Культура 2012-08-22 11:29 Підгора-Гвяздовський Ярослав

Тупий і тупіший від тупого

«Нестримні-2» з тієї серії бойовиків, які викликають стійке враження дежа вю

Після фінальних титрів сиквела «Нестримних» чітко відчуваєш усю тугу за втраченим щастям, яке пережив би у всій своїй повноті, якби відмовився від перегляду фільму. Та, гадаю, шкодуватиме більше автор проекту Слай, який задля намагання повторити і навіть збільшити неочікуваний успіх першої частини непродумано залучив для продовження $100 млн, а щоб їх повернути і навіть заробити, потрібно $300 млн тільки американських зборів, – перший вікенд цей шанс забрав. Сталлоне сильно підвів вік – із математикою в 66 років вже можуть бути проблеми, чого він не врахував. Натомість асоціював зростання прибутку зі збільшенням бюджету і кількістю кінематографічних пенсіонерів в одному окремо взятому місці: до строкатої компанії з Дольфом Лундґреном, Арнольдом Шварценеґґером, Брюсом Віллісом і собою стареньким він додав Чака Норріса та Жана-Клода Ван Дамма. Після перших «Нестримних», де навіть назва була анекдотичною, хід Слая оцінив би навіть Великий Комбінатор, не кажучи вже про Голлівуд і його прихильників.

Та очікувати сміху з повторення жарту – це вияв чистого маразму. Звісно, ловиш себе на усмішці від фраз, які є грою в алюзії, коли Лундґрена називають Франкенштейном, апелюючи до його ролі мертвого піхотинця в «Універсальному солдаті», а Шварценеґґера – Термінатором. Однак така тупа прямолінійність здатна лише принизити будь-якого кінематографічного ерудита (Норріса у стрічці звати Букер, а це так далеко від його класичного Вокера). Фільм розрахований на неофіта? Можливо. Причому на такого, який є зеленішим за зелену траву. Всі жарти у «Нестримних-2» рівня навіть не першокурсників, а підлітків на перерві в школі. Чи Джет Лі з пательнями замість мечів, чи порівняння розміру ego Джейсона Стетема з динозавром є яскравими та оригінальними?

Стрілянина в дусі «Командо», кров рікою, як в останньому «Рембо», нехитрий сюжет на кшталт фільмів класу «Б», бійки, ефекти, Ван Дамм… Усе це було і загуло. А якщо замінити згнилі зуби штучними імплантами, вставити новий ніс, ребра і застрахувати все те, молодість не повернеш. Особливо коли з нею за компанію від тебе пішов і розум.