Політика 2011-09-05 07:30 Михельсон Олександр

Тимошенко увійшла в гарячу осінь

5 вересня виповнюється рівно місяць відтоді, як екс-прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко опинилася за гратами. Цей місяць їй зарахують у термін ув’язнення – якщо, звичайно, суд дасть відповідну міру покарання. Втім, сумнівів у цьому вже ні в кого нема

Судове засідання у справі Тимошенко, що відбулось у перший день осені, попервах обіцяло ознаменуватися хіба що невеликою перемогою четвертої влади над третьою, коли так можна назвати окремо взятого Родіона Киреєва.

Напередодні група репортерів, змучених бубонінням судді Родіона Киреєва, котрий зазвичай зачитував матеріали суду так, що розібрати щось можна було тільки з першого ряду, по всій формі зареєструвала в канцелярії суду листа до пана Киреєва з аргументованим проханням не перешкоджати журналістській роботі. Офіційно суддя не відреагував, але в четвер усі помітили, що він почав говорити розбірливіше.

Говорив він, утім, те ж, що й раніше, послідовно підтримуючи позицію обвинувачення. В певний момент цього не витримав черговий народний депутат від БЮТ (цього разу це був Сергій Подгорний) – і був видалений із суду за вигук «Ганьба прокурорам!».

Читайте також : «Свідки Тимошенко»: за, проти, ухилились

Утім, журналістам не вдалось цілий день насолоджуватись відносно розбірливою мовою судді. Скандал вибухнув, коли Киреєв відмовив у долученні до розгляду цілої низки документів, які, на думку захисту, підтверджують нивинуватість підсудної. Зокрема, йдеться про аудит НАК «Нафтогаз» компанією Ernst&Young, контракти на передачу технічного гау від компанії «РосУкрЕнерго» до «Укртрансгазу» та від «Укртрансгазу» до НАК, протоколи засідань правління НАК та бухгалтерську довідку НАК, яка могла би показати, чи справді держава зазнала збитків через підвищення ціни технічного газу після угод Тимошенко – Путіна.

Як заявив суддя, надані захистом документи «не завірені офіційно, а є фотокопіями». Коли захисник Юрій Сухов у відповідь пояснив, що завірені копії документів розглядались слідством і повинні бути в розпорядженні прокуратури, в дискусію з ним вступили прокурори. Тимошенко цього не витримала і почала викрикувати звинувачення на адресу своїх обвинувачів.

«Прокуратура приховує важливі документи… Я хочу зробити заяву про злочин!», - гукнула вона. – «Підсудна, ви хочете зробити заяву? Встаньте», - відреагував Киреєв.

Мить повагавшись, Тимшенко таки піднялась – але буквально на кілька секунд. «Завтра ми письмово подамо заяву про злочин з боку прокурорів!», - наголосила вона. Після чого переключилася на самого суддю. «Ви злочинець, ви співучасник злочину! Ваше місце – у в’язниці! І як вас мати виховувала!», - буквально кричала екс-прем’єр.

Спараведливості ради треба зізнатися, що «наступного дня» заяви про злочин прокурорів та/або судді захист Тимошенко так і не зареєстрував. Можливо, її просто не встигли підготувати. Але навіть якщо це станеться, заяву цілком може спіткати така ж участь, як і зареєстровану ще 25 серпня заяву про злочин уряду Віктора Януковича, за якого в 2006 – 2007 роках газ в Україні подорожчав на 60 – 70 %.

Канцелярія суду ту заяву захисту Юлії Влодимирівни зареєструвала, і… на тому все скінчилося.

Втім, п’ятниця таки не обійшлась без подій. Цього дня суд мав заслуховувати експертів. І Ганна Ільчук із Київського інституту медичних експертиз (чиї свідчення в цілому до суті справи ясності не додали) розповіла, що експертні висновки про збитки НАК «Нафтогаз», яких компанія нібито зазнала через газові угоди Тимошенко – Путіна, готувались не на основі оригінальних документів, а за довідкою КРУ.

Це дало захисту чергові підстави клопотати про залучення нових свідків. Як уже писав Тиждень, адвокати Тимошенко давно просили про допит міністрів – учасників історичного засідання уряду 19 січня 2009 року. Тепер вони також клопотали про долучення до справи представників «Укртрансгазу», котрі тієї зими врятували газотранспортну систему від колапсу внаслідок відключення газу Росією, представників КРУ та експертів, що проводили слідчу експертизу в справі Тимошенко, а також присутніх при цьому понятих.

В усьому цьому суддя відмовив, ніяк не відреагувавши на зауваження підсудної та її адвокатів, що проти одного наразі свідка захисту свідками обвинувачення залучено 33 особи, низка з яких свідками взагалі не є (наприклад, члени нинішнього уряду Азаров, Бойко та Грищенко, які на час переговорів 2009 ркоу урядовцями не були).

Читайте також: The Economist: Не гнівайте Віктора

На цей момент обстановка в залі суду вже була перегрітою. Важко було не звернути увагу, що Юлія Володимирівна взагалі виглядала після обідньої перерви зовсім не так, як у першій половині дня.

Так, підсудна заявила, що інший представник Київського інституту судової експертизи – Юрій Маслак, котрий не зміг з’явитися в суд за станом здоров’я– «приховується» слідством від суду. «Очевидно, що експертиза фальсифікована… Ви просто сховали головного підписанта експертизи!», - обурювалась Тимошенко.

Коли Киреєв зачитав довідку про тяжкий стан Маслака і побажав тому видужувати, Тимошенко докинула: «А ми вам усі як теж бажаємо здоров’я!». Коли ж суддя продовжив слухання справи попри те, що суд у п’ятницю мав би закінчитись о 15.45, підсудна обізвала його «бєспрєдєльщіком».

«Ви людина без честі, без совісті, вас сюди посадили як опудало!», - вигукнула Тимошенко. По мірі можливостей її підтримували депутати БЮТ у залі. «Пане суддя, ви порушуєте закон!», - гукнув з місця депутат Андрій Шкіль. Але Киреєв жодним чином не відреагував.

Утім, незабаром він показав, що, пам’ять у нього, як і відомому афоризмі, хороша. Це сталось, коли в суді з’явилась колишня співдоповідач Моніторнгового коімтету ПАРЄ по Україні Ханне Северінсен. Шкіль спробував сфотографувати її на мобільний телефон – і був негайно помічений пильним Киреєвим, точніше, одним з бійців «Грифону», що стояв за спиною парламентарія.

На вимогу судді покинути залу суду депутат залишився сидіти, гукнувши у відповідь щось про те, що не був попереджений про заборону фотозйомки в суді. Киреєв, не вагаючись, оголосив 20-хвилинну перерву. Журналісти, навчені досвідом, попритулялися до стінок – і передчуття їх не обманули.

До зали, спортивно стрибаючи по лавках, вбігли півтора десятка «грифонівців». Вони оточили депутата, схопились навколо нього руками «в замок», і бадьоро виштовхали геть під крики присутніх тимошенківців «та ви що, подуріли?» й «панове міліція, ви порушуєте закон!».

За компанію зі Шкілем із залу витурили й депутата Юрія Одарченка, котрий на свою голову на самому початку штовханини пробився у ще не замкнене коло «грифонівців».

Ханне Северінсен, відверто шокована подіями, й собі заходилася знімати все мобільним телефоном. Тож суддя Киреєв, зникнувши в цей момент із зали суду, вчинив дуже далекоглядно: чого доброго, йому довелось би вирішувати питання ще й про вигнання Северінсен, яка хоч і в перерві, але ж теж «грубо порушувала» заборону на фото- та відеофіксацію.

Пізніше Северінсен, очевидно, під враженням від побаченого, вперше вийшла до маніфестантів, котрі мітингують під стінами суду на підтримку Тимошенко, і повідомила, що такого суду ще не бачила.

Що ж до Тимошенко та Киреєва, то вже близько восьмої вечора традиційно перший оголосив, що не бачить підстав для звільнення другої з СІЗО. «Все буде добре, любі мої, коли ми з цією ганьбою покінчимо!», - сказала Тимошенко, прощаючись із прибічниками. Але вираз її обличчя оптимізму не навіював.

Хоча якщо розуміти під «ганьбою» власне суд, то швидкість надзвукового літака, з якою веде процес суддя Киреєв, дає всі підстави розраховувати на швидку посадку. Питання лише, наскільки вона буде жорсткою.