Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-28 14:39 Ганна Цьомик

Низька явка, високі очікування. Як голосував Харків

Вже за першими даними екзіт-полів стало зрозуміло, що мер у Харкова незмінний попри усе.

День тиші у місті минув не зовсім тихо. Геннадій Кернес так і не звернувся зі своїх сторінок до прихильників, обманувши їхнє очікування і будь-які прогнози. Але були зафіксовано безліч звернень до поліції через порушення «тиші». Окрім явної політичної агітації, деякі політсили знайшли витончений спосіб оминути законодавство: білборди (із зеленою літерою «З», емоджі в стилі блоку Кернеса чи написом «Україна – це ЄС») були помічені в місті, однак поліція постановила, що це не є передвиборчою агітацією.

Зранку 25го жовтня спальні райони міста зарухалися, як активний мурашник: о 8:00 почалося голосування. В місті всі дільниці відкрилися вчасно, проблеми були тільки в області. Всі дільниці спальних районів однакові. Вони розміщуються у школах чи коледжах (десь по 2-3 дільниці на одну будівлю): сірі, суворі, пахнуть їжею, яка була в їхніх їдальнях ще недавно. Напевно, це б мало додавати відчуття відповідальності чи навіть урочистості, однак насправді тільки тисне формальністю і совковістю. Члени виборчих комісій теж здебільшого однакові – якщо це не представники партій, то здебільшого комісії складаються із вчителів та інших працівників (адмінресурс на користь чинної місцевої влади ще ніхто не відміняв) тих приміщень, де проводиться голосування. На вході – міряють температуру, просять дотримуватися дистанції, маски – неодмінно на обличчях: 1 людина виходить, 1 – заходить.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

На місці одразу розумієш, хто «зробить» результати: хоч вибори – це справа 18+, але на дільниці здебільшого люди похилого віку. Для них голосування – це обов’язок, а не право. І хоч зараз не Радянський союз та можна голосувати не за одну партію, вони за звичкою ставлять галочки за «професійних господарників», як пізніше покажуть перші дані екзит-полу.

Попри однакову атмосферу виборчих дільниць, правила у всіх різні та розуміння тих дивних правил, що називається законом, теж різні. На якийсь з дільниць тільки пробуєш зробити якесь фото (не в кабінці і на якому, звісно, не буде видно, за кого саме твій голос) – одразу почуєш, як дві членкині комісії кричать, що за законом не можна. Якщо таки продовжуєш неконструктивний діалог і запитуєш, за яким саме законом «не можна», то на якомусь моменті одна з них скаже: «І звідки такі люди беруться?». Право зробити фото ти таки виборюєш з боєм і емоціями, коли в одному реченні проговорюєш слова «право», «закон», «поліція». Фото невдале, бо робиться під тиском.

На виході тебе чекає легендарне опитування: волонтера оточили ті щасливиці, які встигли проголосувати на дільниці і вважають, що їхню думку має почути ще і президент. Коли черга потихеньку зникає, з’являється шанс поговорити із волонтером:
 

- У вас ажіотаж. На опитування реагують добре?

- Так, позитивно, поліцію ще не викликали. Ви ж не будете?

 

Розказує, що поліцію не викликали саме на його дільниці. Але в телеграм-чаті, де координують дії волонтерів, з’явилися повідомлення про те, що випадки вже були. Так само були випадки і агресії та звинувачень у агітації: «Нам сказали називати це просто соціологічним опитуванням».

Загалом за цей день волонтерів від президента на дільницях було багато: щоправда, в центрі міста менше, аніж в спальних районах. Їхні відповіді на питання про опитування здебільшого різняться, проте незмінно одне: «Не знімайте, будь ласка». Хтось розповідає, що він суто з ідеологічних міркувань волонтерить, хтось очікує плати у вісімсот чи одну тисячу гривень. Так само різняться їхні відповіді на питання, як вони долучилися до цього волонтерства: когось привів друг, а хтось знайшов підробіток на сайті пошуку роботи. Кажуть, що спочатку видали їм по 800 штук анкет, але як тільки вони будуть закінчуватися, то одразу підвезуть ще.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

Анкети дійсно можуть швидко закінчитися, адже дехто заповнює не по одному папірцю і документів на різних дільницях ніхто не питає. На одних ділянках волонтери не дуже активні – не пояснюють нічого щодо питань, не слідкують за заповненням, не бігають за виборцями. Проте, є такі волонтери, які не тільки пояснюють, що таке «Будапештський меморандум» та «вільна економічна зона», але і розтлумачують це в такому світлі, щоб виборець поставив галочку в конкретному місці. На питання, чи не вважають це «опитування» агітацією від конкретної політичної сили, відповідають, як один, що вони поза дільницею, а значить не впливають на вибір ніяк.

На 13ту годину середня явка по місту не втішна – 13,93%. Кандидати в мери та депутати зі своїх сторінок у соцмережах просять своїх прихильників йти голосувати, в той час, як поліція фіксує порушення. Всього за день виборів відкрито 11 кримінальних проваджень, а повідомлень про порушення було майже триста: таким чином Харківщина стала одним з лідерів за кількістю порушень.

 

Як голосував Терехов (заступник Кернеса). Фото: city.kharkov.ua

 

Проте, навіть в день «Х» чинний мер не з’явився. Його заступник, Ігор Терехов, сказав, що «голос Кернеса ні на що не вплине, адже і так є позиція виборців». Проте, пізніше було анонсовано відео-звернення міського голови.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

Під кінець дня стало відомо, що явка на цих місцевих виборах була нижчою не тільки за президентські чи парламентські минулого року, але і за місцеві вибори 2010 року (явка на них вважалася досі найнижчою): вона склала лише 31,3%, коли в 2010 році була 39,9%. Як демонструють екзит-поли від різних джерел, 25 жовтня запам’ятається харків’янам як день, коли мером знову переобрали Кернеса – в середньому 60% не залишають конкурентам шансу на другий тур. Що стосується інших політичних сил, то цифри говорять про наступне. В міськраду увійдуть 6 політичних сил: «Блок Кернеса — Успішний Харків», «ОПЗЖ», «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Партія Шарія» та «Блок Світличної "Разом!"».

Підрахунок голосів цього разу надзвичайно важкий і проблемний. Приміщення облвиборчкому вранці 26го числа стало розплідником для коронавірусу, адже тиснява була жахливою. Пахне кавою, хтось запускає хвилю позіхань, у повітрі витає атмосфера втоми і недоброзичливості. Згодом більша частина протоколів була відправлена на уточнення. Під кінець другої доби прийому протоколів, ввечері 27го числа, облвиборчком встиг прийняти протоколи лише 6 з 56 територіальних виборчих комісій.

схожі публiкацii