Політика 2011-08-24 15:05 Пастухова Аліна

Свято в клітинку

Чергове засідання Печерського суду у справі Юлії Тимошенко вже вкотре перетворилося на циркову виставу. Екс-прем’єрку знову залишили за гратами

Після допиту свідків судовий процес над екс-прем’єр-міністром Юлією Тимошенко повернувся у вже звичне русло. Провал чергового клопотання про відвід судді Родіона Кірєєва, спроби обвинувачуваної сторони завести розмову про те, що справа сфабрикована, чергова відмова про зміну запобіжного заходу для Тимошенко. Очікуваного «подарунку» до Дня незалежності у вигляді оголошеного вироку Юлія Володимирівна не отримала. А стиль розгляду справи засвідчив, на закінчення судової епопеї не слід очікувати і до шостого вересня, як прогнозувалося раніше. Трохи новизни у справу додали чутки про погіршення стану здоров’я підсудної, в іншому - все як завжди.

Фаст-суд

Клопотання адвокатів Тимошенко про свій відвід, яке вони мотивували тим, що «суддя не забезпечив належний час для підготовки до допиту підсудної, не вирішив питання про допуск до неї лікаря в повному обсязі, а також усунув від процесу адвоката Миколу Титаренка», Кіреєєв розглядати відмовився. Аргумент судді: «суд уже розглядав це клопотання раніше».

Після короткої перепалки з адвокатами Миколою Сірим та Олександром Плохотнюком, які просили розглянути ще й клопотання про зміну запобіжного заходу для Тимошенко, суддя продовжив розгляд письмових доказів у справі щодо газових контрактів, розпочатий 22 серпня.. Фактично ж розгляд письмових доказів перетворився на безперевне протягом чотирьох годин читання суддею «чогось». Які саме матеріали справи зачитував суддя і про що у них йшлося, зрозуміти було практично неможливо. Кірєєв читав документи майже пошепки і з божевільною швидкістю. Причому зрозуміти суддю не могли не лише журналісти та група підтримки з депутатів від «Батьківщини» і представників міжнародних делегацій, що знаходились у протилежному кінці залу, а й адвокати екс-прем’єра, які сиділи майже поруч із речником Феміди.

За всі чотири години, протягом яких оголошувались матеріали справи, слова судді стали розбірливими лише раз. Реагуючи на дзвінок мобільного телефона одного з присутніх, він почав «вимагати збереження порядку у залі засідань», назвав прецедент з мобілкою «виявом неповаги до суду» та попросив міліцію у випадку повторення подібної ситуації виводити «хуліганів» із залу суду.

Після трьох годин монотонного читання текстів у адвоката Плохотнюка увірвався терпець: «Уже майже п’ята година, сьогодні короткий робочий день перед святом, давайте розглянемо клопотання про зміну запобіжного заходу, Вас все одно ніхто не чує». Та Кірєєв зробив вигляд, що зауваження захисника Тимошенко він не почув. Демонструючи небувалий трудоголізм, суддя дотягнув розгляд письмових доказів майже до 19:00. Причому, як переконував Кіреєєв за три години він встиг детально вивчити чотири з шістнадцяти томів кримінальної справи.

Адвокати лідера «Батьківщини» кілька разів намагалися ловити суддю на протиріччях: мовляв перелік долучених до справи документів, який виголосив Кіреєєв не збігається із тим, який вони бачили напередодні судового засідання. Проте це зауваження захисників, як і усі попередні, було проігнороване. Сама Юлія Володимирівна, як це звичайно бувало раніше, у дискусії з Кірєєвим не вступала. Майже все засідання просиділа мовчки, взявши слово лише тоді коли дійшло до розгляду клопотання про звільнення з-під арешту.

«Перший аргумент, який наводив суд (як підставу для арешту), що я перешкоджала встановленню істини в суді. Очевидно, що я не могла цього робити. Навпаки долученням свідків та документів й своєю персональною участю у кожному судовому засіданні я намагаюся допомогти встановленню істину у справі, а істина свідчить про те, що в моїх діях порушення закону не було. Наступний аргумент суду – я не вказала адресу постійного проживання. Адреса мого проживання знаходиться на кожному аркуші кримінальної справи. І крім того мій паспорт з пропискою знаходиться у матеріалах кримінальної справи. Тому думаю, що адреса мого проживання відома і не потребує додаткового уточнення», - заявила Тимошенко. Проте суд аргументи опозиціонерки не переконали, як не стало аргументом різке погіршення стану здоровся матері екс-прем’єра, про яке повідомили суд адвокати. Кіреєєв вирішив: «у зміні запобіжного заходу відмовити». Продовження серіалу призначене на 26 серпня.

На межі можливостей

Як не намагалася Тимошенко переконувати присутніх у залі суду в тому, що «все буде добре», і як не намагалась вона випромінювати оптимізм, зовнішній вигляд лідера «Батьківщини» різко контрастував із демонстрованим позитивним настроєм. Помітно схудла, виснажена (втому не приховував навіть бездоганний макіяж) Тимошенко ледь стримувала сльози після повідомлення про хворобу матері.

Схоже, що опозиціонерка сама потребує лікарської допомоги, а тривоги її соратників по партії небезпідставні.  Інформація про погіршення стану здоров’я  політика обговорюється вже майже тиждень. Як заявив заступник голови партії «Батьківщина» Олександр Турчинов, усе тіло Тимошенко вкрите синцями, бо у неї лопались судини. Інтернетом почали ширитись чутки, що хвороба Тимошенко – наслідок дії отрути, яку зазвичай використовують проти щурів. Цю інформацію одразу ж заходилась спростовувати Державна пенітенціарна служба: мовляв камеру, у який знаходиться екс-прем’єр нічим небезпечним не мастили. Повноцінного лікарського обстеження та дозволю на допуск до неї лікаря, якому вона довіряє Тимошенко домоглася лише вчора. Поки ж лікарі готують результати аналізів, немедична експертиза від кореспондента Тижня може підтвердити -  із здоров’ям Юлії Володимирівни не все гаразд. Про причини хвороб казатимуть лікарі. Сама ж Тимошенко у своєму зверненні до Дня Незалежності іронізує з приводу щурів: «Ніякою щурячою отрутою мене не труять, то якісь легенди... Криси (щури) тут ходять доволі вільно. Знаючи українську політику, можу сказати: далеко не найгірші тварини!» 

Емоції наростають

Поки Печерський суд вдається до затягування процесу, у наметовому містечку закипають пристрасті. Із млявого зібрання купки бютівців «судовий майдан»поступово перетворюєтьсяна повноцінну акцію протесту опозиції. Окрім гасел «Юлі - волю» та розмислів лідерів опозиційних партії про «загрозу, яку несе режим Януковича для політичної конкуренції в країні» починають викристалізовуватись конкретні політичні вимоги – від перегляду низки прийнятих регіоналами законопроектів до проведення дострокових виборів президента та Верховної Ради. Опозиція ж намагається підливати масла у наразі скромний вогник пропонуванням конкретних законопроектів. Так, вчора лідер «Фронту змін» направив до Верховної Ради законопроект про імпічмент президента. Чи розростеться «судовий майдан» у більш потужну акцію протесту буде залежати від подальший дій лідерів опозиційних партій. Поки ж настрої мітингувальників, як і результати останніх досліджень соціологічних служб, свідчать що арешт Тимошенко спричинив зростання рейтингів опозиції, яке, за інших рівних умов, може стати проблемою для партії влади на наступних парламентських виборах.