ut.net.ua 2008-01-25 00:00 Родзін Руслан

Бігти та стріляти

20 січня в італійському Антхольці завершився останній перед чемпіонатом світу кубковий етап

 

Найкоротший шлях до цього шведського містечка такий: літаком з Києва до Стокгольму, звідти ще 550 км автобусом або орендованим авто. В останньому випадку доведеться уважно стежити за дорогою, зважаючи на появу лосів та оленів у сутінках – лобове зіткнення з цими красенями не обіцяє нічого доброго ні подорожнім, ні копитним. Ціна квитка на одну гонку цілком демократична – трохи менша €20. Але замовляти потрібно заздалегідь: сьогодні біатлон популярний, як ніколи. У середині січня на одному з етапів Кубку світу в Рупольдингу було зафіксовано рекорд відвідуваності – 23 000 осіб. Усього за 5 днів німецьких стартів стадіон відвідали майже 100 тисяч людей. А чемпіонат світу зазвичай викликає ще більше пожвавлення. Тож і про місця в готелі або приватному пансіоні доведеться подбати ще вдома, через туристичну агенцію або Інтернет.

Та коли ці клопоти залишаються позаду, настає час карнавалу: нормальний громадянин перетворюється на вболівальника. У крамничках є все для перевтілення: фарба, якою на обличчя наносять кольори національного прапору, калатала, гудки і дудки, а головне – неперевершений набір дурнуватих шапочок. Спорядження фана обов’язково має бути доповнене привезеним із дому жовто-блакитним стягом. Так надійніше: позаяк Україна міцно тримається поміж «середняків», у місцевих крамарів нашого прапору може й не виявитися.
 
Мішені замість силуетів
 
З трибун відкривається чудовий вид на стадіон, куди спортсмени після проходження кола прибувають для стрільби. Відтоді, як біатлон набув сучасних рис, стрільці мають лежачи потрапити у розміром 4 мм, зі стійки стоячи – 11 мм. Відстань від біатлоніста до цілі становить 50 м. Раніше видовищність дійства була пов’язана з тим, що біатлоністи розстрілювали паперовий силует із кружальцем по центру. При підрахунках результату це додавало неабиякого головного болю суддям: уявіть лише, як воно – перевірити за півтори години близько 400 дірявих картонів і при цьому не помилитися. Нині фігур немає, а глядачі розважаються в інший спосіб. Коли після влучного пострілу падає чорне вічко, це бачать всі присутні й гучно вітають схвальними вигуками. Або навпаки: як «маже» один із ймовірних претендентів на перемогу, стадіоном котиться протяжний стогін розчарування.
 
Звуковим супроводом армія фанатів може як підбадьорити свого спортсмена, так і «підкосити» чужого. Кричати під руку, звісно, не прийнято, але реакція вболівальників здатна чинити серйозний психологічний тиск. Ось біатлоніст з’являється на стадіоні. Намагаючись втамувати дихання, стишує хід. Бере в руки гвинтівку вагою 3,5 кг. Дорогою через переговорний пристрій йому вже повідомили дані про його швидкість, силу вітру, а погодні зміни він і сам уже відчув: за підвищення температури під час гонки всього на 1 градус та невеликих змінах вологості повітря майстерність і досвід мастильників лиж зводяться нанівець. А тут поруч ще й суперники, як із кулемета, строчать. І галас навколо, як на рок-концерті. Тільки без підсилювачів.
 
З надією на краще
 
20 січня в італійському Антхольці завершився останній перед чемпіонатом світу кубковий етап. Найсмачніший – гонка з масовим стартом, яку ведуть 30 найсильніших біатлоністів. Коли Оксана Хвостенко на початку допустила 2 промахи, склалося враження, що й на цій стадії нічого не зміниться: невисокий темп бігу – давня хвороба і чоловічого, і жіночого складу української команди. Компенсувати втрачені секунди дозволяє хіба що влучність. Та лідерці збірної вдалося вгамувати хвилювання, і надалі вона пройшла дистанцію бездоганно. Підсумкове 13-те місце найсильніші біатлонні нації – норвежці, німці, росіяни – мабуть, розцінили б як провал. Ми ж можемо говорити про наш відносний успіх.
Публіка цього дня перевершила саму себе, зумівши вплинути на розподіл 1-го і 2-го місць. Андреа Хенкель на 4-й вогневий рубіж прийшла швидше і почала стріляти. Її вболівальники дружно відгукувалися на кожне влучання, чим збивали її переслідувачку Сандрін Байі. Як наслідок – француженка двічі втрапила в «молоко», й залишилася поза подіумом, а німкеня виборола «золото».
 
У чоловічій гонці єдиний представник України Олексій Айдаров підтвердив, що від вітчизняної збірної варто чекати на будь-що. Після першого «чистого» рубежу він посідав пристойний 12-й рядок. Згодом промахи відкинули біатлоніста на 21-й. А тріумфував лідер заліку Кубку світу Олє-Айнар Бйорндален, який отримав свою 80-ту перемогу в лижних видах спорту. Аби перевершити найвище досягнення Інгемара Стенмарка, йому потрібно ще 6 разів довести свою вищість за інших.
Антхольц показав, що наразі Олє-Айнар перебуває не в бездоганній формі. Для підвищення фізичних і психологічних кондицій у нього, як і в членів української збірної, залишається 2 тижні. Нашим біатлоністам, крім швидкості та влучності, бракує ще й витривалості – марафон Кубку світу повністю їм проходити досить важко. Проте в наших сила характеру неабияка. Саме під час світових змагань українцям вдавалося досягнути найвищих своїх результатів.[160][161]
 
ДОВІДКА

 Нудьга і спорт
Прообраз біатлону винайшли скандинави. Прикордонні патрулі цих країн, маючи в розпорядженні тривалу зиму, зброю і купу вільного часу, почали змагатися між собою у швидкості бігу на лижах та влучності стрільби. Оскільки сталося це ще в середині ХVIII ст., жодних санкцій до порушників з боку їхнього військового керівництва застосовано не було. Так шведські та норвезькі прикордонники розважалися аж до перших зимових Олімпійських ігор 1924 року, коли до програми включили предка біатлону, так звані змагання військових патрулів. Внаслідок антивоєнних настроїв після Другої світової війни біатлон мало не поховали – гонки людей з карабінами в руках світова спільнота визнала надто «мілітаристськими». У сучасному вигляді біатлон відродився рівно 50 років тому: відтоді справжню зброю замінили дрібнокаліберними гвинтівками. Наразі біатлон культивують 57 країн світу.

 
ЗАЛІК КУБКА СВІТУ 2007/2008

                                                            Чоловіки
                                                                 Жінки
Місце
в заліку
 Ім'я та прізвище
Очки
 
1
550
2
439
3
390
4
365
5
351
30
91
35
61
44
40
45
40
53
28
Місце
в заліку
 Ім’я та прізвище
Очки
 
 
1
468
2
456
3
440
4
423
5
398
28
101
36
58
37
57
64
4
66
1

Новини RedTram

Loading...