Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-27 17:03 Оксана Дмитренко
  ▪   Лисичанськ

Намети ОПЗЖ і трикратна відповідь на «5 питань». День місцевих виборів на Луганщині

Агітаційні намети біля виборчої дільниці у Рубіжному, пошкоджені відеокамери у Сватовому, опитування від президента та спеціальні кабінки для виборців з підвищеною температурою – особливості місцевих виборів у Луганській області

25 жовтня вся Україна обирала місцеву владу. Луганщина долучилася до події не у повному складі. Частина території наразі непідконтрольна Києву, ще частину мешканців позбавили права обирати на невизначений термін. З-поміж тих, хто мав можливість скористатися виборчим правом (це 242 тисячі громадян), прийшли на дільниці та прогодували лише трохи більше 92 тисяч. За офіційною інформацією, явка виборців становить 38,12%.

Загалом мешканці Луганської області обирали голів та депутатів до чотирьох міських та семи селищних рад, а також депутатський корпус чотирьох районних рад. Завітавши на дільницю, за наявності паспорта, виборець отримав на руки три бюлетені.

Вибори у «червоній зоні»

Вперше Україна обирала у період карантинних заходів. За тиждень до виборів уся Луганщина потрапила до «червоної» зони розповсюдження COVID-19. Крім масок, рукавичок та антисептиків, кожна дільниця Луганщини обладнана спеціальною кабінкою для виборців з підвищеною температурою. Членам дільниць наказували не брати до рук паспорт, а виборцям, за наявності, користуватися власною ручкою.

Щоб визначити людей, яким треба скористатися спеціальною кабінкою для голосування, потрібно було виміряти температуру кожному виборцю, однак на деяких дільницях цим відверто нехтували.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

– Температуру при вході у приміщення, на жаль, мені не вимірювали. Але всі, без винятку, і члени дільничної виборчої комісії (ДВК), і спостерігачі були у рукавичках та масках. Черги на дільниці не було, але щоб потрапити до кабінки для голосування довелося почекати, тож я мала час уважно вивчити усі три бюлетені. На щастя всі розуміють важливість протиепідеміологічних заходів та дотримувалися безпечної дистанції, – поділилася мешканка Білокуракиного Ольга.

Вона відвідала виборчу дільницю у першій половині дня, близько дванадцятої години. Також Ольга повідомила, що помітила на дільниці кількох бабусь, яким при вході члени ДВК надали маски, а на столі стояв антисептичний засіб.

Близько третьої дня до дільниці завітала Інна – мешканка Кремінної:

– Думала після обіду не буде черги, але мені не пощастило. Довелося трохи зачекати, щоб потрапити до приміщення. Я бачила дівчину з градусником, проте вона не запропонувала мені виміряти температури. Маски та рукавички були у всіх без винятку. Також пропонували маски тим, у кого їх не було.

Опитування від президента

На вулиці, біля дільниці на виборців чекали волонтери у білих жилетах з написом «5 питань від президента». Дуже молоді люди пропонували кожному взяти участь в опитуванні, відповісти на питання та кинути бланк до скриньки.

Щоправда, охочих скористатися таким громадянським правом було небагато, а на деяких дільницях волонтери з опитуванням взагалі були відсутні.

– Біля входу на дільницю молодики запропонували пройти опитування президента, але я змушена була відмовитися, бо дуже поспішала, – наголосила мешканка Білокуракиного Ольга.

Мешканка Кремінної Інна зауважила, що не бачила ні людей, ні скриньки біля дільниці.

 

Читайте також: «Волонтери» президента і різне ставлення до COVID-19. Як голосували в Чугуєві

 

– Мабуть, опитування проходило зранку і я просто не встигла, хоча з певною апатією ставлюся до подібних речей, які не мають жодної юридичної сили, – зазначила вона.

Крім того, слід додати, що в опитуванні цілком могли брати участь мешканці території, на який вибори скасовані рішенням ЦВК. Для того, щоб відповісти на «5 питань» президента потрібно було лише поїхати до іншого міста чи селища, де відбуваються вибори та завітати на виборчу дільницю.

Обурений відсутністю виборчого процесу у власній громаді Дмитро з Лисичанська спеціально поїхав до Рубіжного, аби взяти участь в опитуванні.

– Поруч з однією з дільниць стояли волонтери студентського віку. Вони запропонували мені взяти участь в опитуванні. Звісно, я погодився, – розповів Дмитро.

За день йому вдалося тричі відповісти на одні й ті ж питання біля різних виборчих дільниць у Рубіжному. Дмитро наголосив, що таким чином можна, за бажанням, підвищити або послабити рейтинг з певного питання, якщо їздити по кожній дільниці та ставити «галочки».

Порушення виборчого процесу

Загалом поліція Луганщини зареєструвала 72 повідомлення, які пов’язані з порушеннями під час голосування. Найбільше з них – у Рубіжному.

Особливо резонансні пов’язані з діями «Опозиційної платформи – За життя» (ОПЗЖ) та одним із кандидатів на дільниці у Сватовому.

У день тиші, 24 жовтня, місцеві активісти повідомили, що деякі білборди з агітацією ОПЗЖ досі висять на вулицях. Крім того, зняти їх неможливо, бо місце розташування є приватною власністю.

Безпосередньо у день виборів представники ОПЗЖ не тільки не прибрали агітаційні борди, а й доповнили їх наметами біля виборчих дільниць, що заборонено законом. Попри протоколи поліції та скарги громадськості, намети ОПЗЖ ніхто не збирався прибирати.

Випадок у Сватовому стався вранці, одразу після відкриття виборчої дільниці. Кандидат на посаду мера, який є чинним очільником міста, Євген Рибалко погрожував та лаявся на спостерігача від «Слуги народу». Невідомо, чим саме так не сподобався йому спостерігач, але завершилося все тим, що Рибалко, чи то розбив, чи то викрав відеокамери спостерігачів. В описі подій сторони розходяться. В інтерв’ю місцевому телеканалу Рибалко пояснив свої дії тим, що спостерігачі самовільно розмістили камери, не реагуючи на зауваження членів ДВК.

 

Читайте також: Вибір не для всіх

 

Сватове відзначилось ще одним скандалом, пов’язаним зі зміною голови територіальної виборчої комісії саме у день виборів. «Батьківщина» внесла подання до ЦВК про заміну голови, а повідомити про це колишній очільниці комісії, мабуть, забули. Тож ексочільниця подала скаргу на самовільне призначення нового голови ТВК.

Що стосується представників інших партій кандидатів, то вони спокійно спостерігали за виборчим процесом, викладали до соцмереж світлини з власного голосування та разом ці штабом вели паралельний підрахунок голосів.

Деякі міські голови вже зранку повідомили, що лишаються на свій посаді на наступний термін. Наприклад, Старобільськ та Новопсков нібито впевнено вирішили залишити на своїх посадах Яну Литвинову та Вадима Гаєва. Ті міста і селища, у яких точилася найбільш запекла боротьба, досі ведуть підрахунок. Наприклад, у Рубіжному робота місцевої виборчої комісії супроводжується бійками та образами. Наразі ніхто з кандидатів ще не повідомив про свою перемогу. Ніяких офіційних даних про результати наразі немає.

схожі публiкацii