Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-20 14:47 Людмила Осадчук
  ▪   Чернівці

Депутати та бізнесмени: хто йде у мери Чернівців

У Чернівцях передвиборча кампанія у самому розпалі. Найактивніше вона відбувається між кандидатами у мери Чернівців. І якщо минулими місцевими виборами у 2015 році за крісло мера змагалися 15 кандидатів, то у 2020 році зареєструвалося 16 кандидатів. Щоправда, ще на старті двоє з кандидатів зняли свої кандидатури і тепер чернівчани обиратимуть серед 14 кандидатів.

Майже в один день зняли свої кандидатури нинішній секретар міської ради Василь Продан та громадський активіст, почесний консул Латвійської республіки у Чернівецькій області Ілля Хочь. Василь Продан, який наразі виконує обов’язки міського голови,  відмову від виборів пояснив тим, що не встигає поєднувати підготовку до виборів і керування містом. Ілля Хочь заявив, мовляв, не знав, що почесний консул не може займатися політикою. І йому це особисто пояснив консул Латвії. Тому Ілля Хаїмович відмовився від балотування на місцевих виборах 2020, але не відмовився від мерських амбіцій. Заявивши, що вибори ж не останні.

 

І хоч кандидатів чимало, але є вже свої лідери. Про них заговорили, щойно стартували вибори. На думку експертів, результат цих виборів може стати цілком непередбачуваним, адже шанси потрапити в другий тур виборчих перегонів мають аж четверо кандидатів.

 

Тож хто вони ті, хто хоче стати мером Чернівців? Більшість з кандидатів люди, які вперше балотуються у мери Чернівців. Але двоє є давніми опонентами – Віталій Михайлішин та Олексій Каспрук.

 

Читайте також: Бігуни. Хто у Миколаєві приєднався до нових брендів «За майбутнє» та «Пропозиція»

 

Олексій Каспрук втретє балотуватиметься на голову Чернівців. Став депутатом у 2010 році, балотувався від "Фронту змін". У 2014 році на позачергових мерських виборах його висунула партія "Батьківщина". У 2015 році балотувався в мери як самовисуванець. Двічі переміг. У міській раді не мав власної фракції.

 

Каспрука депутати двічі відсторонювали з посади. У 2018 році депутати проголосували за відсторонення мера, за дев’ять місяців суд його відновив на посаді. Але вже за півроку депутати знову проголосували за відсторонення мера Каспрука. Справу повернули до першої інстанції – Чернівецького апеляційного суду.

 

Сам Каспрук вважає, що він «був неугодний депутатам», бо не дозволяв дерибанити міську землю. Депутати аргументували відсторонення бездіяльністю міського голови.

 

Через вплив команди Продана від «Рідного міста» конструктивної роботи не було: мер запропонував – депутати не проголосували. Так було, наприклад, з кредитом на громадський транспорт. Депутати називали це кредитним ярмом. А тим часом сусідні міста користувалися цією можливістю.

 

Читайте також: Як змагаються кандидати у маленьких ОТГ

 

Цього разу Олексій Каспрук втретє балотується на голову Чернівецької громади від партії "Пропозиція".

 

Кандидат у мери Віталій Михайлішин  у міській раді вже давно. У 2010 році він вперше став депутатом міськради. Того ж року став секретарем ради. А вже за рік, коли Федорука відправили у відставку, Михайлішин став виконувачем обов’язків міського голови. Він керував містом протягом трьох років. Був членом «Партії регіонів» і «тримався» до останнього.

 

У 2014 році Віталій Михайлішин балотувався до Верховної Ради. Але програв екс-меру Миколі Федоруку. А пізніше програв  Олексію Каспруку на позачергових та чергових виборах міського голови. У 2019 році Михайлішин втретє балотувався до парламенту від партії "Опозиційна платформа — За життя".

 

Михайлішин наближена людина до секретаря міської ради Василя Продана. Є чинним депутатом міської ради від фракції "Рідне місто". Всі очікували, що він балотуватиметься саме від «Рідного міста». Але він наприкінці вересня створив партію «Команда Михайлішина». Це – новостворений політичний проєкт, який донедавна називався партією "Добробут" і був зареєстрований на Житомирщині.

 

Читайте також: Як працює політична реклама на Івано-Франківщині

 

Михайлішин заполонив своєю політрекламою усі чернівецькі газети, сайти та телеканали. У його передвиборчу кампанію вливаються чималі гроші. Успішний чернівецький бізнесмен Роман Клічук ще нещодавно запевняв, що політика – це не його справа. А вже за кілька місяців він зареєструвався кандидатом у мери від політичної партії «Єдина Альтернатива». Партія, яка була створена у Чернівцях усього кілька місяців тому.

 

Роман Клічук понад 20 років є власником компанії "Рома" та володіє фірмою "Гойра груп", що об’єднує декілька ресторанів міста.

 

У 2016 році Клічук був членом виконкому міської ради. Але вже за два роки добровільно склав повноваження. В інтерв’ю одному з чернівецьких ЗМІ він розповів, що члени виконкому голосували з певних зацікавленостей, а він це підтримувати не захотів. І саме відмова від роботи у виконкомі часто є  звинуваченням у бік Клічука від опонентів. Мовляв, мав можливість впливати на розвиток міста, а не захотів.

 

Від провладної партії «Слуга народу» у мери йде колишній податківець Віталій Другановський. Це нова людина у політиці. Він десять років пропрацював у податковій поліції. Потім розпочав свою справу – мав ресторан у центрі міста.

 

Як розповів в інтерв’ю, познайомився із Зеленським на вечірці у Туреччині після концерту «Кварталу». А потім Віталій Другановський став головою обласного осередку партії «Слуга народу». Його пов’язують із чернівецьким бізнесменом і давнім знайомим Зеленського Іллі Павлюка, який до того ж є неофіційним спонсором партії «Слуга народу». Але сам Другановський це знайомство не підтверджує.

 

Коли буковинці на виборах рекордну кількість голосів віддали за Володимира Зеленського, а потім проголосували за кандидатів у депутати до Верховної ради від «Слуги народу», Другановському пророкували місце голови Чернівецької ОДА. Але посада дісталася історику та почесному консулу Австрії у Чернівцях Сергію Осачуку. Другановський пішов на мери. І тепер його бігборди з обіцянками змінити Чернівці заполонили місто.

 

Кандидат у мери Юрій Бурега балотується від партії «Батьківщина». Він багато років був головою Садгірського району Чернівців. Тепер чинний депутат від «Батьківшини». Нещодавно став заступником міського голови і відповідає за питання благоустрою Чернівців.

 

Впродовж чинного скликання Бурега пропустив лише один сесійний день. Він голосував за відставку міського голови Олексія Каспрука.

 

Кандидат у мери Володимир Дідух-Кобзар – відома особистість у місті своїми витівками. Він часто приходив на сесії міської ради і своїми діями блокував роботу. Його виганяли, виносили із сесійної зали.

 

У 2017 році проголосив себе народним "бургомістром" Чернівців. Балотувався у депутати із символікою «Слуги народу». У коментарі ГМ "Опора" сказав, що не бачить в цьому порушення, бо вважає себе "справжнім слугою народу".

 

На дебатах на «Суспільному» Володимир Дідух-Кобзар розповів, що для участі у виборах взяв кредит у 200 тисяч гривень. За ці гроші заплатив заставу та надрукував агітаційні матеріали. На його агітках слоган «Дідух в хату – біда з хати».

 

Читайте також: Хто претендує на Маріуполь

 

Від партії «Наш край» у мери Чернівців балотується Василь Дутчак. Він був депутатом міської ради.

 

У 2005 році балотувався до парламенту від "Партії регіонів". У 2010 році виграв місцеві вибори та став членом фракції партії у міській раді. У 2015 році балотувався до міськради від партії "Рідне місто". На відміну від основних кандидатів агітаційна компанія пана Дутчака досить неактивна.

 

Єдина жінка, яка йде на мера, - Галина Жук. Вона самовисуванка. Галина Жук працює керівником управління одного з банків у Чернівцях.  Вона вже намагалася потрапити у політику. У 2019 році балотувалась на позачергових парламентських виборах від політичної партії "Сила і Честь" на окрузі з центром у Чернівцях. Посіла одинадцяте місце.

 

На цих виборах «Опора» помітила агітки Галини Жук в одному з навчальних закладів Чернівців. Вони були наклеєні на вікна коледжу, який є державним. Поліція розслідувала цю справу.

 

Громадський активіст Сергій Качмарський є головою громадської організації "Федерація паурліфтингу в Чернівецькій області" та "Ні наркотикам". Він балотується від політичної партії «Побратими України».

 

У 2015 році балотувався до Чернівецької міськради від партії "Авто-майдан". Не був обраний. Згодом партію перейменували на "Побратими України" .

 

Відомий як організатор акцій з прибирання сміття у місті, також активно займається благодійністю.

 

Юрій Ковалець — голова громадської організації "Спільними зусиллями захистимо Чернівці". Балотується як самовисуванець.

 

Юрій Ковалець як громадський активіст теж часто навідувався на сесії міської ради. Найбільш відомий тим, що минулого року організував у місті перекриття однієї з головних вулиць міста, вимагаючи її ремонту.

 

Кандидат у мери Василь Максимюк у Чернівецькій міській раді є головою фракції «Європейська солідарність». Від цієї партії і балотується у мери.

 

У 2010 році Василь Максимюк вже балотувався в мери Чернівців, набрав менше 5% голосів виборців.

 

Був директором «Калинівського ринку» - один з найвідоміших комунальних підприємств Чернівців.

 

Він півтора місяця воював на Сході України в 2014 році. Під час обстрілу блокпоста у Луганській області травмував коліно, відтак повернувся на лікування.

 

У сесійній залі Василь Максимюк досить активний депутат. Він  відмовився брати участь у голосуванні за відставку міського голови Олексія Каспрука. Водночас критикував Каспрука через те, що не було компромісу з депутатами. Один з останніх його зареєстрованих проєктів – відставка секретаря міської ради Василя Продана. Це питання у сесійній залі провали, бо проголосувало лише шестеро депутатів з 42 депутатів. 

 

Колишній голова Черінвецької ОДА Олександр Фищук теж йде у мери Чернівців як самовисуванець.

 

Фищук управлінець з досвідом і досить тривалий час у політиці. Він був головою Кіцманської райдержадміністрації, очолював державну податкову адміністрацію Чернівецької області. У 2012 році став народним депутатом від партії "Батьківщина".

 

У 2015 році став головою Чернівецької облдержадміністрації. Запам’ятався тривалим конфліктом з начальником Чернівецької митниці Миколою Салагором. Фищук звинувачував його у неналежній роботі, а Салагор у свою чергу звинувачував членів родини голови Чернівецької ОДА у перевезенні контрабанди. 

 

Через три роки керування областю Фищук написав заяву на звільнення. На засіданні Чернівецької облради він заявив, що написав заяву під тиском.

 

Пізніше на засіданні Чернівецької облради заявив, що написав заяву під тиском. У мери йде підприємець Руслан Цаплюк. Балотується від політичної партії "Сила і Честь".  Власник готельно-ресторанного комплексу "Мрія". Раніше балотувався до Верховної Ради, а також брав участь у виборах мера. Руслан Цаплюк відомий тим, що коли почалася в Україні пандемія коронавірусу, він  першим запропонував свій готель для безкоштовної обсервації буковинців, які поверталися з-за кордону.

 

Кандидат у мери Михайло Яринич є чинним депутатом міської ради від «Народного контролю», від якої наразі балотується. Займається продажем фармацевтичних товарів. 

 

Михайло Яринич голосував за відставку міського голови Олексія Каспрука. У 2019 році балотувався до Верховної ради, але не пройшов.

 

Колишній народний депутат України від фракції "Народний фронт" Максим Бурбак подав до суду на депутата Чернівецької міськради Михайла Яринича через його заяву про те, що екс-нардеп причетний до вирубки лісу.

схожі публiкацii