Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-07 16:15 Євген Бриж
  ▪   Полтава

Полтавщина. Перемога «Довіри», три з чотирьох депутатів облради – нові

З 84 депутатів Полтавської обласної ради 64 – новачки

«Слуга народу» набрала на виборах облради лише 14,68% голосів, а перемогу з 17,7% здобула політсила «Довіра», якою керує нардеп Олег Кулініч. І ОПЗЖ, і «ЄС» своє представництво збільшили, а «Батьківщина» – зменшила.

 

Друге місце «Слуги народу» та перемога «Довіри»

 

Партія «Слуга народу» програла вибори на Полтавщині. Попри наявність 14 мандатів, загальна кількість депутатів обласної ради становить 84, а це означає, що ані «монобільшості», ані бодай провідної фракції пропрезидентська сила тут не матиме. Її результат – майже 57 тисяч голосів. Для порівняння: загальна кількість зареєстрованих виборців в області – понад один мільйон.

 

Найбільший результат має місцева партія «Довіра». Її створили лише цього року, «під вибори», а очолив нардеп-мажоритарник Олег Кулініч, нинішній керівник депутатської групи «Довіра» у Верховній Раді. До складу партії увійшли чимало місцевих керівників, зокрема, поки що чинний голова обласної ради Олександр Біленький (експредставник БПП). Партія не приховувала, що робить ставку саме на область і залучає до виборів місцевих керівників, знаних чиновників, чинних посадовців.

 

Вочевидь, це спрацювало, адже «Довіра» здобула 17,7% голосів на виборах до обласної ради, або 66 з половиною тисяч позначок «за». Партія матиме 16 мандатів, включно із самим Кулінічем, який навряд чи проміняє депутатський значок Верховної Ради на мандат депутата Полтавської обласної. Але й без нього список новообраних депутатів солідний: і колишні представники БПП (голова облради Біленький), і «Свободи» (перший заступник голови ОДА в 2006-2010 роках Іван Близнюк), і колишні представники фракцій «Відродження», «ЄС», Аграрної партії.

 

Згідно з повідомленням партії для ЗМІ з посиланням на Олега Кулініча, ця політична сила також отримала «найбільше представництво у радах громад – 299 депутатів від «Довіри» працюватимуть в новому складі рад об’єднаних громад. Окрім того, 32 депутати від партії «Довіра» ввійшли до складу районних рад нових, об’єднаних районів. 20 кандидатів від партії «Довіра» перемогли на виборах голів громад».

 

Читайте також: Вибори на Житомирщині. «Слуги народу» на першому місці, але без влади

 

Зазначимо, що загалом на Полтавщині існує 60 громад, а Кулініч обирався у 147-му окрузі – це переважно територія новоутвореного Миргородського району. Відповідно, там переможців від «Довіри» найбільше.

 

Друге місце – у вже згаданої партії «Слуга народу». Склад обраних депутатів – суціль нові обличчя доволі різноманітного походження, є навіть радник голови Одеської облради. Є і «залучені ландскнехти»: експредставник Соціал-демократичної партії Сергій Жук та Фахраддін Мухтаров.

 

Мухтаров зареєстрований, згідно з власною ж декларацією, у Львівській області, був депутатом Дніпропетровської облради з 2010 року від Партії регіонів, з 2015-го – депутатом Полтавської облради від БПП («ЄС»), а у 2019 році вийшов із фракції та приєднався вже до партії третього для себе президента. У тому ж році не пройшов до Верховної Ради, програвши в окрузі саме представниці «Слуги народу». Ось такі політичні кульбіти.

 

Утім, навіть «Довірі» з її 16 мандатами та «Слузі народу» з 14 місцями доведеться з кимось єднатися заради утворення коаліції – і, можливо, не з однією фракцією, адже загалом до Полтавської облради потрапили представники семи партій.

 

Можлива коаліція

 

За двома лідерами розташувалася партія «За майбутнє». Вона здобула прихильність понад 32 тисяч учасників виборів, а це – 13,47% або 13 мандатів. Серед досвідчених її членів – Геннадій Коваленко, який уже був депутатом облради від БПП. І якщо союз партій «Слуга народу» та «За майбутнє» виглядає цілком закономірним, з огляду на «господарів» цих партій, то долучення до цього дуету «Довіри» у сумі дає якраз 43 багнети – тобто половину плюс один голос для прийняття рішень. У Полтавській обласній раді – 84 місця. І за таких умов цілком реально, що чинний голова облради Олександр Біленький збереже свою посаду, а заступників матимуть представники «срібного» та «бронзового» призерів перегонів.

 

Чому важливо мати вплив на обласну раду? Бо Полтавщина – один із регіонів-донорів для України, одна з провідних областей у видобутку газу, виробництві зернових і технічних культур, видобуванні залізної руди. Усе це потребує дозволів на експлуатацію землі й надр, які видаватимуть не тільки ОТГ, а й обласна рада.

 

«Батьківщина» втрачає мандати, «ЄС» та ОПЗЖ набувають

 

Якщо «коаліція трьох» не складеться, то свої шанси взяти участь у переділі повноважень отримають і менші партії. Приміром, «Батьківщина», яка отримала 11,96% (понад 46 тисяч голосів) і 12 мандатів. Четверо з цих 12 – чинні наразі депутати, двоє від БПП/«ЄС» і двоє – від «Батьківщини». Серед умовно нових облич вирізняється екснардеп Руслан Богдан, член політради «Батьківщини», який 2015-го обрався до облради, потім став нардепом і склав мандат, а в 2019-му програв представнику «Слуги народу». А також Олег Бєлоножко, чинний нині депутат Полтавської міської ради. Його разом із соратниками рішенням Юлії Тимошенко посунув із бюро організації кандидат у мери Полтави Андрій Матковський. Скандал перейшов у публічну площину та закінчився фактичним переходом міської організації під вплив Матковського. Однак, бувши колись мером обласного центру, він цього разу зазнав нищівної поразки. Матковський не зміг потрапити навіть до трійки найпопулярніших кандидатів у виборах мера, а також не допоміг подолати прохідний бар'єр «Батьківщині» на виборах до міськради. Натомість Бєлоножко, позбуваючись мандату депутата міської ради, отримає мандат депутата ради обласної, формально здійснивши кар'єрний ривок.

 

Ураховуючи, що решта партій – доволі «ідеологічна», наскільки це взагалі можливо в українських і полтавських реаліях, їм буде важко пояснювати своїм виборцям ситуативні коаліції. Тому не виключено, що саме «Батьківщина» матиме «золоту карту».

 

Читайте також: Вибори у Львові: другий тур, поразка президентської партії і трохи фальсифікацій

 

За цією партією розташувалася ОПЗЖ. Маючи доволі монолітний електорат, ця партія набрала понад 41 тисячу голосів (це 10,64%) та завела 11 депутатів, навіть збільшивши на два бійці свої лави у порівнянні з фракцією у чинній поки що раді. Традиційно значну частину голосів партія отримала у промислових містах півдня області – Кременчуці та Горішніх Плавнях. Проте далеко не лише там, що може вважатися успіхом для партії.

 

9,2% голосів (більш як 35 з половиною тисяч виборців) та 9 мандатів матиме в Полтавській обласній раді «Європейська солідарність». Ця партія входила у вибори у зовсім оновленому складі у порівнянні з БПП. Річ у тім, що й голова облради на Полтавщині до перемоги Зеленського був від БПП, і голова облдержадміністрації та його перший заступник теж. І якщо голова облради не набув аж надто негативного іміджу у своїй роботі, то голову ОДА та його першого заступника звинуватили у корупції, в приміщенні ОДА проводили обшуки, а потім обох зняли на час розслідування. Це вкрай сильно вдарило по репутації партії Порошенка і її результатам на парламентських виборах. На місцевих перегонах першим номером списку йшла волонтерка та організаторка громадських заходів Православної церкви України Наталія Гранчак. На підтримку партії відряджали політиків із Києва, які старанно вимальовували образ патріотичної політсили. І «ЄС» таки позбавилася від шлейфа БПП та збільшила своє представництво в облраді у порівнянні з «попередниками» з 7 до 9 мандатів. Загалом усі депутати, крім одного у цій фракції — нові.

 

«Рідне місто» в області теж вагоме

 

Стільки ж – 9 мандатів – має ще одна місцева партія, «Рідне місто». За неї віддали свої голоси понад 33 з половиною тисячі виборців, це 8,69%. Ця фракція теж збільшила свою присутність в облраді з 6 до 9 осіб, але при цьому повністю оновила їхній список. Керівником політсили є Олександр Удовіченко, досвідчений політик, що експлуатує образ «господарника». Він був головою ОДА до Майдану, представляв Партію регіонів, однак вів переговори за мирне закінчення протистоянь у Полтаві. Що цікаво, до обласної ради він не пройшов, а у перегонах за крісло мера обласного центру вперед не пробився (посів третє місце. До другого туру увійшли ексмер Олександр Мамай з 30,6% та Сергій Іващенко від «Слуги народу» з 17,71%). Авторитет Удовіченка дозволить йому вести переговори про ймовірну коаліцію з позиції лідера та об'єднавчої фігури, адже його зв'язки і з чинним керівництвом ради, і з ОПЗЖ, і з фракцією «За майбутнє» – та й хист до перемовин і яскраві лідерські навички можуть вилитися в цікаві комбінації. Приміром, союз «Рідного міста» та ОПЗЖ дає 20 голосів, і цим силам можна буде підшукувати ще двох союзників з позиції провідної групи, якій буде легше домовитися між собою.

 

Читайте також: ОПЗЖ програла ключову виборчу битву на Луганщині. Люди Бойка не змогли здобути владу на його «вотчині»

 

Не пройшли до облради з тих, хто мав у ній представників, «Свобода», Соціал-демократична партія, Радикальна партія Ляшка, УКРОП, Аграрна партія.

 

Розподіл місць у облраді

 

Загалом порівняння фракцій за кількістю мандатів таке:

 

«Довіра»: було 0 – стало 16 мандатів.

«Слуга народу»: 0 – 14.

«За майбутнє»: 0 – 13.

«Батьківщина»: 13 – 12.

ОПЗЖ: як група мала 9 мандатів – як фракція 11 мандатів.

«Рідне місто»: 6 – 9.

«ЄС»: 7 – 9.

 

Читайте також: Вибори в Кременчуці. «Слуга народу» майже без боротьби програла вибори у важливому для Ігоря Коломойського місті

 

УКРОП: 6 – 0.

СДП: 8 – 0.

«Свобода»: 6 – 0.

Аграрна партія: 5 – 0.

«Відродження»: 6 – 0.

 

У цілому Полтавська обласна рада оновилася на понад 75%: з 84 крісел 64 матимуть нових господарів. Із 20 «старих» – лише п'ятеро тих, хто не змінив партійних прапорів.

схожі публiкацii