Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-10-28 18:50 Марія Шевчук
  ▪   Одеса

Ночі без сну, труднощі підрахунків та смерть члена виборчої комісії: як минають вибори на Одещині

В Одесі пішла третя доба підрахунку голосів. Лідери передвиборчої гонки вже визначились, але точний розподіл місць ще невідомий

 Без напливу, але з чергами

На виборчих дільницях ажіотажу, за деякими винятками, не було. Чи то через страх з приводу коронавірусу, чи від зневіри у політиках, явка по Одесі трохи перевищила 35%. На більшості дільниць черг не було, а ті що були,  хіба що на вулицях. Люди заходили рівно в такій кількості, скільки кабінок для голосування. При вході вимірюють температуру та пропонують антисептик, але не всім та нерегулярно.  Без масок виборців не пускали, нагадували про те, що треба мати власну ручку, але на її відсутність дивилися крізь пальці й охоче давали всім забудькуватим канцелярію.

Але були такі дільниці, де явка виборців в Одесі зашкалювала. Зокрема, мова йде про дільницю на вулиці Льва Толстого, 2. Більшість виборців, що прийшла на голосування, складалась з молоді. Ця черга була прямим спростуванням твердження, що на вибори ходять одні лише пенсіонери, а молодшому поколінню байдуже. Однак такій студентській активності є пояснення – до дільниці приписані студенти Одеської юридичної академії, яка знаходиться під патронатом екснардепа Сергія Ківалова. За даними екзитполів, його «Морська партія» перебуває на межі проходження до міської ради.

За попередніми підрахунками, до міськради проходять «Слуга народу», «Довіряй ділам», «Опозиційна платформа – за життя», «Партія Шарія» та «Європейська солідарність». Тим часом в соціальних мережах почали підраховувати, що якби «Європейська солідарність» та «Слуга народу» виступили єдиним фронтом з єдиним кандидатом, то вони б могли змістити Геннадія Труханова, який вийшов у другий тур виборів міського голови. За нього віддали свої голоси понад 30% виборців. На другому місті опинився чинний нардеп від ОПЗЖ Микола Скорик. Саме з цих двох кандидатів будуть обирати одесити на посаду голови міста. І, в принципі, немає інтриги, хто стане наступним мером за результатом другого туру.

 

Читайте також: Низька явка, високі очікування. Як голосував Харків

 

Загалом у націонал-демократичних силах відчутно розбрат. Представники «Європейської солідарності»  ображаються на «Голос», який нібито відтягнув частину їхніх голосів на виборах у міськраду та звинувативши їх у потуранні інтересам інших опозиційних партій. Кандидатка на пост мера від партії «Голос» Наталія Делієва, у свою чергу, образилася на «Європейську солідарність» через те, як представники цієї політичної сили агітували.

«Я ще раз переконуюся, що об'єднуватися треба з людьми яким віриш! Які тримають свої обіцянки! Слухати крик у дворах з вуст ваших кандидатів «Не голосуйте за «Голос!», було непорядно! Монополія для мене неприйнятна!», – написала Делієва в коментарях на сторінці Михайла Шмушковича у Facebook, кандидата від партії «Європейська солідарність».

Свідомі та невибагливі

У селах мешканці Одеської області виявились більш свідомими стосовно голосування. Особливо, коли мова йде про села, які межують з Одесою та розташовані на узбережжі Чорного моря. У Фонтанській ОТГ  додалося 476 нових жителів, при тому що загальна кількість населення трохи перевищує 17 тисяч чоловік. Через різкі зміни виборчих адрес у поліції виникло багато питань. Але на момент виборів цю справу чи ніхто не розслідував, чи закрили її за браком доказів. Адже чимало виборців, невибагливих до житлових умов, прийшли на виборчі дільниці.

Люди стоять в черзі, готуються голосувати. Більшість виборців зовні, ті що всередині поступово проходять в приміщення. Маски на обличчях (їх знімають тільки, щоб порівняти обличчя з фото у паспорті). Черги великі, охочих проголосувати багато. Принаймні більше, ніж на багатьох дільницях Одеси. Заходить молода дівчина, подає документи. Представниця виборчої комісії перевіряє документи, місце реєстрації та питає:

– Скажіть, як вам жити у квартирі, де мешкає  80 чоловік?

– Чудово, – радісно відповідає та. – Завжди є, з ким сексом зайнятися!

Жіночка на дільниці не знає, що відповісти на цей аргумент, тому просто віддає бюлетень свідомій громадянці, яка йде голосувати. До інших любителів «комунальної квартири» питань не виникає. Зрештою, законом жити на одній території не заборонено, а поняття про комфорт в кожного своє.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

Тим часом в інших громадах спостерігаються випадки масових фальсифікацій. Прикметний випадок стався в Кароліно-Бугазькій  ОТГ. В ніч з  26 та 27 жовтня до ТВК прибули дві дільничі комісії, які  привезли протоколи. ТВК оголосила перерву до 12 ранку 27 жовтня, мотивуючи тим, що всі втомилися. І не встигли ще підрахувати голоси, як місцеві ЗМІ повідомили про проведення першої сесії за участі новообраних депутатів та голови об’єднаної громади  Кароліно-Бугазу і Затоки. В ОПОРА на момент таких повідомлень заявили, що встановлення результатів виборів ще триває.

Три дні і три ночі…

Ці слова могли б бути початком доброї казки, якби не були страшною реальністю. Вже третю добу територіальні виборчі комісії Одеси ведуть підрахунок голосів. Ці вибори складні, як ніколи. І не тому, що так говорять про  кожну виборчу кампанію, а через об’єктивні ознаки.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

Наприклад, за новими правилами треба було обрати не тільки партію, а й кандидата від неї. Це ускладнює процес підрахунку голосів. Велика кількість бюлетенів виявляються зіпсованими та недійсними. Бувають написи на весь бланк «Гідних немає!» чи щось неприйстойніше, буває, що люди не розібрались, як голосувати. Хтось поставив позначку навпроти партії, але не вказав конкретного кандидата від неї. Хтось проголосував за кандидата, не вказавши партію. Бувають й труднощі прочитання:

– Всі згодні, що тут номер сім?

– Так.

– Так.

– Голосуємо!

Процес підрахунку голосів за мера чи голову ОТГ йде швидко. А ось  процес визначення депутатів  різних рад  гальмується. Спочатку члени виборчих комісій рахують голоси за партії. Потім знову їх перераховують, щоб виокремити з них кандидатів в лідери виборчої гонки. Процес займає від трьох до п’яти годин. І це тільки у випадку, якщо після перерахунку всіх бюлетенів цифри збіглись. А були й такі, де голоси після безсонної ночі відправлялись на перерахунок.

В Одеській міській територіальній виборчій комісії пішла третя доба підрахунку голосів. Члени комісій, які першу добу між собою сварились, зараз настільки виснажені, що сплять просто на підлозі, підклавши під голови мішки з бюлетенями. Тиша переривається оплесками, коли відпускають чергову дільничну комісію. Вибори-2020 показали, скільки люди можуть працювати без сну, в яких умовах відпочивати та що захисні маски для обличчя чудово перетворюються на маски для сну. Кандидати завмерли в очікуванні результатів.

Фото Facebook Андрій Анастасов

Протягом підрахунку голосів члени виборчих комісій знаходились без їжі та води у задушливому приміщенні. Людям ставало погано, приїжджали швидкі, а для одного з присутніх ці вибори стали фатальними. Як повідомили в прес-службі Одеської міської ради, 28 жовтня вранці з приміщення Одеської ТВК було шпиталізовано 48-річного члена виборчої комісії. За попередньою інформацією, в нього стався інфаркт. Реанімаційні дії медиків не дали результату і чоловік помер. Очевидці зазначають, що він був головою однією з дільничних виборчих комісій, який три доби очікував своєї черги на здачу бюлетенів та протоколів.

схожі публiкацii