ut.net.ua 2008-02-15 00:00 Зікора Антон

Побачити Париж та відсидіти

Минулий політичний тиждень почався з пікетів біля будівлі Печерського суду. «Свободу Рудьковському!» – вимагала з самого ранку масовка в очікуванні засідання. Самого Рудьковського завезли в суд на інвалідному візку. «Це навіть ефектніше, ніж поява нардепа Каськіва на милицях у Парламенті», – промайнуло в голові.

 

 

 

 

 

 

 

 

Минулий політичний тиждень почався з пікетів біля будівлі Печерського суду. «Свободу Рудьковському!» – вимагала з самого ранку масовка в очікуванні засідання. Самого Рудьковського завезли в суд на інвалідному візку. «Це навіть ефектніше, ніж поява нардепа Каськіва на милицях у Парламенті», – промайнуло в голові.

Необізнаним нагадаємо. Колишнього міністра транспорту і зв’язку затримали за звинуваченням у порушенні правил перебування на підписці про невиїзд і відмову співпрацювати зі слідством. Рудьковський був відсутній за адресою, за якою зареєстрований, у місті Чернігові. Втім, сам обвинувачуваний написав заяву на ім’я слідчого Білого: «Повідомляю, що на даний момент проживаю в квартирі моєї матері за адресою Київ, вулиця Панельна, 3, квартира 113... Пропоную здійснювати виклики та повідомлення за цієї адресою, а також за адресою мого адвоката».
 
Міністр-романтикЗа таку можна в "цугундер"
 
Після того, як Рудьковського завели в залу, коридори суду миттю заповнили журналісти. У приміщенні стало задушливо і жарко – і обвинувачуваному стало погано.
 
Засідання, що відбулося 11 лютого, було частиною процесу кримінальної справи щодо розкрадання майна в особливо великих розмірах, яка за версією слідства, полягала в тому що екс-міністр злітав до Парижа з приватною метою за гроші держпідприємства «Служба міжнародних автомобільних перевезень», а це 392 900 грн.
 
Пікантності ситуації додає той факт, що в столицю Франції разом із міністром летіла дівчина – одна з колишніх «Міс Україна», кажуть, ніби це була Олександра Ніколаєнко. Екс-міністр говорить, що не знає хто був із ним у літаку, і що цю інформацію необхідно перевірити, і якщо вона підтвердиться, то за переліт «цієї особи» необхідно буде заплатити.
 
А взагалі погодьтеся, політ за державним коштом із «Міс Україною» до Парижа засвідчує романтичну натуру колишнього міністра. Чоловіки, скажіть, хто з вас не злітав би з Сашею Ніколаєнко до Франції, та ще за рахунок українських платників податків? Та за таке не тільки 12 років (стільки можуть дати екс-міністру), за таке можна взагалі залишок своїх днів на Колимі провести можна, правда? Такими самими романтиками були герої Ільфа і Петрова з «Золотого теляти». Пам'ятаєте, на чому погорів водій «Антилопи Гну» Адам Козлєвіч? Різного роду чиновники каталися на його автомобілі, причому робили це виключно за казенний рахунок: виїжджали на природу, де, напиваючись, танцювали голими.
 
Побачити Париж і... до СІЗО
 
Ось цитати з класики: «...А ви б на свої каталися! – із запалом кричав шофер (державним працівникам – Тиждень). – На власні гроші». Після цих слів посадовці гумористично переглядалися і замикали вікна. Катання в машині за свої гроші здавалося їм просто дурнею... Всіх працівників, яких возив Козлєвіч, рано чи пізно садили у в'язницю. «Останньою його жертвою стало відділення обласної кіноорганізації, що знімало історичний фільм «Стенька Разін і княжна». Весь філіал заховали на шість років, а фільм, що представляв вузько-суддівський інтерес, був переданий в музей речових доказів...»
Десь о 13-й міліція запустила журналістів до зали, де зачитували вирок, але місця вистачило далеко не всім. Фотографи наосліп клацали клітку з Рудьковським. Спалахи освітлювали людину, яка ще недавно насолоджувалася Парижем і... слідчим ізолятором СБУ. Останній офіційно ліквідовано в 2003 році, але де-факто він дотепер діє. Обізнані люди стверджують, що умови перебування в СІЗО СБУ як небо і земля відрізняються від того, що пропонує «дід Лук'ян» – слідчий ізолятор №13. А суд ухвалив рішення помістити екс-міністра саме в СІЗО №13.
 
Життя триває

Після оголошення вироку Нестор Шуфрич разом з іншими депутатами вийшов із будівлі суду, а Рудьковського вивезли у візку з двору. Колишній міністр одразу опинився по той бік життя: ще вчора він насолоджувався паризьким гламуром, а сьогодні йому на сніданок буде баланда. Адвокат Рудьковського Олексій Бонюк, заявив журналістам, що протягом трьох днів він готовий подати апеляцію. У свою чергу Шуфрич заявив, що просто так не дасть в образу свого колишнього колегу і, як подейкують, бізнес-партнера. «Живчик»-регіонал натякнув на те, що суддя Сергій Вовк ще пошкодує про своє рішення, адже ситуація в країні може у будь-який момент змінитися. Правда, з вуст Шуфрича це звучало якось двозначно: «Ті, кого в 2005-му звинувачували в сепаратизмі, в 2008-му призначають секретарями РНБО», – сказав він. Проте суть в іншому – процес над Рудьковським на цьому не закінчиться, країну чекають мітинги, демонстрації і нові викриття. Що ж до «Міс України», Саші Ніколаєнко, то вона зараз може вільно відвідувати Париж на власному літаку: тепер її чоловік 72-річний американський мільярдера. І вийшла заміж.[61]
 
ОСОБИСТА СПРАВА
На користь Росії
Неповний список яскравих ходів Миколи Рудьковського в уряді Януковича.
 
Блокада Молдови
Вересень 2006-го. У пік протистояння Росії з Молдовою у зв’язку з самопроголошенням Придністровської республіки за рішенням Рудьковського було розпочато «капітальний ремонт» єдиного залізничного мосту, який пов’язує Молдову через Україну з країнами СНД. Це було зроблено без інформування МЗС. Рудьковський заблокував будівництво залізничної гілки Ізмаїл – Рені, яка б поліпшила з’єднання з Молдовою, та заборонив перельоти до Москви українським повітряним простором державній авіаційній компанії Молдови Air Moldova. Він також заблокував виконання європейських правил охорони навколишнього середовища, необхідних для відновлення Україною глибокого судноплавного ходу «Дунай – Чорне море».
 
Туркменська провокація
Грудень 2006 року. Були зірвані перемовини щодо газу. Порушуючи протокол, не повідомляючи МЗС, діючи як особа, що представляє уряд, після смерті Сапармурата «Туркмен-Баші» Ніязова сприяв приїзду в Київ та виступам представників туркменської опозиції, що дуже розізлило нове туркменське керівництво, і було однією з причин провалу місії української делегації в Туркменистані.
 
Російський реверс
Січень 2007-го. Сприяв реверсу нафтогону «Одеса – Броди». Наказом Мінтрансу вдвічі було знижено мито з танкерів, що приймають нафту на терміналі «Південний», з надією заповнити трубу «Одеса – Броди» російською сировиною. Як відомо головним лобістом роботи в реверсному напрямку нафтогону є Росія.
 
Керченська протока в подарунок.
Листопад 2007 року. Після сумнозвісного шторму, під час якого в Керченській протоці затонули 6 російських суден, замість вимагати відшкодування, ініціював підписанняен, згідно з якими Росія отримала можливість отримувати половину платні за прохід Керч-Єникальським каналом. Втрати України, за оцінкою, становитимуть $40–50 млн. щорічно.
 

Не виключено, що зловживання службовим становищем і розкрадання коштів у особливо великих розмірах – це лише зручна стаття обвинувачення, а сам Рудьковський невипадково потрапив у СІЗО СБУ. Там, між іншими, тримають і підозрюваних у співпраці з іноземними розвідками. Всі дії екс-міністра з наведеного списку протирічили інтересам України, проте за дивним збігом обставин, йшли на користь Росії.