Вибори 2020: сила громад проти сили еліт 2020-12-24 15:21 Людмила Осадчук
  ▪   Чернівці

Безкінечні суди та замінування. На Буковині початок роботи нових рад максимально затягнули

Після проведення місцевих виборів на Буковині нарешті почали працювати новообрані депутати. Але без казусів, як і у період усієї виборчої кампанії, не минулося. І цим Чернівецька область відзначилася на всю Україну

Голову Чернівецької обласної ради обирали два дні

17 грудня відбулася перша сесія новообраної Чернівецької облради. У сесійній залі зібралися 64 депутати. Найбільшу кількість мандатів отримала «Слуга народу».  В Чернівецькій обласній раді провладну партію представлятимуть 12 депутатів. Це майже 15% голосів.

Є серед «слуг» нові обличчя, а є й ті, хто змінив свою партійність. Наприклад, депутатка Любов Годнюк та депутат Андрій Маковей у минулому скликанні обласної ради представляли «Батьківщину». Іван Семенюк свого часу був в обласній раді від «Партії регіонів». 

9 мандатів отримала партія «Батьківщина». Її першим номером є вже колишній голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян. Майже рік як тягнеться судова справа щодо хабаря у розмірі $400 тисяч, який нібито Мунтян отримав за сприяння в передачі в оренду оздоровчого комплексу. Незважаючи на це, депутатом обласної ради від партії «Батьківщина» зміг обратися і його син Мірча Мунтян.

По дев’ять мандатів отримали «Європейська солідарність» та «Єдина Альтернатива». Остання – новостворена партія, яка зареєстрована у Чернівцях навесні нинішнього року.

Також в обласній раді будуть представлені партії «Аграрна партія» (7 мандатів), «За майбутнє» (6 мандатів), «Народний контроль» (6 мандатів) та ОПЗЖ (6 мандатів).

П’ятеро обранців уже відмовилися від депутатських мандатів: одні надали перевагу депутатству у Чернівецькій міській раді, інші – просто звільнили місця для більш досвідчених депутатів. Наприклад, Марина Кирилюк, Галина Абрам’юк  від «Єдиної альтернативи» стануть депутатами Чернівецької міської ради, а Ніна Душинська від партії «За майбутнє» «поступилася місцем» більш досвідченому Михайлу Березовському.

 

Читайте також: У полтавській «Слузі народу» розкол. Опоненти судяться та мають протилежні погляди на союзи в міськраді

 

Ще до початку проведення сесії обласної ради у кулуарах почали  «торгуватися» за посаду голови обласної ради. Одним із перших озвучили прізвище депутата від «Слуги народу» Володимира Жаровського. Його кандидатуру навіть погодили на засіданні фракції. І навіть голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук в інтерв’ю одному зі ЗМІ офіційно зазначив, що підтримуватиме кандидатуру Жаровського.

Він бізнесмен та один із найбагатших людей Чернівців. У його перемозі багато хто навіть не сумнівався. Але представники «Аграрної партії» запропонували свою кандидатуру – Олексія Бойко.

Олексій Бойко впродовж останнього року займає посаду заступника голови  Чернівецької ОДА. Доти був заступником голови Сокирянської райради. 

У підсумку вибори голови Чернівецької обласної ради тривали два дні і їх явно затягували. Першого дня депутати не могли узгодити порядок голосування. Частині не сподобалося, що їм запропонували голосувати за прізвищами по списку. Інші хотіли голосувати по фракціям. Це тривалий час обговорювали. Потім з’явилося повідомлення, що приміщення Чернівецької обласної адміністрації замінували. Сесію перенесли на наступний день. Однак і тоід голосування не відбулося швидко. Дехто з депутатів заявив, що на бюлетенях для таємного голосування за голову обласної ради виявили позначки. Зрештою, члени рахункової комісії бюлетені перераховували, демонструючи кожен папірець.

Головою обрали Олексія Бойка. Його кандидатуру підтримало 35 депутатів. За Володимира Жаровського проголосували 27 обранців.

Новообраний голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко під час своєї промови зазначив, що окремим депутатам облради довелося пройти через «надзвичайно величезний тиск» у процесі голосування за голову ради.

Також обрали двох заступників голови обласної ради: першим заступником став депутат від партії «Слуга народу» Микола Гуйтор,  заступником голови облради – депутат від «Європейської солідарності» Михайло Павлюк.

 Суди через першу сесію міськради Чернівців

Лише через 52 дні після виборів змогла зібратися на першу сесію Чернівецька міська рада. Ці вибори виявилися у Чернівцях не лише довготривалими, а й «гарячими». Тричі змінювали голову територіальної виборчої комісії Чернівців. Партії подавали позови щодо невірного підрахунку голосів та «вибивали» у судах мандати. «Команда Михайлішина» судилася за один мандат з «Єдиною Альтернативою» і таки перемогла. Це не повний перелік «виборчих баталій» у Чернівцях.

Загалом у Чернівецькій міській раді  найбільше депутатів буде від партії «Єдина альтернатива» – 11, від партій «Європейська солідарність», «Пропозиція» та «Команда Михайлішина» – по 6 представників. Від «Слуги народу» та «Народного контролю» буде по п’ять, а від «Рідного міста» – троє депутатів.

 

Читайте також: Без Світличної. На Харківщині фактично сформували більшість в облраді

 

І здавалося би на цьому можна покласти крапку у місцевих виборах у Чернівцях. Але не все так просто. Щойно у ТВК офіційно оголосили результати виборів, зареєструвалося 27 депутатів. Проте Чернівецькій ТВК не вистачало однієї заяви від депутата для оголошення першої сесії міськради. Три партії затягували процес реєстрації. Заяви не надали кандидати в депутати від політсил «Команда Михайлішина», «Народний контроль» та «Рідне місто». Ці сили під час попереднього скликання складали у міській раді Чернівців більшість. У цих партіях переважно «старі обличчя» депутатів колишньої міської ради. Тепер вони отримали значно менше мандатів.

Зрештою заяву подав кандидат від партії «Народний контроль» Михайло Яринич і сесія новообраної міської ради була призначена на 18 грудня. Цього дня новий мер Чернівців Роман Клічук прийняв присягу. Під час своєї першої промови Клічук пообіцяв подолати чвари і сварки у сесійній залі міської ради. Закликав депутатів до співпраці та спільної роботи. Але це прохання почули не всі депутати, бо у сесійній залі було 26 депутатів із 42 обраних. На сесію не прийшли депутати все тих же трьох партій – «Рідне місто», «Команда Михайлішина» та «Народний контроль».

Василь Продан, який є першим номером у списку «Рідного міста», заявив, що у депутатів для реєстрації є ще 20 днів і цей термін завершується 31 грудня. Його слова мало кого здивували, адже досі Продан був секретарем міської ради і майже пів року керує містом після усунення з посади міського голови Олексія Каспрука. Віддати владу йому, як видно,зовсім не хочеться. Депутати попереднього скликання на останніх сесіях працювали у «турборежимі» – розглядади десятки питань і роздавали чимало земельних ділянок. А виконком міської ради збирався двічі на тиждень. Хоча до цього засідали раз на два тижні.

На кілька посад без конкурсу призначили людей, які наближені до Продана. Крім того, секретар міської ради мав намір ухвалити міський бюджет для нового мера «під ялинку» на наступний рік. Для цього скликали сесію на 24 грудня. Тому призначення сесії з новообраними депутатами не дуже співпадало з планами Продана.

Тож політичні інтриги продовжилися. Хоч першу сесію Чернівецької міської ради вже провели, але «Рідне місто» вирішило оскаржити це в суді. 18 грудня партія подала позовну заяву проти міської ТВК до Чернівецького окружного адмінсуду. Розгляд справи було призначено на 20 грудня.  Суд відбувся, але несподівано партія «Рідне місто»  попросила суд залишити заяву без розгляду.  

Водночас політична партія «Команда Михайлішина» теж подала до суду позовну заяву з подібними вимогами.

Новообрані депутати міської ради вважають, що «стара команда» максимально намагається відтягнути час початку роботи нового скликання депутатів і шукають різні приводи для того, щоб скасувати рішення ТВК про скликання першої сесії.

 

Читайте також: Кропивницький політичний картель. Хто керуватиме регіоном

 

Для голови Чернівецької районної ради обрали чотири заступники

Відбулися вже перші сесії у новостворених районних радах. Після адмінреформи у Чернівецькій області замість 11 районів залишилося лише три: Дністровський, Вижницький та Чернівецький райони.

У Дністровському районі головою обласної ради став представник партії «Слуга народу» Олександр Янчак. У Вижницькій райраді головуватиме депутат від партії «Єдина Альтернатива» Михайло Андрюк.

Перша сесія Чернівецької райради мала відбутися 10 грудня. Але цього не змогли зробити, бо депутатам не було де засідати. Адже досі не існувало Чернівецької районної ради. Сесію провели 14 грудня.

На голову Чернівецької районної ради запропонували одну кандидатуру – депутата від партії «Слуга народу» Руслана Домніцака. Більшість депутатів проголосували «за».

Досі Домніцак був правоохоронцем – працював в Головному управлінні СБУ у Києві.

Для голови районної ради обрали аж чотири заступники. Депутати це погодили. Аргументували тим, що Чернівецький район один із найбільших в Україні і він об’єднує майже 650 тисяч населення.

Посаду першого заступника голови райради посіла представниця «Єдиної альтернативи» Людмила Кушнір. Заступниками голови Чернівецької районної ради стали депутати від партії «Європейська солідарність» Андрій Федосов, від партії «Народний контроль» Володимир Середюк та від партії «Пропозиція» Олександр Каспрук. Цікаво, що Володимир Середюк кілька років працював заступником міського голови Чернівецької міської ради, а Олександр Каспрук є рідним братом уже колишнього міського голови Олексія Каспрука.  

схожі публiкацii