Економіка 2011-09-29 13:29 Григор’єв Іван

Держава продовжує жити в борг

Урядовий проект Державного бюджету України на 2012 рік представлено. Згідно із документом держава планує зібрати в засіки близько 337,6 млрд грн доходів, що майже на 13% більше порівняно з поточним роком, а витратити до 361,6 млрд грн (збільшення видатків на 7–8% відповідно)

Граничний обсяг державного боргу на 31 грудня 2012-го пропонується встановити на рівні 415,6 млрд грн (на кінець 2011-го – 375,6 млрд грн). Отже, попри економічні негаразди, держава розраховує на додаткові надходження до бюджету з реального сектору та продовжуватиме жити в борг. Останній принцип стосується не лише бюджетної галузі, а й держпідприємств. Зокрема, уряд залишає за собою право емітувати облігації внутрішньої держпозики на 12 млрд грн для придбання додатково випущених акцій НАК «Нафтогаз України», на 1 млрд грн – для придбання акцій ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» та ПАО «Укргідроенерго» тощо.

Розрив між доходами та видатками держави традиційно пропонується фінансувати за рахунок продажу держмайна: обсяг надходжень від приватизації пропонується встановити на рівні 10 млрд грн. Якщо ж вдасться реалізувати активів понад визначену суму, то щонайменше 2 млрд грн спрямують до Державного фонду регіонального розвитку. Однак навряд чи за Одеський припортовий завод (чи не єдиний великий ліквідний об’єкт) заплатять понад 10 млрд грн в умовах кризи. Не виключений розпродаж вугільних підприємств.

В уряді стверджують, що для розрахунку параметрів держбюджету взято песимістичний сценарій, а тому кошторис реалістичний. Ідеться, зокрема, про зростання ВВП України в 2012-му на 5,5% (це на тлі падіння глобальної економіки, прогнозованого міжнародними фінансовими організаціями!). Але, можливо, під «песимістичним» сценарієм мається на увазі ціна на газ на російсько-українському кордоні, що становитиме $414–416 за тисячу кубометрів, на базі якої розроблено головний кошторис країни. Велике питання – чи вдасться домовитися з росіянами про більш прийнятну ціну?

Законопроектом пропонується дещо збільшити наступного року прожитковий мінімум (з січня – до 1017 грн, з квітня – до 1037 грн, з липня – до 1044 грн, з жовтня – до 1060 грн, з грудня – до 1095 грн), а також мінімальну зарплату (з 1073 грн в січні до 1134 грн у грудні 2012-го). Але це призведе до зубожіння населення, оскільки, згідно з розрахунками експертів, означений тренд не перевищує інфляції в 7,9% за підсумками 2012-го. Причому йдеться про розрахункову, а не можливу реальну динаміку цін – останні кілька років хліб, молоко, м'ясо та інші позиції споживчого кошику дорожчають темпами, які в рази випереджають загальний рівень інфляції.

Щоправда, прем’єр-міністр Микола Азаров, анонсуючи подання проекту держбюджету до ВР, повідомив, що наступного року середньомісячний оклад бюджетників буде збільшено на 25,5%, а педагоги отримують надбавку 20% (для цього передбачено 1,2 млрд грн). Але це – ложка меду в діжці дьогтю.