Політика 2011-09-01 13:25 Пастухова Аліна

Володимир Яворівський: «Вирок Тимошенко стане детонатором для українського суспільства»

Народний депутат від фракції БЮТ-Батьківщина Володимир Яворівський про наслідки судового процесу над Юлією Тимошенко, порядок денний осінньої сесії парламенту та ситуацію у партії «Батьківщина»

УТ: Якого вироку слід очікувати від Печерського суду у справі Юлії Тимошенко?

ВЯ: Виходячи з логіки цього процесу та поведінки влади і президента Януковича мені дедалі більше здається, що вони готові до тупого, жорстокого вироку. Вирок вони можуть винести поки Європа отямиться після мертвого літнього сезону. У Януковича є кілька варіантів. Найголовніший – він може з барського плеча кинути Тимошенко помилування. Але залишиться судимість, і Юлія Володимирівна буде виключена з парламентського виборчого процесу. А без неї будуть великі проблеми і у БЮТ, і у виборців. Хоча можуть бути різні варіанти.

Те, що відбувається в цьому суді, і що виробляє цей підморгувач владі, це просто жахливо. Наведу такий приклад. Я запросив на суд Богдана Футея ( українця за походженням, суддю Верховного суду США). Він посидів двадцять хвилин, схопився за голову і сказав: це не суд, захист заганяється постійно у глухий кут, усе робиться під диктовку прокуратури.

Отже, може бути так, що вони накинуть кілька років Тимошенко і не умовно. Але цей вирок стане детонатором для українського суспільства. У політичних тонкощах люди не дуже розуміються, але коли йдеться про тюрму… Те, що Тимошенко начебто тимчасово кинули за грати зараз всерйоз сприймається не всіма. Зараз багатьма це сприймається як напівжарт, але коли як постріл пролунає цей страшний вирок, можливий вибух, який може навіть змістити цю владу. Сьогодні більше 50% молоді готові до активних протестних дій проти влади, середнє покоління десь у межах 50% і старше покоління  - у межах 30%. Такого не було навіть перед помаранчевою революцією. Потрібний поштовх, щоб наше традиційне українське довге злітання з печі і запрягання коней пришвидшити. Думаю Юлія Тимошенко вийде з тюрми майже президентом.

Крім того пенсійна реформа скоро вдарить по наших пенсіонерах. Якщо регіонали протягнуть ще й рішення про продаж землі, суспільство точно зірветься. Звичайно, я не хочу думати про якийсь Майдан, бо це буде карикатурно. Очевидно мова має йти про потужний політичний страйк. До нього потрібно готуватись вже зараз. Опозиціонери сьогодні стали один біля одного.  Не кажу, що це остаточне об’єднання. Але всі зрозуміли, що завтра дійде черга до кожного з них.

УТ: Чим ця нова хвиля протестів буде відрізнятись від того, що було 2004 року?

ВЯ: Суспільство буде питати: а хто буде лідером, і яким буде наступний парламент. І потрібно пропонувати чітку програму. Те, що говорили на Майдані, що бандити будуть сидіти в тюрмах – це вже з’їдений фрукт. Українському суспільству потрібні нові сигнали. Вже підросло нове покоління, сформоване у нових умовах. І воно може долучитися до тих політиків, які у продовж двадцяти років з часу здобуття незалежності не наробили дурниць, не зрадили своїм ідеям, не нажили негативу.

УТ: Ви згадали про нову програму. Робота у цьому напрямку ведеться?

ВЯ: Так. На мітингу під пам’ятником Шевченка були зачитані десять основних постулатів (їх Юлія Тимошенко з тюрми передала). Я не скажу, що вони є остаточними, але це свіжі підходи. Ми, вся опозиція, будемо працювати, щоб дати чіткі, зрозумілі для кожного українця речі, в першу чергу соціальні і психосоціальні також, бо треба дати людям віру після Ющенка, який закинув українське суспільство в апатію. Обмежуватись лише гаслами про демократію ми більше не будемо.

УТ: Але суспільство зараз цікавить не тільки декларації намірів, але й питання, якими засобами досягати поставлених цілей? Чи можна очікувати цього від нової програми опозиції?

ВЯ: Ми будемо думати над цим. Але перше слово має сказати українське суспільство. Політики свою справу зробили, вони об’єдналися. Суспільству дуже хотілось цього, і нарешті це сталось. Створено Комітет опору диктатурі, сигнал суспільству подано. Тепер ця група «політичних інтелектуалів», до якої увійшли патріотичні опозиційні сили, має з’єднатись із рештою суспільства. Будуть створюватись структури на рівні областей, на рівні районів, щоб дійти до всезагального українського страйку. Має зупинитись абсолютно все. Цей страйк має змусити чинну владу піти у відставку. І не треба усім їхати до Києва і тут збиратись. Люди не мають бути відірваними від дому. Хай на рівні села чи районного центу вимагають – йдіть геть. Єдине, що треба враховувати, це щоб не пролилась кров. Бо від влади можна чекати усього, чого завгодно. 

УТ: Чи слід очікувати, що реакція Заходу на справу Тимошенко ставатиме жорсткішою?

ВЯ: Давайте порівняємо військовий напад Росії на Грузію. Фактично війна між двома колишніми радянськими республіками. І я пригадую, як м’яко реагували європейські лідери, кажучи, що це внутрішні справи. Ніхто з Росією не хотів сваритись. Дехто утримувався від сварок з Росією, бо розумів, що це газ і це ядерна зброя. У випадку України останній чинник відпадає.

Особисто для мене позиція Заходу неочікувана. Я знаю їхню мову; одну каденцію я був  представником Європарламенту і знаю як вони говорять, обережно, кругло. Їм боязно втручатись у внутрішні справи. Але коли вже уряд США чітко висловив свою позицію, коли французи заявляють, що через суд над Тимошенко Україну треба позбавити Євро-2012… Ми бачили, як Польща реагує, і навіть Ангела Меркель. Мова їхня сьогодні стала набагато жорсткішою. Ми не знаємо всього про говорили Янукович та президент Польщі, але це була майже приватна поїздка. І кажуть, що між президентами відбулась дуже крута розмова.

УТ: Скоро починається нова сесія Верховної Ради? Як планує опозиція працювати у парламенті?

ВЯ: Має бути наша реакція на виступ Януковича в парламенті у перший день сесії. Якою вона буде, ми зараз обговорюємо. І я не маю повноважень зараз відкривати деталі.

Частина наших соратників закликала провести у день відкриття сесії акцію протесту біля стін парламенту. Але невідомо, чи народ збереться. Я не розраховую на те, що людей буде багато. Але я думаю, що цей акцент має бути поставлено, стартує новий політичний рік і потрібна реакція на Януковича. Ми сьогодні повинні активізуватися.

 Уперше зібралися до купи опозиційні сили. Тепер має бути визначено, чи по черзі вони будуть головувати, бо якщо всі будуть головувати одразу, справи не буде. Тобто у нас є певні внутрішні проблеми. Але, я думаю, ми це подолаємо, бо всі розуміють, що ми стоїмо на самому краю.

УТ: Чи буде на порядку денному закон про вибори до Верховної Ради? Подейкують, що регіонали вже відмовились від ідеї змішаної системи виборів?

ВЯ: Виборчий закон буде. Влада зараз готує різні речі. Представники влади зараз стоять перед дилемою: якщо вони піднімуть до 5% прохідний бар’єр – вони втрачають комуністів. Треба рахувати, чи вони без комуністів мають більшість, чи ні. І така ж ситуація з політсилою Володимира Литвина. Тому Литвин зараз і думає, чи приєднатися до ПР. Так само і  з мажоритарною. Але, я думаю, вони грубо тесатимуть цей закон сокирою, щоб можна було знімати з перегонів небезпечних з їхньої точки зору кандидатів у депутати, за яких люди можуть проголосувати. Тому війна за закон буде дуже жорстокою.

УТ: На які іще рішення можна очікувати на цій сесії?

ВЯ: Знову внесли законопроект про мови. Але хитріший за той, який раніше вносили Симоненко, Гриневецький та Єфремов. Від того закону ми відбились, підключивши і Раду Європи, і ЄС, і Венеціанську комісію. Всі експерти визнали його неконституційним. Але Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов розробили інший, хитріший. Українська згідно з ним залишається державною. Але по регіонах вони перераховують всі мови, які вони тілько чули: і ромська, і караїмська, і гагаузька. І вони ставлять питання так: якщо є 10% людей в області національних меншин, їхня мова стає другою мовою в регіоні. Тобто витісняє українську. Але, наприклад, на Закарпатті немає 10% угорців, щоб культивувати угорську мову. Так само з багатьма іншими меншинам. Отже, залишається одна мова – російська. І вона може бути у Криму,  Донецьку, Луганську, на Харківщині, в Одесі. Тобто – це дуже підступна річ. Будемо знову втягуватись у дискусію, робити експертизи, залучати іноземний досвід.

Житловий Кодекс може розглядатись , а там закладена ідея, що коли людина не платить, у неї можуть забрати квартиру. І таких небезпечних проектів на цій сесії буде багато.

УТ: Яка зараз ситуація в партії Батьківщина?

ВЯ: Конфліктів немає. Навпаки ця біда з лідером нашим консолідувала.  Від нас відійшли всі олігархи, тому партія стала набагато скромнішою. Зараз ми, народні депутати, із своєї зарплати даємо гроші на партію. Дуже болісно, але йде очищення. Декого з бізнесменів середньої руки залякали на рівні районів,  погрожували завести кримінальні справи, якщо вони не перейдуть до ПР.

УТ: Отже, за рахунок кого фінасусється партія?

ВЯ: Депутати своїми силами. Є трохи бізнесменів середньої руки, які дають трохи коштів. Але партія не жирує. І ті люди, які приїздять сюди з областей на Майдан, приїздять за свої гроші. Але такі фінансові труднощі мають позитивний вплив.

УТ: Як партія планує діяти, якщо Тимошенко за вироком суду не зможе брати участі у виборах?

ВЯ: Плани є, але поки не буду їх розкривати.