Пандемія. Герої та антигерої 2020-12-21 15:10 Олег Фея

Порівняння із грипом, асимптоматичні хворі та оцінки кількості людей, що підлягають першочерговій вакцинації – огляд наукових статей про коронавірус

Чи схожий COVID-19 на сезонний грип

У журналах з групи The Lancet опубліковані наймасштабніше на даний момент порівняння коронавірусу та грипу, а також ризики передачі вірусу від асимптоматичних хворих. А в The BMJ розмірковують скільком людям першочергово потрібна вакцинація, аби максимально зменшити небезпеку вірусу. Про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

Не просто грип

 

Мем «коронавірус – то просто грип» використовують як прості громадяни, так і політики та чиновники з метою применшити небезпеку нової хвороби та вказати на недоречність карантинних заходів. Найкращий спосіб відповісти на цю тезу – порівняти статистику по обом захворюванням, що й зробила група французьких науковців із Університетського госпіталю Діжону. Своє дослідження вони опублікували в журналі The Lancet Respiratory Medicine. Вчені використали національну базу даних Франції, в якій є інформація про виписку людей із лікарень. Дослідники використали записи про 89 530 пацієнтів, що були госпіталізовані із COVID-19 з 1 березня до 30 квітня, а також про 45 819 хворих на грип, що також опинилися у лікарнях попередньою зимою.  Медіанний вік інфікованих коронавірусом становив 68 років, грипом – 71 рік. При цьому серед хворих на грип було більше людей, молодших за 18 років (19,5% проти 1,4%) та старших за 80 років (33,5% проти 27%). В пацієнтів із COVID-19 частіше були надлишкова вага, підвищений тиск, діабет, а у госпіталізованих з грипом – серцева недостатність, тромбоемболія легеневої артерії, хронічні респіраторні хвороби, цироз. 

 

Читайте також: Між двома карантинами

 

В госпіталях померли втричі більше пацієнтів з коронавірусом – 16,9% проти 5,8% хворих на грип. Діти, молодші за 5 років, втричі частіше потребували лікування в палатах інтенсивної терапії, а смертність серед підлітків (11-17 років) у 10 разів перевищувала показники для грипу (1,1% проти 0,1%). Хворі на COVID-19 вдвічі частіше потребували інтенсивного лікування, і знаходилися в середньому вдвічі довше у лікарнях. Тобто, і за загальним перебігом тяжких випадків, і за смертністю коронавірус в рази страшніший за грип. Дана робота – найбільша за кількістю розглянутих випадків спроба порівняти обидві хвороби. Автори зазначають, що на результати могло вплинути те, що проти коронавірусу у Франції ввели жорсткі заходи, і через це кількість госпіталізацій, починаючи із квітня, пішла на спад. В той же час проти грипу були вакциновані 29,5% жителів Франції молодших за 65 років, і 51% - старших, що також вплинуло на кількість госпіталізацій. Тому для «чистої» популяції, незнайомої з жодним із вірусів та без попереджувальних заходів, результат відрізнявся би.

 

Інфекційність асимптоматичних

 

Одна з причин труднощів у стримуванні коронавірусу – його передача від інфікованих під час інкубаційного періоду, за кілька днів до появи симптомів. Група сінгапурських вчених у журналі The Lancet опублікувала свою оцінку ризику інфікування інших людей в цей час. Особливість сінгапурської протиепідемічної стратегії в тому, аби регулярно (раз на тиждень-два) тестувати великі групи людей різних галузей економічної діяльності, а також усіх близьких контактів виявлених інфікованих. Близьким контактом вони вважають спілкування людей на відстані меншій за 2 метри протягом щонайменше 30 хвилин. Така стратегія має успіх – наразі в Сінгапурі зареєстровано усього 29 смертей, а кількість активних випадків лише 143.

 

Читайте також: Схема економії чи системна помилка

 

В свій аналіз науковці включили 628 інфікованих з 1 серпня до 11 жовтня, в яких було 3790 близьких контактів. З них у 89 (2%) виявили коронавірус, а у 39 з’явилися симптоми COVID-19. Після врахування віку та статі інфікованих вчені дійшли висновку, що симптоматичні хворі інфікують інших у 3,85 рази частіше, ніж асимптоматичні. Проте через велику кількість останніх їхня роль у розгортанні пандемії все ж залишається великою. Тому маски та соціальна дистанція важливі навіть для людей, які не відчувають жодних симптомів коронавірусної хвороби.

 

Скільком людям треба зробити щеплення

 

В статті в журналі The BMJ група американських та китайських вчених оцінила кількість населення кожної із 194 країн, що входять в ВОЗ, яким необхідно зробити щеплення в залежності від стратегії вакцинації. Кількість людей, яким в першу чергу необхідно зробити щеплення від коронавірусу, залежить від вікової структури кожної країни та залучення людей у різні галузі її економіки. Науковці порівнюють Європу та Південно-Східну Азію як два полюси. У Європі найбільший відсоток людей, що залучені у систему охорони здоров’я та необхідних для успішної боротьби із пандемією (essential workers, 63 млн, 8,9% від усього населення). При цьому 37,4%, або 265,9 млн людей входять у групу ризику коронавірусу. При цьому у Південно-Східній Азії 58,9% населення (777,5 млн) – здорові дорослі люди з невеликим ризиком ускладнень та смерті від COVID-19. 

 

Читайте також: Перший рік нової ери

 
Науковці виділяють три цілі вакцинації, в залежності від яких частка населення, якій треба зробити щеплення, буде відрізнятися:

Перша ціль – захистити в першу чергу працівників системи охорони здоров’я, потім - поліцію та армію, обслуговуючий персонал стратегічно важливих секторів економіки – енергетичної, харчової та транспортної галузей. Ці люди необхідні для нормального функціонування будь-якої держави.  

 

Друга ціль полягає у зменшенні кількості госпіталізацій та смертей від COVID-19. Для цього необхідно зробити щеплення старшим за 60 років людям, які мають якісь додаткові ризики ускладнень, наприклад, серцево-судинні захворювання, надлишкову вагу або ж хронічні хвороби на кшталт діабету. А також старшим за 80 років без будь-яких умов. Після цього вже треба робити щеплення людям віком 60-79 років без супутніх ризиків, молодшому за 60 років населенню з супутніми ризиками, а також вагітним.

 

Третя ціль – зменшити передачу вірусу серед населення до безпечних показників. Для цього вакцинувати людей віком 20-59 років без коронавірусних ризиків, потім дітей і підлітків 5-19 років, а далі вже малечу до 4 років.

 

Для України автори статті зробили оцінки, базуючись на даних Держстату, Світового банку та ВОЗ. За ними, для досягнення першої цілі вакцинації треба зробити щеплення 2,5 млн громадян, включаючи 422 тис. медичних працівників. Для досягнення першої частини другої цілі (люди з найсерйознішої групи ризику) – 7,1 млн старших за 60 років людей з супутніми хворобами і 300 тис. старших за 80 років. Потім 2,9 млн громадян старших за 60 років без супутніх ризиків, а також 7,2 млн молодших за 60 років людей з хворобами, що дають ускладнення COVID-19. Усього 17,5 млн людей для суттєвого зменшення кількості госпіталізацій та смертей. 

схожі публiкацii