до прикладу, Росію. Я працювала в комітеті з розвідки Сенату. Американська розвідка нам говорила: Росія втрутилася у вибори 2016 року і планує це зробити у 2020-му. Директор ФБР Крістофер Рейд сказав те саме, але президент США Дональд Трамп ставить слова Владіміра Путіна понад слова американської розвідки», - так  Гарріс розкритикувала взаємини Дональда Трампа з Путіним та трактування американським лідером російської загрози. Вона також згадала про те, що Росія платила бойовикам в Афганістані винагороду за вбивство американських солдат. «Дональд Трамп щонайменше шість разів розмовляв із Владіміром Путіним і ніколи не підіймав це питання. Джо Байден ніколи цього не зробить», - наголошувала Гарріс, - «Джо Байден притягне Росію до відповідальності за будь-яку загрозу безпеці нашої країни або нашим військовим».