Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-11-20 16:50 Ольга Прайс
  ▪   Ужгород

Звинувачення у чорному піарі та запитання про фінансування кампанії без чіткої відповіді. Дебати кандидатів у мери Ужгорода

До останнього було інтригою, чи зійдуться в одній студії обидва претенденти на посаду Ужгородського міського голови

Нагадаємо, у другий тур вийшов чинний міський голова, самовисуванець Богдан Андріїв та кандидат від «Слуги народу» Віктор Щадей. Розрив між ними після першого туру невеликий – менше 8% (на користь Андріїва), тому обидва кандидати мають більш менш однакові шанси на перемогу. Дебати стали для них суттєвою нагодою довести свою першість, мобілізувати й переконати виборців, які ще сумніваються за кого віддавати свій голос 22 листопада.

 

Правила дебатів були такими – кожен з кандидатів мав 3 хвилини на вступну промову. У другому блоці програми були питання від ведучої та експертів – усього дев’ять питань, по 2 хвилини для відповіді на кожне. Далі – питання один одному, на відповідь – не більше 2 хвилин. У кінці кожен мав по хвилині на заключну промову.

 

Колаж: Суспільне. Закарпаття

 

Звичні заяви

 

Андріїв обрав уже звичну та надто очевидну для усіх риторику – розповісти про результати своєї п’ятирічної каденцій: відремонтував, закупив, посприяв, запустив. До усього перерахованого ужгородці мають лише три питання – чому так дорого, чому так неякісно, чому так довго? На дебатах міський голова обіцяв і в наступні роки – ремонтувати, закуповувати, сприяти та запускати. Однак мав при цьому розгублений вигляд, помітно нервував та підчитував з листочків. Напередодні першого туру виборів в ефірі на Суспільному він був більш переконливий.

 

Читайте також: У Львові відбулися дебати, які з високою ймовірністю визначать результат виборів мера. Як це було

 

Натомість, Щадей напередодні першого туру виборів на Суспільному виглядав досить слабко на тлі інших кандидатів та ще й наробив купу помилок: замість прямих відповідей на запитання від ОПОРА про суму витрачених ним коштів на виборчу кампанію, звинуватив їх у постановці дивних питань і нецільовому  використанні грантових грошей на дослідження. Також звинуватив і сам телеканал – у порушенні стандартів.

На нинішніх дебатах було відчутно, що у штабі кандидата провели роботу над риторикою Щадея. Наразі він – єдина можливість для правлячої  «Слуги народу» отримати хоч одного свого мера в обласному центрі. Щадей був стриманішим і розповідав про розвиток Ужгорода, обіцяв  кожному двору дати частку міського бюджету для ремонтних робіт, казав про перенесення сміттєвого полігону, а ще – медикам – доплати, людям – безкоштовні ліки, розвиток туризму.

 

Все йшло спокійно до моменту, коли кандидатів попросили назвати позитивні якості свого опонента, як потенційного міського голови Ужгорода у наступні п’ять років. Це питання додало вогню у дискусію й пристрасті нарешті закипіли. Єдиною «сильною» стороною Андріїва Віктор Щадей назвав «вміння домовлятися з правоохоронними органами, щоб гасити різні кримінальні справи, які постійно порушуються з приводу зловживання в міській раді».  Ця репліка явно зачепила мера, бо замість того, щоб, у свою чергу, назвати позитивні якості свого опонента, він почав виправдовуватися. Та врешті спробував взяти себе в руки і назвав «сильними» сторонами Щадея «маніпулювання фактами та перекручування фактів».

 

Трохи згладило напругу запитання про плани кандидатів у разі програшу. Найближчий понеділок для одного з претендентів на міського голову стане складним та болючим через поразку, адже жоден з них паралельно не балотувався в депутати, а тому плану «Б» в політиці вони не мають. Віктор Щадей почав розповідати про інтернет-маркетинг та подорожі Карпатами. Богдан Андріїв казав про налаштування на перемогу і безальтернативність діючого міського голови, ну а в разі поразки – «у мене є сім’я та бізнес».

 

Чорний піар

 

По справжньому гаряче стало, коли претенденти почали ставити питання один одному. Віктор Щадей умудрився в кожному питанні згадати про усі «гріхи» Богдана Андріїва. Це неефективне використання міською радою бюджетних коштів, відсутність дієвих програм з підтримки бізнесу та розвитку туризму, затяжні ремонти, відсутність нових шкіл і садочків в Ужгороді. Також Щадей питав про відношення родини Андріїва до АТП (приватна фірма-перевізник, яка володіє більшою частиною маршруток в Ужгороді та щороку отримує мільйонні компенсації за перевезення пільговиків в обласному центрі). Андріїв безапеляційно заявив про абсолютну непричетність до діяльності АТП. Однак заперечення досить непереконливе, враховуючи  дослідження експертів та журналістів, які проводилися кілька років тому і свідчать про протилежне.

 

Читайте також: Зметикували на трьох. У Полтаві кандидат не прийшов на дебати перед другим туром виборів мера, але їх все ж провели

 

Також Щадей поцікавився про причетність діючого міського голови до однієї зі сторінок у мережі Facebook, яка займається чорним піаром проти нього.  Для розуміння контенту, який там розповсюджують, достатньо одного факту: на аватарці зображений темношкірий Щадей на тлі райдужного прапора. Андріїв у відповідь заявив, що ні він, ні його штаб в цілому, не мають відношення до цієї сторінки. «Це робота якихось ентузіастів», – додав він.

 

Скріншот: Суспільне. Закарпаття

 

Натомість, мер звинуватив у чорному піарі вже свого опонента, який нібито курує сторінки у фейсбуці, де публікуються антиандріївські матеріали, та  розповсюдження містом газет без вихідних даних з маніпулятивними статтями. І навіть приніс ці газети до студії. Свій «обстріл» він продовжив запитанням стосовно результатів роботи Щадея у статусі секретаря Ужгородської міської ради (той займав посаду у 2010-2012 роках) та майже річного перебування на посаді в.о. міського голови Ужгорода (протягом лютого – листопада 2014 року). Жодного реалізованого в місті проєкту Щадей так і не зміг назвати, аргументуючи це відсутністю коштів у бюджеті Ужгорода та непідтримкою депутатського корпусу (до слова, саме депутати у 2014 році проголосували за відставку Щадея).

 

Теледуель завершило запитання Андріїва, яке вже неодноразово ставили Щадею і якого він постійно уникав – про вартість його передвиборчої кампанії, а точніше, хто є спонсором, скільки коштів пішло, та як повертатиме гроші. І навіть озвучив попередні підрахунки якихось експертів – $500-700 тисяч. Витрачену суму Щадей знову не назвав, але подякував за фінансування Павлові Чучці (підприємець, лідер партії «Голос», балотувався на посаду мера та депутата міськради, але не пройшов), Роберту Горвату (народний депутат, один із засновників партії «Рідне Закарпаття»), Арсену Мелкумяну (бізнесмен, власник комплексу «Кілікія», балотувався в депутати від партії «Слуга народу»). І наголосив, що «ці люди жодного разу не поставили переді мною вимог».

 

Читайте також: На Вінничині відбулася масова «заміна» депутатів. В ОПЗЖ усі жінки відмовилися від мандата на користь чоловіків

 

Загалом у риториці Щадей виглядає все ж кращим за свого опонента. Однак, чи вплинуть ці дебати на результати виборів, чи тільки закріплять уже наявні позиції після першого туру двох претендентів на крісло мера – дізнаємося вже 22 листопада. 

схожі публiкацii