Світ 2020-10-23 15:51 Ворожбит Ольга

Фінальні президентські дебати у США: спокій та Україна

Що казали про нашу державу під час фінальних президентських дебатів у США

Після гіркого досвіду перших президентських дебатів у цій передвиборчій кампанії, коли суперники перебивали один одного або говорили в унісон, американська комісія з президентських дебатів вирішила внести у процес певні зміни. Так, суперникам вимикали мікрофони по закінченні відведених двох хвилин, а модераторка, ведуча NBC News Крістен Велкер (до речі, наймолодша серед журналістів, яким випадала честь брати участь у таких заходах) доволі жорстко слідкувала за дотриманням регламенту. Це, в принципі, зробило сам захід більш спокійним та стриманим, хоча виступи кандидатів все ж більше складалися із обвинувачень, а ніж з пропозицій та бачення своїх кроків на посаді президента.

 

Попри заяви із штабу Дональда Трампа із пропозицією зробити ці дебати сфокусованими лише на зовнішній політиці, першою темою була боротьба із пандемією коронавірусу. Тут дискусія мало відрізнялася від першої серії дебатів. Окрім того, говорили про боротьбу з расизмом, економіку, зміну клімату, лідерство та національну безпеку. Саме в цій секції було чимало цікавого з огляду на безпеку майбутніх виборів. Ведуча запитала щодо дій кандидатів, щоб протистояти втручанню іноземних держав у виборчий процес (напередодні дебатів з’явилася інформація від американської розвідки що Росія та Іран можуть спробувати вплинути на вибори).  «Будь – яка країна, що втручається, заплатить за це ціну», - заявив Джо Байден.

 

Читайте також: Президентські дебати у США: "Клоун" і "стиль бульдозера"

 

Далі він посилаючись на «колишнього радника з національної безпеки» президента (ймовірно маючи на увазі Джона Болтона) назвав Руді Джуліані, адвоката та соратника Дональда Трампа, «російським пішаком»: «Його друга Руді Джуліані використовують як російського пішака. Його годують неправдивою інформацією».

Далі обидва кандидати змагалися у тому, чиєї перемоги найбільше не хочуть в Кремлі.

«Все це тому, що вони не хочуть, щоб я став президентом, бо вони знають, що я їх знаю. І вони знають мене», - заявив Байден. «Нема нікого жорсткішого за мене у контексті Росії», - відповів на те Трамп. Він згадав про санкції, про НАТО і навіть про допомогу Україні: «Він (Джо Байден – Ред.) продавав Україні подушки й білизну, я продав протитанкові комплекси». Далі Трамп вирішив звинуватити свого суперника у тому, що не змогли зрозуміти коментатори у США і здається сам Джо Байден. «Вони (росіяни – Ред.) захопили порт із підводним флотом. Ви це добре пам’ятаєте. Це було у ваші з Бараком Обамою часи. Вони відхопили значну частину того, що мало б бути Україною. Ви їм це вручили». Вочевидь, мається на увазі анексія Криму,  і Трамп у такий спосіб звинувачує Байдена у бездіяльності щодо тих подій.

Однак далі у дебатах, про Україну вже згадували винятково у зв’язку із сином Джо Байдена Гантером та його роботою у раді директорів української та китайської компаній. Хоча у процесі дискусії Дональд Трамп говорив про те, що це його суперник заробляє гроші в Україні та Китаї (а не заробляв його син, бо Гантер там працював до 2019-го року) і апелював до інформації, що «нещодавно стала відомою».

 

Читайте також: Альтернативи майбутнього

 

 Дональд Трамп мав на увазі статтю, що 14 жовтня вийшла у виданні  The New York Post. У ній йшлося про те, що Гантер Байден начебто використовував свої родинні зв’язки, перебуваючи у радах директорів української та китайської компаній. Так, стаття посилається на дані е-мейлу, у якому Вадим Пожарський дякує йому за начебто організовану зустріч із його батьком. Джо Байден на той час ще перебував на посаді віце-президента. Достовірність джерел статті та інформації, яку вона передає одразу поставили під сумнів. За даними  USA Today, ФБР вже розпочала власне розслідування щодо цієї статті і як повідомили джерела видання, федеральне бюро має підстави припускати, що згадана стаття  –   це частина російської спецоперації.  The New York Post – близьке до Трампа видання, а як йдеться у статті, інформацію щодо електронної пошти їм надав Руді Джуліані. З огляду на його роль у попередніх скандалах, сам цей факт вже ставить під питання достовірність опублікованих даних.

 Водночас раніше два сенатські комітети, які очолюють республіканці, видали звіт, де зазначили, що не знайшли свідчень корупційних чи незаконних дій колишнього віце-президента. Однак Дональд Трамп та його прихильники й далі продовжують використовувати цю історію у якості звинувачень на адресу Джо Байдена і стаття у  The New York Post,  опублікована на три тижні до виборів, дала цьому новий поштовх.