Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-13 16:29 Анастасія Баранюк
  ▪   Запоріжжя

Буряк у місті, ОПЗЖ в області. У Запоріжжі дорахували голоси на виборах

Місцеві вибори у Запоріжжі й області засвідчили перевагу «старих» облич над «новими». Хоча й без сюрпризів не обійшлося

Запоріжжя – одне з останніх міст, де підрахували голоси. Спочатку члени ТВК довго не могли здати виборчі бюлетені, а потім виявили низку порушень при заповненні документів.

За інформацією ОПОРА, 26 жовтня  члени дільничних виборчих комісій зібралися біля будівлі, де розташована Запорізька міська ТВК, для здачі виборчої документації. Вони скаржилися на довге перебування на вулиці, де навіть не було лав для сидіння та туалетів. За добу після цього бюлетені ще не здали. Члени ТВК провели в очікуванні всю ніч. Як стало відомо, 27 жовтня близько третьої години ночі до членів комісій вийшов голова Запорізької міської ТВК Олександр Євграфов. Він заявив, що оптимізувати прийом документації фізично неможливо. У відповідь присутні розповіли, що працюють вже третю добу і деякі з них почали втрачати свідомість. Деяким членам ТВК викликали «швидку». Бюлетені таки здали. Проте нібито через багато порушень – процес знову затягнувся.

Вибори мерів

Чи буде другий тур або хто став головою Запоріжжя вже у першому, мало стати відомо щонайпізніше 6 листопада. Однак підрахунок і оголошення результатів затягнули ще довше. Звичайно всі розуміли, що лідером у гонитві за мерське крісло знову став чинний голова Володимир Буряк: про це свідчили і результати місцевого екзитполу, за якими Буряк набрав понад 60% голосів.

До 8 листопада були відомі імена майже всіх голів громад Запорізької області, але тільки 9 листопада офіційно повідомили про перемогу Буряка, який балотувався від іменної політичної партії «Єднання». За результатами виборів він набрав 59,99% голосів. Другим у списку став кандидат від партії «Європейська солідарність» Валерій Прозапас, який набрав 11,43%. Третім фінішував кандидат від президентської партії «Слуга народу» Віталій Тишечко, який набрав 11,39%. До виборів були прогнози, що Тишечко має шанси поборотися за посаду міського голови у другому турі. Мінімальні, але шанси нібито були й у кандидатки від партії «За майбутнє» Олесі Крамаренко. У підсумку вона набрала всього 3,15% голосів.

 

Читайте також: Вінничина: тріумф Гройсмана, «слуги» шукають винного у поразці на виборах

 

Другий тур в області відбудеться лише на виборах голови Бердянської міської громади. Тут зійдуться Олександр Свідло (висуванець ОПЗЖ), який набрав 34,7%, та Валерій Баранов («За майбутнє»), який набрав 30,15% голосів.

В інших громадах нові голови вже відомі. В Енергодарі діючий голова міста Павло Музика, який висувався від партії мера Запоріжжя Буряка, програв вибори Дмитру Орлову від «За майбутнє». Кандидат набрав 27,14% голосів, а вже колишній мер – 12,63%.

За даними сайту ЦВК, мером Приморська стає Олександр Кошелевич від ОПЗЖ. За нього проголосували 27,19% виборців. Кошелевич, якому за декілька днів виповнюється 34 роки, раніше був директором ТОВ «Комбінат морепродуктів».

Представники ОПЗЖ перемогли ще в низці громад. У Дніпрорудному – Євген Матвєєв, який набрав 42,74%. Він вже очолював місто двічі – з 2006-го по 2015-й. Міським головою Токмака переобрався діючий голова Ігор Котелевський, який пішов під прапорами проросійської партії і набрав 27,47% голосів. В Оріхові більшість місцевих жителів віддали свої голоси за Анатолія Хворостянова, який набрав 30,12% голосів. За колишнього голову Оріхівської міськради, самовисуванця Сергія Герасименка проголосували 26,84%.

Менш успішно партія виступає у найбільших містах області. На виборах у Мелітополі перемогу здобув Іван Федоров від суперлокальної партії «Команда Сергія Мінька». За нього проголосували 59,60% виборців. Загадковий Сергій Мінько – це вже колишній мер Мелітополя, який цього разу на посаду не висунувся. Представник ОПЗЖ Павло Маслов фінішував другим з 16,7%.

Міським головою міста Пологи став діючий мер Юрій Коноваленко. Самовисуванець набрав 74,06% голосів. За крісло мера також боролися Ігор Шевченко від партії «Слуга народу» (16,73%) і ще один самовисуванець Дмитро Єфименко (8,93%).

За крісло мера Вільнянська боролися лише два кандидати.  На посаду претендував екс-нардеп Вадим Кривохатько (висувався від Партії зелених України) і діюча міська голова, самовисуванка Наталія Мусієнко. Вона лише на 3,7% випередила опонента. Розрив між кандидатами склав усього 172 голоси.

 

Читайте також: Вибори на Харківщині: син Кернеса в облраді та локальний успіх «Слуги народу»

 

Вибори мера в Кам'янко-Дніпровській пройшли без сюрпризів і переміг на них діючий міський голова Володимир Антоненко (партія «Порядок», яка на цих виборах має успіх у невеликих містах передусім Донбасу та Півдня країни). За нього проголосували 58,83% від виборців, які взяли участь в голосуванні.

У Молочанську перемогу здобула кандидатка від партії «Слуга народу» Ірина Липка, яка обійшла чинного мера міста Володимира Вольвача. Він висувався під прапорами ОПЗЖ. Результат – 61,78% на 35,38%.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що на виборах мерів люди переважно віддали свої голоси за тих, кому довіряли у попередні роки. А от на виборах до рад є несподіванки.

«Шарій в місті»

Партія блогера з «ноунеймами» у списку таки змогла потрапити до Запорізькій міськради. Загалом мандати отримають: «Партія Володимира Буряка «Єднання» – 16, ОПЗЖ – 13 депутатів, «Слуга народу» – 13, «Євросолідарність» – 11, «Нова політика» – 6, «Партія Шарія» –  5.

 

Читайте також: Черкаські ради: посилення локальних партій і ролі бізнесу

 

Місто переважно підтримало два табори: партію мера і ОПЗЖ. Причиною може бути високий відсоток виборців старшого віку серед тих, хто прийшов на дільниці. Вони – головний електорат обох політсил. Явка виборців у Запорізькій області склала всього 33,93%. Соціологічне дослідження групи «Рейтинг» показало, що в цілому у Південному регіоні країни 41% тих, хто голосували – люди віком 60 і старше, 19% – 50 і 59 років, 15% – 40-49 років, 16% – 39-39 років. Лише 10% – це молодь віком від 18 до 29 років. Цього вистачило орієнтованій на молодшу аудиторію «Партії Шарія», яка таки «залетіла» до міської ради. «Слуга народу», яка втратила у рейтингу, все ж упевнено посіла третє місце. Залишилися і в міськраді й «ветерани» – це партії «Європейська солідарність» та «Нова політика».

Склад Запорізької обласної ради відрізняється від міської, але не кардинально: ОПЗЖ – 23 депутати,  «Слуга народу» – 19, «Євросолідарність» – 10, партія Буряка – 9, «Опоблок» і «За майбутнє» – по 8, «Батьківщина» – 7.

Серед новачків тут партія Буряка «Єднання» і «За майбутнє». Упевнено тримає лідерство ОПЗЖ. Можна додати, що показники партії тим краще, чим далі від обласного центру. В деяких громадах політсила отримала навіть більше. Також пройшли облради «Батьківщина» і «Опозиційний блок» – бренд, який залишився після відділення ОПЗЖ кілька років тому. Якщо підсумувати все, то на виборах перемогли «старі еліти», а не «нові обличчя», які так і залишаються в перспективі. Поки що на найближчі п’ять років.