Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-10 16:24 Тетяна Щербатюк
  ▪   Вінниця

Вінничина: тріумф Гройсмана, «слуги» шукають винного у поразці на виборах

Абсолютне лідерство отримав регіональний політичний проєкт «Українська стратегія Гройсмана»

На місцевих виборах у Вінницькій області зазвичай перемагала партія влади, яка отримувала більшість в обласній та міській раді, а також в багатьох районних та сільських радах. Цього року «Слуги народу», які тріумфували на парламентських виборах, отримали від вінничан навіть не друге місце.

Майже монобільшість облради

Абсолютним лідером виборів стала партія «Українська стратегія Гройсмана» (УСГ), суто регіональний проєкт Вінниччини. В обласну раду також зайдуть «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Опозиційна платформа – За життя» та «За майбутнє».

В облраді жодна партія давно не мала такої кількості мандатів як УСГ, яка заведе 40 депутатів з загального складу в 84. Дванадцять з них є депутатами ще чинної каденції: один – від Радикальної партії Ляшка, двоє – від «Самопомочі», решта – від Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Ще двоє були депутатами міськради: один – від БПП, інша – від «Батьківщини».

 

Читайте також: Вибори у Львові: другий тур, поразка президентської партії і трохи фальсифікацій«Європейська солідарність» та «Батьківщина» заведуть в облраду по 11 депутатів. В «ЄС» серед народних обранців є лише один чинний депутат облради – раніше балотувався від «Батьківщини», наразі позафракційний. Також є депутат міськради від БПП та два екснардепа. У «Батьківщини» чотири депутати залишиться у складі облради: три «рідних», один – колишній «ляшківець». Крім того, першим номером «Батьківщини» йде чинний нардеп Олег Мейдич, який очолює обласну партійну організацію. Заяв щодо складання будь-якого свого мандату він ще не робив.

«Слуги народу» отримали вісім мандатів, ОПЗЖ – сім, в цих партіях ми побачимо нові обличчя. Цікаво, що депутати «Опозиційного блоку», які багато каденцій підряд засідали в облраді, цього разу не пройшли. Партія «За майбутнє» матиме сім крісел, тут теж немає чинних депутатів облради, але теж є нардеп Петро Юрчишин, який теж очолює обласний осередок партії. І офіційних заяв щодо складання свого мандату теж ще не робив.

Відтак, в облраду не потрапляють «Партія вінничан», «Наш край», «Сила і честь» та Радикальна партія Ляшка.

Коаліції, за попередніми версіями, створять УГС та «ЄС», тим більше, що переважна кількість «порошенківців» балотувались від Гройсмана.

Цього буде досить для ухвалення рішень, адже затвердити їх можуть 43-ма голосами (з 84-х). Відтак, і голову облради, наймовірніше, будуть висувати від «стратегів».

Є припущення, що опозицію представлятиме лише ОПЗЖ, а «слуги», «майбахи» та «тимошенківці» діятимуть ситуативно.


Інфографіка: naparise.com
 

У міськраді без змін – суцільний «одомряс» та відсутність опозиції

Переконливу перемогу з майже 66 відсотками голосів виборців отримав теперішній Вінницькій міський голова Сергій Моргунов. На другому місці опинився висуванець «ЄС» Сергій Кудлаєнко, на третьому – чинний голова ОДА Сергій Борзов від СН.

До складу Вінницької міської ради потрапили лише чотири партії: «Українська стратегія Гройсмана», «Європейська солідарність», «Слуга народу» та «Опозиційна платформа – За життя!». Вперше за багато років у міськраді не буде представлена «Батьківщина». Також не підтримали вінничани на нинішніх виборах такі партії: «Голос», «Партія вінничан», «Сила і честь», «За майбутнє», «Наш край», «Народний Рух України», «Радикальна партія Ляшка», «Воля», «Рух справедливості», «Партія Шарія», «Адвокат» та «Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочиністю».

Переконливу перемогу та «монобільшість» отримала УСГ – 34 мандата з 54-х. Минулої каденції навіть «Вінницька європейська стратегія» та Блок Петра Порошенка «Солідарність» разом зібрали 30. Але цього було достатньо, щоб приймати потрібні рішення.

 

Читайте також: ОПЗЖ програла ключову виборчу битву на Луганщині. Люди Бойка не змогли здобути владу на його «вотчині»


Напевне, ще більше підсилить УГС зі своїми дев’ятьма мандатами «Європейська солідарність».

Ще шість мандатів дісталось «слугам» та п’ять – ОПЗЖ.

Серед народних обранців зберігають свій мандат 16 депутатів з УГС, один – з «ЄС» та один – з ОПЗЖ, який балотувався від «Батьківщини» в цій каденції.

Список СН очолив теперішній голова Вінницької облдержадміністрації Сергій Борзов. Невідомо, чи партія таки виступатиме в опозиції.

Опозицію у міськраді серед депутатів 6-го скликання представляла «Свобода». Тоді два депутати-свободівця досить часто «оживляли» нудні сесії. Наступної каденції єдиною реальною опозиціонеркою була депутатка від «Батьківщини» Ганна Давиденко. Вона неодноразово заявляла про тиск та «гоніння». Найбільш резонансним став скандал із побиттям. Давиденко звинуватили у побитті колеги, а вона, у свою чергу, надавала відеодокази, що це колега побила її. Тоді відкрили два кримінальних провадження. У нинішніх виборах Ганна Давиденко участі не брала.

Провальна виборча кампанія партії влади на Вінниччині завершилась скандалом між «слугами». Спочатку нардепка Ірина Борзова, яка очолює обласну партійну організацію, звинуватила своїх колег Максима Пашковського та Анатолія Драбовського в пасивності, написавши пост у мережі Facebook. Мовляв, увійшли під брендом партії у парламент, а після обрання займались не проблемами вінничан, а власними справами. Ті відповіли теж через Facebook. Драбовський навіть нагадав Борзовій про бізнес у Криму, а Пашковський звинуватив у поганій організації виборчих перегонів.

В райрадах теж більшість у «стратегів»

Наразі на сайті ЦВК опубліковані результати виборів лише до двох рад області. Однак за попередніми даними, і в райрадах «Українська стратегія Гройсмана» отримує найбільше мандатів.

До Вінницької райради вісім партій висували своїх кандидатів, пройшли п’ять. І УСГ отримує абсолютну перевагу – 34 мандата з 54-х. Десять місць у райраді дісталось ЄС, по сім – СН та «Батьківщині», шість – ОПЗЖ.

 

Читайте також: Вибори в Кременчуці. «Слуга народу» майже без боротьби програла вибори у важливому для Ігоря Коломойського місті

 

До Могилів-Подільської райради не пройшла лише партія «Наш край». Більшість мандатів знову в «стратегії» – 14, по п’ять у «ЄС», СН, «Батьківщини» та ОПЗЖ, по чотири – у «Сили і честь» та «За майбутнє».

В одній з ОТГ є голова-рекордсмен. І теж від Гройсмана

Одними з найперших результатами виборів голів ОТГ поділилась на свої сторінці у Facebook УСГ. Про те, що 29 голів громад від «стратегії» перемогли, інформація з’явилась о 14-й годині 26 жовтня. І впродовж дня на сайтах, які раніше постійно піарили партію «Українська стратегія Гройсмана», виходили окремими новинами повідомлення про голів-переможців.

Офіційні результати виборів майже підтвердили цю інформацію: «стратеги» мають власних голів у 11-ти міських громадах, дев’ять – у селищних, вісім – у сільських. Голова Брацлавської ОТГ, якого до своїх записали «стратеги», на сайті ЦВК зареєстрований як самовисуванець.

Є серед голів-«стратегів» і рекордсмен, який отримав 91,7% голосів виборців – це Михайло Кулик, чинний голова Іванівської громади.

 

Михайло Кулик Фото: kalynivka.city

Також у лавах партії найстарший голова – 76-річний Анатолій Гук, який вже вчетверте обирається на посаду в Гайсині. В попередні рази він балотувався від «Батьківщини», а цього разу пішов на вибори від  УСГ.

Самовисуванці займають друге місце за кількістю: їх двоє у списку очільників міських громад, семеро – селищних та дев’ятеро – сільських. До слова, вчергове обраний міський голова Немирівської ОТГ є членом Радикальної партії Ляшка, а новообрана голова Оратівської ОТГ Галина Лошак, яка була головою райради, очолює районний осередок «Європейської солідарності». Ще один «солідарівець» Віктор Михайленко переміг у боротьбі за посаду голови Райгородської ОТГ. Раніше він головував у Ситковецькій ОТГ, яка наразі увійшла до складу Райгородської. А новоообраний голова Агрономічної громади Сергій Сітарський (очолював Вінницьку райраду, але навесні склав повноваження, щоб працювати заступником голови Якушинецької ОТГ) є членом партії «Батьківщина».

Решта голів громад висувались від «Батьківщини» (один міський, чотири селищних, один сільський), «Слуг народу» ( два міських, один сільський), «Європейської солідарності» (один селищний, двоє сільських), «За майбутнє» (один міський, один сільський), «Наш край» (один міський).

 

Читайте також: Вибори у Кропивницькому та області. Впевнена перемога чинних голів, провал кампанії «слуг»

 

Своєрідним сюрпризом стало обрання на голову Уланівської ОТГ Сергія Голубенка від «Європейської партії України», про яку вже встигли забути на Вінниччині. Її головою з 2007 року є екснардеп Микола Катеринчук, який у 2012 році був обраний до Верховної Ради по 13-му округу, який охоплює й Уланівську ОТГ. Втім, його перемогу оскаржує кандидат від «Батьківщини» Олександр Крученюк, який очолював фракцію БПП «Солідарність» у Вінницькій облраді. За його словами, в деяких населених пунктах, які входять до складу Уланівської ОТГ, виборцям не вистачило бюлетенів.

Найнеочікуванішою на виборах голів стала перемога «слуги» Геннадія Глухманюка в Могилів-Подільській міський громаді. Він обійшов з мінімальним розривом багаторічного міського голову Петра Бровка, який висувався від «ЄС». Схоже, в південному місті Вінниччині слід очікувати на переформатування багатьох структур, в яких працювали «люди Бровка».

Фото зі сторінки Facebook Геннадія Глухманюка

Затриманням на хабарі завершилось оголошення переможця виборів у Студенянській ОТГ.  Мешканці громади довірили знову головувати Олексію Кирнасівському, який ще у 2015 році очолив одну з перших об’єднаних громад області. Тоді йому пророкували швидкий занепад ОТГ, «адже невелика сільська громада не може стати спроможною». Але громада вийшла на такий рівень, що її не включили до складу Піщанської ОТГ, і вона залишилась самостійною. І ось 30 жовтня Олексія Кирнасівського затримують на хабарі. На його сторінці у Facebook з’являється інформація, що «без жодного пред'явлення ордеру, було заарештовано на подвір'ї біля будинку четвертий раз обраного голову Студенянської ОТГ Кирнасівького О. П. Йому закидають підозру у хабарництві. На момент взяття в кайданки грошей при новообраному голові не було. Після одягнення на нього кайданків нагло засунули гроші в карман і сфотографували». Поки що його випустили під заставу у розмірі 87 тис. грн. Як розвиватимуться події, ніхто наразі не прогнозує.

Фото з сайту Нацполіції

Найбруднішими назвав ці вибори міський голова Немирівської ОТГ Віктор Качур. В інтерв’ю виданню «33 канал» він заявив, що його опоненти «створили «сітку» у кожному селі і своїм виборцям пропонували від 200 до 1000 гривень. А в селі Кірово ще й по два міш­ки зерна за голос за їхнього кандидата». Втім, навіть це не допомогло його опонентам: мешканці ОТГ вже вчетверте підтримали його на виборах.

Не обійшлось і без післявиборчих протистоянь. Кандидат на посаду голови Краснопільської ОТГ Віктора Боднюк подав заяву до Гайсинського районного суду щодо визнання недійсними результати виборів на одній з дільниць. І на його підтримку під судом зібралось близько 30 чоловік, ще 20 було всередині судової зали засідань. Судді п’ять разів поспіль заявляли про самовідвід.

Постфактум: про «чесні вибори»

В області неодноразово йшлося про підкуп виборців та наявність великої кількості виборців «типової зовнішності» на дільницях. Одна з кандидаток до Вінницької міської ради від «Слуги народу» Ольга Маліновська опублікувала допис у мережі Facebook про те, як заробляли на виборах. Цитата одного з таких заробітчан: «…треба було дуже гроші, то я той... я ж всіх алкоголіків на районі знаю. Загітував 20 голосів за партію, мені премію 1 тисячу дали».

А в сільських громадах, які ще не увійшли до складу нових ОТГ, адже у них не була дотримана процедура об’єднання, говорять про незаконність виборів. Мовляв, голосували за голів та депутатів об’єднаних громад, які ще не створені.