Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-23 18:26 Марія Шевчук
  ▪   Одеса

Вибори в Одесі: рецепт небезпечного коктейля

Три головні табори претендентів на місця в міськраді Одеси

За підсумками опитування соціологічної групи «Рейтинг», до Одеської міськради має пройти шість партій. Так 36,2% респондентів готові віддати голоси партії «Довіряй ділам», 19,4% -  «Опозиційній платформі – За життя». «Слуг народу» готові підтримати 12,3% виборців, а представників  «Європейської солідарності» – 7,2%. Також прохідні місця в списках, за результатами опитувань, мають отримати «Морська партія» Сергія Ківалова (6,3%) , та партія Шарія (5,9%). Всі ці політичні об’єднання досить різні за ідеологією, що може створити в Одеській міськраді вибуховий коктейль.  

Проукраїнські і поміррковані

«Європейська солідарність» - це єдина проукраїнська партія, яка може пройти на виборах до міської ради Одеси. Принаймні, так заявляє лідер регіонального об’єднання та кандидат в мери Одеси Петро Обухов. Після того, як були оприлюднені результати опитування, від його імені в соціальних мережах була опублікована реклама з закликом прихильників патріотичних сил (на кшталт «Голосу» чи «Національного корпусу», які не подолають необхідний бар’єр) віддавати голос саме за «ЄС», щоб збільшити проукраїнське лобі в Одеській мерії.

  Петра Обухова пов’язують з чиним нардепом Олексієм Гончаренком. На минулих виборах він пройшов до Верховної Ради як самовисуванець, а до того п’ять років був депутатом від «Європейської солідарності». Опоненти часто дорікають Гончаренку колишнім членство в Партії регіонів, а «небайдужі громадяни» досі згадують його інтерв’ю та публічні виступи домайданного періоду, де він виступає за статус російської мови та зазначає, що Одеса «ніколи не була українським містом».

 

Читайте також: Візуальний ряд. Як виглядає передвиборча реклама на прикладі Івано-Франківська

 

Політичну партію «Слуга народу», що в минулому  році тріумфально увірвалась до Верховної Ради, отримавши монобільшість, теж можна певною мірою віднести до проукраїнських сил.  Відсутність антиукраїнської риторики, популярність партії серед населення змотивувала частину одеських громадських діячів балотуватись саме від цього об’єднання. «Слуга народу» більш популярна в Одеському регіоні, ніж «Європейська солідарність». Зокрема через антипатію багатьох жителів міста до лідера «ЄС», колишнього президента Петра Порошенка.

Відверто проросійські

Проросійські настрої в Одесі відчутні, тому тут має популярність  «Опозиційна платформа – За життя». ОПЗЖ пройшла минулого року  до Верховної Ради України. Сама партія, як відомо, є «ребрендингом» «Опозиційного блоку», який був присутній у попередньому скликання парламенту. Це й же блок привів чимало своїх представників у місцеві ради Одещини. Однак Опоблок пережив свій внутрішній розкол, що позначилося і на регіональному рівні, чимало депутатів цієї політсили вийшли з партії. То ж нині ОПЗЖ – не точна копія регіоналів  та опоблоківців.   

Також прогнозується поява у міськраді Одеси новачків в політиці – партії Шарія. На минулих виборах до Верховної Ради вона не подолала необхідний бар’єр, проте на Одещині за неї проголосували 4, 87% виборців. Більше, ніж за партії «Голос», ВО «Батьківщина» та «Європейська солідарність». Цю партію пов’язують зі скандальним блогером Анатолієм Шарієм, який веде активну діяльність на YouTube. Він був неодноразово помічений у маніпуляціях при висвітленні подій в Україні, просуванні наративів російської пропаганди. Шарій має велику аудиторію в Інтернеті, яка й здобуває голоси для свого об’єднання.

В минулому році «шаріївці» влаштовували в Одесі акцію з червоними кульками, для привернення уваги до своєї політичної сили. Через такий перфоманс «шаріївців» та їх лідера порівнювали з клоуном Пеннівайзом  антагоністом роману Стівена Кінга «Воно». Найімовірніше, що представники партії Шарія будуть об’єднуватись з ОПЗЖ для просування власних інтересів. Хоча можливий варіант, що вони скооперуються з іншими місцевими партіями, які теж проходять до міської ради.

Просто місцеві

До одеських регіональних партій, що за опитуваннями мають пройти до міскради Одеси , можна зарахувати «Морську партію» Сергія Ківалова та партію «Довіряй ділам» чинного мера Геннадія Труханова. Це давні гравці на одеській політичній арені, що мають тут власні бізнес-інтереси, підконтрольні ЗМІ тощо. Вищезазначені партії є винятково місцевими та не претендують на всеукраїнський масштаб. В Одесі вони почувають себе як риба в морі, мають певне коло прихильників, та рішуче йдуть на місцеві вибори.

 

Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом

 

В ексрегіонала Сергія Ківалова, лідера «Морської партії», скандального очільника ЦВК часів президентських виборів 2004 року, амбіції були набагато більшими. В минулому 2019-му році він вперше за тривалий час програв передвиборчу гонку одному з кандидатів від «Слуг народу». Позбувшись статусу народного депутата, Ківалов політику не залишив. Він переключився на місцеве самоврядування,зареєструвався кандидатом в мери, просуває свою політичну силу до міськради. І, судячи з результатів опитувань, деякий вплив він збереже.

Політична партія «Довіряй ділам» почуває себе найвпевненіше. Майже кожен третій одеський виборець, за опитуваннями, проголосує за неї. Та й сам лідер партії Геннадій Труханов, за прогнозами, цього річ має знову посісти крісло мера. За опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», голоси за цього кандидата готові віддати понад 50% респондентів. Попри всі скандали з деклараціями, розкраданням майна, судами, частина одеситів задоволена політикою Труханова, а частина просто його вважає «найменшим злом» серед усіх інших кандидатів. 

Загалом представники одеських партій, що орієнтуються на місцеві вибори, у своїй риториці не торкаються загальнодержавних проблем. Вони зосереджуються на питаннях, що стосуються виключно Одеси та її специфічних проблем. Ставлення місцевих політичних еліт до загальноукраїнських проблем  зав’язане на  кон’юктуру «коливається разом з лінією партії», в залежності від того, хто зараз сьогодні при владі. Разом із тим випробовують межі дозволеного, підтвердження тому - розпорядження Геннадія Трухванова вулиці Небесної сотні на вулицю Жукова.

схожі публiкацii