Культура 2012-02-28 17:19 Маковій Віра

Свобода ЦВК: Центр візуальної культури у Могилянці буде, але без скандальної виставки

Тиждень побував під стінами Києво-Могилянської академії під час акції протесту проти закриття Центру візуальної культури (ЦВК) НаУКМА і виставки «Українське тіло», присвяченої дослідженню тілесності в українському суспільстві

10 лютого 2012 року президент НаУКМА Сергій Квіт закрив виставку «Українське тіло». На захист експозиції писали листи міжнародні партнери ЦВК, президент Могилянки дебатував з одним із художників виставки Микитою Каданом в ефірі TВi. Внаслідок цього виставку відкривали лише в окремі дні для прес-показів, але згодом закрили Центр візуальної культури у зв’язку зі скандалом довкола експозиції й зростання уваги медіа до неї.

На початку акції протесту проти дій адміністрації вишу Сергій Квіт вийшов до мітингувальників, після чого пішов на обговорення із ініціативною групою людей, які захищали діяльність ЦВК. Тим часом протест тривав.

«Я непогано ставлюся до гомосексуалістів, які це роблять у себе у квартирі. Але якщо вони намагаються залучати до цього дедалі більше і більше людей за рахунок виставок, я проти. Гомосексуалізм – це хвороба, яку треба лікувати», – сказав хлопець із гурту людей, оточених «Беркутом», які скандували «Могилянка не Содом». 

«На жаль, на мітингу є також провокатори, неофашисти, які хочуть його зірвати та, на щастя, їх мало. Загалом дуже дивно, що Сергій Квіт взяв на себе право вирішувати, що є мистецтвом, а що – ні», – прокоментував член Правління Української Гельсінської Спілки Володимир Чемерис.

«Ця виставка антихристиянська, це – порнографія, і я не хочу, щоб таке показували у колишньому монастирі», – висловився випускник НаУКМА Олександр Аронець.

«Як можна розвивати науку, закриваючи власні наукові центри? Вчена рада і ректор, ухвалюючи такі рішення, перетворюються на спостерігачів, які стежать за нашими моральними якостями, рятують наші душі. Скільки центрів і виставок міг закрити Брюховецький? – запитував старший викладач кафедри культурології НаУКМА Олександр Івашина.

«Стаття 11 Конституції України передбачає відродження культури української нації. Навчальний заклад, який виховує молодь, не може показувати порнографію», – висловився викладач НаУКМА, заступник голови Оболонської організації ВО «Свобода« з ідеологічних питань Олексій Курінний.

«Такий базар – це ганьба під стінами академії. Мистецтво – це вільна сфера діяльності, тут не можливо вести мову про мораль. Але ця виставка взагалі не вартує такого шуму», – зазначила студентка 4-го курсу гуманітарного факультету Аліса.

В акції взяли участь не лише студенти з НаУКМА, а й інших вишів: НТУУ КПІ, КНУ імені Т. Шевченка, а також перформери, галеристи, журналісти. Під час мітингу прибічники Сергія Квіта перекрикували ліберальних екстремістів (вони їх так називали), вмикаючи пісню «Лента за лентой», скандуючи: «Слава Україні».

Ті, хто прийшов підтримати ЦВК, стояли з плакатами «12 міжнародних конференцій, 57 науковців світу», «Порно квітне з голови». Коли активістки «Феміністичної Офензиви» висловлювалися на захист ЦВК, то їм вигукували, щоби вони роздягнулися, як FEMЕN.

Близько 20 людей намагалися зірвати акцію. На запитання, що вони роблять на мітингу, підлітки відповіли, що прийшли підтримати своїх хлопців. Але на прохання розшифрувати абревіатуру ЦВК лише махали головами й казали, що вони не студенти НаУКМА.

«Ці провокатори й раніше неодноразово намагалися зривати заходи ЦВК, вони ж влаштовували провокації на студентських акціях протесту. Це неонацисти, які пов'язані з навколофутбольними хуліганами (зокрема, з угрупованнями навколо «Динамо» і «ЦСК»). Останнім часом багато з них (зокрема ті, хто був причетний до низки нападів, Євген Карась та Олексій Бешуля) стали молодіжними функціонерами ВО «Свобода», – прокоментувала працівниця ЦВК Надія Парфан.

На третій годині акції Сергій Квіт знову вийшов до протестувальників, підійшовши до організаторів виставки та повідомивши у мікрофон: «Ми завершили переговорили й узгодили наші позиції між університетом як інституцією і Центром візуальної культури як частиною університету. Як я й казав до того, головні наші питання лежали в організаційні площині. Ми їх вирішили. Від сьогодні Центр візуальної культури продовжує свою роботу. Ми підтверджуємо, що у Києво-Могилянській академії є свобода висловлювань, свобода наукових досліджень, але також є відповідальність. Університет – це самоорганізована, відповідальна спільнота, а не анархічне об’єднання окремих членів. В усіх питаннях ми знайшли спільну мову і, думаю, всі від цього виграють».

Про виставку «Українське тіло» президент додав: «Давайте не будемо мусолити ті речі, які зараз не так важливі, в Україні достатньо проблем». Тож стало зрозуміло, що її вже не відкриють. До того ж 28 лютого – останній день її показу.

Представниця ініціативної групи Надія Парфан, яка була на переговорах у приймальні Сергія Квіта, поінформувала, що Могилянка зобов'язалась надати ЦВК автономію та самоуправління, не втручатися у справи Центру й не чинити адміністративного тиску.

Після завершення мітингу викладач кафедри культурології Василь Черепанин закликав учасників акції не розходитися по одному, оскільки вже були випадки нападу на учасників виставки. Також він заявив, що залишає посаду директора ЦВК, яку очолював три роки від часу його заснування, і передає своє головування працівниці Центру, викладачці кафедри політології НаУКМА Інні Совсун.

Тим часом у Донецьку на знак протесту проти закриття виставки «Українське тіло» Петро Армяновскі влаштував перфоманс на тему прав громадянина України на свободу висловлювання. Недалеко від державної адміністрації біля входу в художній музей він роздягнувся і, сидячи голий на землі, бритвою вирізав собі на череві герб України. «Я зробив цей жест на знак солідарності з київськими художниками. У відповідь на слова Сергія Квіта, який сказав, що це не виставка, а лайно», – прокоментував Петро.

схожі публiкацii