Пандемія. Герої та антигерої 2021-02-08 16:04 Олег Фея

Манаус, ВІЛ та нові штами – огляд наукових статей про коронавірус

Чому зявляється все більше різновидів SARS-CoV-2

В бразильському Манаусі, незважаючи на нібито досягнення колективного імунітету, новий спалах, наскільки ВІЛ-позитивність підвищує ризики COVID-19, та як досліджують нові штами в Південній Африці – про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

 

Новий спалах в Манаусі

 

Минулого року Тиждень писав про нібито досягнення межі колективного імунітету в бразильському місті Манаус – за даними серологічного дослідження на жовтень 2020 року 76% жителів міста мали антитіла до коронавірусу. Здавалося б, на цьому епідемія в місті мала закінчитися – вірусу майже ніде більше розповсюджуватися. Проте нові дані, зібрані бразильськими науковцями з Сан-Паулу та Манаусу і опубліковані в журналі The Lancet, свідчать про зворотне. За їхніми словами, 1-19 січня кількість госпіталізованих громадян зросла до 3431 проти 552 1-19 грудня минулого року. Після квітневого піку, коли до лікарень в день потрапляло більше сотні людей, кількість госпіталізацій поступово знижувалася, проте наприкінці грудня почалося різке зростання, і наразі навантаження на лікарні навіть більше, ніж на максимумі першої хвилі.

 

Читайте також: COVID-19: можливості для Китаю, перешкоди для Росії

 

Вчені пропонують кілька можливих пояснень такої аномалії. По-перше, не виключено, що в попередньому дослідженні кількість людей з антитілами була переоцінена, і насправді їх менше, аніж того потребує колективний імунітет.  В червні антитіла мали 52,5% жителів міста, станом на жовтень їхня кількість оцінювалася в 76% - навіть якщо ці числа завищені, то інфекція не мала б розповсюджуватися так швидко, як зараз.

 

По-друге, кількість антитіл в крові зменшується з часом, і, можливо, в грудні набутий імунітет людей, що захворіли на початку минулого року, вже не міг протистояти повторному зараженню. Проти цього твердження свідчать попередні дослідження тривалості імунітету (про одне із яких Тиждень писав раніше), що оцінюють її принаймні у півроку. До того ж, імунітет забезпечується не тільки антитілами (цей зв’язок для коронавірусу ще не встановлено), а й B- та T-лімфоцитами, кількість яких в крові людей або зменшується повільно, або ж трохи збільшується із часом. А повторне інфікування має бути значно легшим і не призводити до такої кількості госпіталізацій.

 

По-третє, не виключено, що нові штами успішно уникають набутого імунітету. У січні один із них, «бразильський штам» P.1 детектували в Манаусі, і є щонайменше один підтверджений випадок реінфікування ним людини. Іншим штамом, P.2, заразилися повторно ще дві людини в Бразилії. І в-четверте, якщо навіть дані про колективний імунітет правильні, то нові штами за рахунок більшої заразності можуть ефективно уражати людей, що не захворіли на коронавірус минулого року.

 

 

ВІЛ та коронавірус

 

Вірус імунодефіциту людини є одним із факторів ризику тяжкого перебігу COVID-19 або смерті в інфікованих коронавірусом. Група науковців із Університету штату Нью-Йорк дослідила наскільки цей фактор значимий в порівнянні із людьми, що не заражені ВІЛ. Вчені зібрали дані про 2988 ВІЛ-позитивних пацієнтів середнім віком 54 роки, які заразилися коронавірусом в першому півріччі минулого року. З них 896 людей госпіталізували, а 207 померли. Вірогідність заразитися в них не відрізнялася від людей без діагностованого ВІЛ, проте шанси потрапити у шпиталь зросли у 1,5 рази. Серед госпіталізованих ВІЛ-позитивних людей вірогідність померти не перевищувала таку для інших пацієнтів. Проте, враховуючи більшу кількість госпіталізацій, загалом для ВІЛ-позитивних ризик померти збільшився в 1,3 рази.

 

Читайте також: Ігор Бондаренко: «Вчені мають працювати над ліками проти раку так само швидко, як над вакциною проти COVID-19»

 

В іншій науковій статті, в журналі The Lancet HIV, група науковців із Великої Британії та Південно-Африканської Республіки, дослідила вплив локдаунів на лікування ВІЛ у Південній Африці. В ПАР, за даними UNAIDS, найбільша в світі кількість ВІЛ-інфікованих – 7,5 млн, 19% громадян у віці 15-49 років, і 200 тис інфекцій щорічно.  З них лише 71% систематично отримують антиретровірусну терапію (АРТ). І пов’язані з пандемією обмежувальні заходи негативно вплинули на кількість тестувань на ВІЛ та кількість нових звернень за АРТ. Число тестів зменшилося на 7,2% з початком локдауну у квітні, а кількість ініціацій АРТ – майже на третину. Вчені пов’язують це із зменшенням робочого часу клінік, труднощами із публічним транспортом та обґрунтуванням необхідності вийти із дому для поліції. І вказують, що в країнах з низькими доходами громадян і вразливою медичною системою, зниження тестування на ВІЛ може призвести до спалахів цієї інфекції.

 

Нові штами у Південній Африці

 

До ПАР наразі прикута увага науковців через виділення там штамів коронавірусу, що потенційно можуть втікати від імунної відповіді. А велика кількість ВІЛ-інфікованих, людей із скомпрометованим імунітетом, є для вірусу чудовим «полігоном» для накопичення мутацій. Вчені із кількох наукових установ ПАР та Бразилії розшифрували 1365 вірусних геномів та виділили 16 нових ліній вірусу, що циркулюють у країні, більшість з них – із унікальними мутаціями. Звіт про свою роботу вони опублікували в журналі Nature Medicine. 

 

Читайте також: Серце, космос і фокуси

 

Протягом першої хвилі епідемії в країні розповсюдилися три штами (B.1.1.54, B.1.156 та С1), що відповідальні за 42% всіх випадків хвороби. При цьому штам, що циркулював в країні на початку пандемії, B.1.106, зник завдяки протиепідеміологічним заходам та конкуренції з боку інших штамів. Замість нього з кінця серпня широко розповсюджується С.1, який відрізняється 16 мутаціями від уханського вірусу. Цей мутований коронавірус з’явився у травні 2020 в Йоганнесбурзі, тобто майже одразу після проникнення вірусу в ПАР. Таке відслідковування мутацій майже в режимі «онлайн» до того допомогло віднайти штам 501Y.V2, який може бути пов’язаний із нижчою ефективністю вакцин у ПАР (Тиждень уже писав про дослідження вакцин в цій країні). Автори статті вказують, що завдяки зібраним даним проводять подальші дослідження з перехресного зараження вірусами – коли новий штам інфікує організм, що вже переміг інший варіант коронавірусу. Це важливо, адже з часом мутацій коронавірусу буде з’являтися все більше.

схожі публiкацii