Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-22 16:32 Дмитро Клименко
  ▪   Житомир

Освітяни, комунальники, підприємці. Команди кандидатів у мері Житомира

13 кандидатів на посаду міського голови Житомира ведуть із собою 600 кандидатів в депутати на 42 місця. Хто ці люди?

Сезонні міграції

 

6 фракцій починали працювати у Житомирській міській раді VII скликання. На останній сесії їх було вже 5 та 16 позафракційних депутатів. Після низки скандалів та невдалих виборів у 2019 році фракція партії «Самопоміч» зникла. Фракція партії «Батьківщини» зменшилась із 10 до 4 депутатів. Причина — конфлікт між командою Любові Цимбалюк, колишньою очільницею міського осередку партії та головною конкуренткою Сергія Сухомлина на виборах 2015 року, та Анжелікою Лабунською.

 

Фракція партії БПП втратила двох депутатів Івана Фурлета та Владислава Пучича, які у 2015 році йшли на вибори у списках пропрезидентської партії по квоті Демальянсу. Після відставки Дмитра Ткачука, заступника міського голови та лідера місцевого осередку Демальянсу, вони вийшли зі складу фракції. У Свободі лише Віктор Брокарєв, голова фракції, покинув ряди однопартійців. Без змін у фракції партії «Радикальна партія Олега Ляшка». Команда «Опозиційного блоку» повним складом, після розколу в партії у 2018 році, пішла за командою Юрія Бойка. Тепер створена група «Опозиційна платформа за життя», яка поповнилась колишнім депутатом фракції «Самопоміч» Юрієм Юзвінським.

 

Читайте також: Як працює політична реклама на Івано-Франківщині

 

Ще влітку міський голова Житомира Сергій Сухомлин став співголовою партії «Пропозиція». «Наша Україна», «Єдиний центр», «Фронт змін», «ВО Батьківщина», «Блок Петра Порошенка», а тепер «Пропозиція». Це буде шоста політична сила для житомирського політика, який має всі шанси вдруге стати міським головою.

 

 

У свою команду кандидатів чинний міський голова зібрав політиків з не менш цікавою політичною історією. Серед 42 кандидатів списку партії 8 чинних депутатів. Троє із теперішньої фракції БПП. Власник бази будівельних товарів «Оптовик» Микола Янушевич вже втретє йде на вибори до міської ради. У 2010 від партії «Наша Україна», у 2015 від партії «Блок Петра Порошенка», у 2020 від партії «Пропозиція».

 

Юрій Мойсеєв також підприємець і також втретє кандидується. Його історія багатша на партійні проєкти. Спочатку «Фронт змін», далі «Сила Людей», потім членство у фракції «Партії регіонів», далі «Блок Петра Порошенка» і наразі «Пропозиція».

 

Олександр Черняхович, чинний радник міського голови, підприємець і також кандидується втретє. У 2010 році від партії «Фронт змін» Черняхович не пройшов до складу ради, у 2015 році з командою «Блок Петра Порошенка» став депутатом і от сьогодні вже з командою «Пропозиція».

 

Свої пропозиції мають також двоє дійсних депутатів фракції «Радикальна партія Олега Ляшка». Власник мережі магазинів роздрібної торгівлі «Полісся Продукт» Олександр Ракович, вдруге кандидується. У 2015 році він йшов від «Радикальної партії Олега Ляшка». Його однопартієць Максим Манухін, заступник начальника Трамвайно-тролейбусного управління, також змінив політичні погляди.

 

Читайте також: Хто претендує на Маріуполь

 

Фракція партії «Батьківщина» стала донором для формування своїх команд декільком політичним проєктам. Свою частину взяв і Сергій Сухомлин. Тетяна Онопрієнко, дружина власника Житомирського силікатного заводу Валерія Онопрієнка, та Василь Шевченко, підприємець та член команди Анатолія Гриценка у Житомирі, який у 2015 році йшов на вибори з партією «Батьківщина», також приєднались до проєкту міського голови. Єдиний представник фракції «ВО Свобода» у команді Сергія Сухомлина є Віктор Брокарєв, лікар обласної лікарні.

 

Окрім чинних депутатів Сергій Сухомлин зібрав у свою команду підприємців та керівників й працівників університетів, шкіл, дитячих садків, профтехучилищ та комунальних підприємств міста.

 

Так у списку партії є представники двох місцевих університетів – Катерина Молодецька з Поліського університету та Олена Юрчук з Миколою Круком із Житомирського державного університету Івана Франка. Чому не має з Житомирської політехніки? Цікаве питання, відповідь буде далі.

 

Директори та працівники шкіл №12, №15, №16, №30 та №32, завідувачі дитячих садків №27, №32, №39, №46, №63, №73, заступниця директора "Центр легкої промисловості та побутового обслуговування населення міста Житомира" Світлана Фільшина, начальник Житомирського регіонального центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю "Інваспорт" Юрій Панасюк, викладачка Житомирського агротехнічного коледжу Тетяна Коваленко, вчитель Центру раннього розвитку дітей "TIMMI" Вікторія Котовська також кандидати від партії мера. Всього 18 кандидатів від закладів освіти міста.

 

Бізнес у списках партії представлений також широко ніж освіта. Попри те, що сам міський голова має значні бізнесові активи та інтереси його команда на майже на 40% це представники бізнесу. 16 кандидатів списку це підприємці, семеро із яких мають бізнес пов’язаний із торгівлею. Наприклад Годердзі Кварацхеліа, власник мережі продуктових магазинів «Квара», вже знайомий Олександр Ракович власник мережі продуктових магазинів «Полісся Продукт», Ігор Білобровко регіональний менеджер компанії «Золотий каравай».

 

Читайте також: Ціна партійного егоїзму

 

Нова система виборів, яка передбачає рейтингування кандидатів у списку однієї партії, дозволяє отримати мандат будь-кому зі списку, якщо цей кандидат переконає своїх виборців. Але місце у списку парті також має своє значення. І саме список партії «Пропозиція» до Житомирської міської ради показує на кого робить ставку міський голова.

 

За останніми опитуваннями дані опитування групи «Рейтинг», за  вересень 2020 року близько 40% житомирян, які прийдуть на вибори й визначились із кандидатом голосуватимуть за партію міського голови. Тобто це 17-18 мандатів із 42 вакантних. І в ці щасливі місця потрапляють фактично всі чинні депутати, які балотуються від партії «Пропозиція», та основні представники бізнесу.

 

Доценти та аспіранти. Кого веде на вибори партія «Слуга Народу»?

 

Список партії влади до міської ради Житомира за структурою схожий до команди чинного міського голови. Є чотири чинних депутати міської ради. Костянтин Єремейчук та Лариса Жигадло у 2015 році пройшли за списками партії Блок Петра Порошенка, і всі 5 років працювали у цій фракції партії. Більше того Костянтин Єремейчук у 2010 році виграв вибори з партією Віри Шелудченко «Рідне місто», таким чином це вже третій політичний проєкт для нього. Лариса Жигадло, працює директоркою із якості Житомирського маслозаводу, власник якого Петро Рудь, кандидується від партії «Європейська Солідарність» до обласної ради.

 

 

Ще двоє чинних депутатів потрапили до списку партії «Слуга народу». Олег Хмілевський та Олександр Рибак члени колишньої фракції «Самопомочі». Ці два підприємці знаходяться у нижній частині списку, тому єдина можливість переобратись – набирати максимум голосів на своїх округах.

 

Підприємців у команді ректора Житомирської Політехніки та кандидата в мери Житомира від партії «Слуга народу» Віктора Євдокимова також зо два десятки. У своїй більшості це  представники  малого та середнього бізнесу, які активно працюють на своїх округах.

 

Серед кандидатів від слуг 10 освітян. Директор школи №23 Ігор Баранов та керівниця Житомирського професійного ліцею Олена Дерев’янко – це кандидати від міста. Далі йде ціла команда від Житомирської Політехніки на чолі із ректором.

 

Димитрій Грицишен, декан факультету публічного управління та права, Богдан Білоус, доцент кафедри гуманітарних та соціальних наук, Олександр Шевчук та Олексій Харченко аспіранти кафедри економічної безпеки, публічного управління та адміністрування Житомирської Політехніки. Два проректори університету Оксана Олійник та Валерій Нонік також балотуються до міської ради, але вже від партії «Наш край».

 

І тут нічого дивного, адже ще у лютому цього року Віктор Євдокимов очолив обласну організацію партії «Наш край». А вже у серпні став кандидатом в міські голови від партії «Слуга Народу».

 

Читайте також: Як змагаються кандидати у маленьких ОТГ

 

Новий тренд цієї кампаній – залучення до перегонів голів ОСББ. Комунальні ВЖРЕПи своє віджили, і на їх місце прийшли молоді та активні керівники ОСББ. У списках слуг три очільники багатоквартирних будинків Юлія Козлова,  Михайло Сєта та вже відома Лариса Жигадло, яка паралельно є директоркою з якості Житомирського маслозаводу та депутаткою міськради від БПП.

 

Керівники та їх підлеглі. Комунальні кандидати ОПЗЖ

 

Стабільності результатам партії проросійського напрямку у Житомирі можна лише позаздрити. 23,3% набрала Партія Регіонів у 2010 році, 11,9% набрав Опозиційний блок у 2015, ОПЗЖ у 2020 має всі шанси набрати понад 10% голосів, про це свідчать опитування групи Рейтинг.

Наталія Леонченко вже втретє балотуватиметься до міської ради й вперше у якості кандидатки на міського голову. Перша десятка списку – кандидати з досвідом та історією. Комунальною історією, адже більшість із них мають безпосереднє відношення до ЖКГ Житомира.

 

 

 

Василь Кучик чинний депутат і вже втретє балотується до міськради. Юрій Самборський був депутатом попереднього скликання від Партії Регіонів, очолював міську Інспекцію з благоустрою. Його тезка Юрій Юзвінський чинний депутат від ОПЗЖ (але пройшов до ради за списками партії «Самопоміч») сьогодні очолює цю Інспекцію. Далі Світлана Пивоварова та Володимир Тичина, це власники приватних ВЖРЕПів. Сергій Колесник начальник комунального підприємства «АТП 0628», яке займається збором сміття у місті.

 

Тетяна Іваницька та Лариса Харчук хоча і не мають стосунку до житлово-комунального господарства, проте органічно вписались у команду Леонченко. Тетяна Іваницька є власницею Крок радіо та 4 маршруту, а Лариса Харчук керує Центральною бібліотечною системою міста.

 

Далі у списку підприємці, партійці ОПЗЖ та підлеглі Юрія Юзвінського, Сергія Колесника, Володимира Тичини та Лариси Харчук. Менеджери комерційно-торгового відділу Інспекції із благоустрою, два майстри дільниці приватного ВЖРЕП №4, механік та медсестра транспортного підприємства «ПП Іваницька», технічна працівниця Централізованої бібліотечної системи, інспектор з кадрів та майстер підприємства «АТП 0628». І троє безробітних.

 

Депутати від ОПЗЖ повністю контролюють систему збору та вивозу сміття у місті та мають значний вплив на ринок житлово-комунальних послуг. Для того аби зберегти такий вплив необхідно формувати фракцію у новій раді та налагоджувати співпрацю із переможцем виборів міського голови.

 

Олена Розенблат та її команда.

 

Публічний конфлікт між міською та обласною організаціями партії «Батьківщина» в червні 2019 року призвів до розвалу фракції в міській раді яка із 10 депутатів зменшилась до 4. Крім того, Любов Цимбалюк, конкурентка Сергія Сухомлина на виборах 2015 року, зі своєю командою перейшла до партії «Сила і Честь». Цього року від партії Смішка у Житомирі балотується Іван Мартинчук, чинний депутат та проректор Поліського університету.

 

 

 

Вдихнула енергію у зомлівшу від конфліктів команду партії Олена Розенблат, сестра Борислава Розенблата, народного депутата Україні попереднього скликання. Дійсна депутатка обласної ради у 2015 році балотувалась від БПП. Сьогодні очолює компанію «Фаворит Девелопмент Компані».

 

Список партії до міської ради мало чим відрізняється від попередніх партій. 5 чинних депутатів розташувались у верхній частині списку. Директор школи №10, чинний депутат міськради від Батьківщини Олександр Величко був лідером партії Громадянська позиція Анатолія Гриценка в регіоні. У 2015 році саме по квоті Гриценка він та Василь Шевченко стали депутатами міськради у команді «Батьківщини». Сергій Пидюра та Геннадій Забродський – це «стара гвардія» партії в Житомирі, до них доєднались Роман Гуртовенко адвокат та Валерій Шевчук, який перейшов із фракції «Самопомочі», тим самим дозволивши партії відновити фракцію у міській раді в мінімальному складі.

 

7 освітян 3 лікарів та 21 підприємець у списку партії до міськради Житомира. Що цікаво, серед кандидатів є також Вікторія Сінкевич, психолог обласного медичного спеціалізованого центру. Шанувальники КВК пізнають у ній колегу Олени Розенблат по команді «Дівчата із Житомира».

 

По двоє викладачів із Житомирської Політехніки та Поліського Університету. Це теж тренд цих виборів – ректори житомирських університетів активно просувають своїх кандидатів у різні політичні проєкти.

 

Альтернатива бізнесу «Європейської Солідарності».

 

В Житомирі є цілі сім’ї політиків. Це поки ще не династії, але за 29 років незалежності це теж гарний показник розвитку політичної боротьби. Чоловік та дружина у політиці це вже не рідкість. Володимир і Людмила Кропивницькі від партії «Сила і Честь», Валерій і Тетяна Онопрієнки від партії «Пропозиція» балотуються до міськради. Людмила Зубко теж балотується, але її чоловік, Геннадій Зубко, колишній віцепрем'єр-міністр України, лише агітує за дружину та нікуди не балотується.

 

 

Власниця Львівської майстерні шоколаду Людмила Зубко веде 23 підприємці, 6 освітян, 3 фахівців міськвиконкому з комунальних питань, одного голову ОСББ та комірника Житомирського м’ясокомбінату на вибори до міської ради. Жодного чинного депутата міської ради у списку партії немає, адже бізнес там зайняв ключові позиції.

 

Вадим Ліскі, перший заступник директора Житомирського картонного комбінату у списку образу після Людмили Зубко. Далі Геннадій Карпінський директор меблевої кампанії «Луч — К» та його син Карпінській Олександр має бізнес із продажу меблів. Також у команді Тетяна Нікітч, директор Житомирських ласощів.

 

Людмила Зубко з командою «Європейської Солідарності» замикає п’ятірку партій, які за результатами останніх опитувань мають шанси потрапити до складу міської ради Житомира 8 скликання.

 

Про тренди та традиції

 

Ця виборча кампанія показала декілька відмінних трендів та підтвердила традиційні технології. З нового — активізація політичної діяльності університетів. Ректори завжди були активні, але такого масового походу в політику ректорів, деканів, доцентів та аспірантів не було.

 

Житомирська політехніка в прямому значені розклала «в кожний кошик по яєчку». Працівники університету є кандидатами від партій «Слуга народу», «Наш край», «Батьківщина». Поліський університет делегував декількох кандидатів до списків партій «Батьківщина» та «Сила і Честь». Викладачі Житомирського державного університету Івана Франка йдуть на вибори із партією «Пропозиція».

 

Це можна називати зростанням політичних амбіцій ВУЗів. Або "окучуванням" відповідного студентського електорату. День голосування та ніч підрахунку покажуть який варіант вірний.

 

Читайте також: Позавчорашні на марші

 

Другий тренд — трансформація комунального сектору. Голови ОСББ стали активними учасниками політичного життя міста. Жодна зустріч кандидата з виборцями в мікрорайоні не відбувається без участі голови правління. Ера комунальних ВЖРЕПів остаточно пішла в минуле.

 

А традиції залишились незмінними. Директори комунальних закладів, в основному освіти, є у командах всіх партій. Найбільше таких керівників зібрав Сергій Сухомлин. Це дає декілька переваг. Доступ до колективів, батьківських комітетів, врешті ДВК формують переважно освітяни.

 

І, звичайно, бізнес у всіх списках. Великий, середній та малий. Тобто всі хто має гроші і готовий за них купити політичний вплив.

 

Лікар, журналіст, активіст та волонтер – теж лишились. Але більше символічно, а ніж системно.

 

За лінією аналізу залишились 11 партій. Їх списки також мають цікаві особливості та схожості. Шанси пройти мають ще як мінімум декілька команд, але дізнаємось ми про це 26 жовтня.

схожі публiкацii