ut.net.ua 2010-10-15 00:00 Пастухова Аліна

Меру-мир

Напередодні виборів партія влади хоче долучити до своїх лав мерів міст. Наразі погодилися не всі

Щоб тотальна перемога на місцевих виборах 31 жовтня далася меншою кров’ю, партія влади взялася за перетягування на свій бік мерів міст, насамперед обласних центрів. До ПР, зокрема, вже вступили мер Дніпропетровська Іван Куличенко та Миколаєва Володимир Чайка. Дехто повторно балотується від партій, лідери яких або їхні спонсори співпрацюють із владою. Інші висуваються від імені партій-маргіналів без визначеної ідеології, що активізувалися напередодні місцевих виборів. Таку стратегію обирають мери, які донедавна були членами опозиційних партій. Вочевидь, у такий спосіб вони намагаються одночасно вбити двох зайців: не набути іміджу «тушок» і не посваритися з владою. Утім, можна сміливо прогнозувати, що в разі перемоги чимало мерів із цієї когорти «раптом» потоваришують із владою. Ті ж, хто відмовляється приймати запрошення Партії регіонів влитися до її лав, за дивним збігом обставин стають фігурантами кримінальних справ. Та декому з міських голів поки що вдається тримати позиції.

 

Опозиційні

Едуард Гурвіц, мер Одеси

На вибори йде з партією Арсенія Яценюка «Фронт змін». Подейкують, що ПР довго обробляла Едуарда Гурвіца (йти в мери під її прапорами або відмовитися від балотування в обмін на іншу адекватну посаду). Але головного одесита начебто так образила пропозиція поїхати послом до Ізраїлю, що він категорично відмовився підтримати на виборах ПР.

Сергій Мельник, мер Хмельницького

Обраний мером Ужгорода 2006 року. На вибори 31 жовтня йде від партії «Батьківщина».

Віктор Анушкевичус, мер Івано-Франківська 

Обраний мером Івано-Франківська 2006 року. Кандидат від Української народної партії Юрія Костенка.

Богдан Шиба, мер Луцька

Обраний міським головою Луцька 2006 року. Висунутий на посаду мера від партії «За Україну»,лідером якої є В’ячеслав Кириленко. У 2003–2005 роках був заступником керівника обласного виборчого штабу блоку «Наша Україна» Віктора Ющенка. З лютого 2005-го по квітень 2006-го – перший заступником голови Волинської обласної державної адміністрації.

Роман Заставний, мер Тернополя

Мером Тернополя обраний у березні 2006 року. На вибори йде від партії «За Україну!». Раніше був членом «Нашої України».

 

На гачку

Володимир Гройсман, мер Вінниці

Обраний мером Вінниці 2006 року. У 2010-му висунутий кандидатом від маленької партії «Совість України», лідером якої є ректор Київського міжнародного університету Хачатур Хачатурян. Подейкують, що ПР планувала висунути Гройсмана в мери від своїм брендом, але він заявив, що піде на вибори від «аполітичної партії». З 2005 року був членом «Нашої України».

Віра Шелудченко, мер Житомира

Обрана мером Житомира 2006 року. На вибори йде від партії «Рідне місто», що позиціонує себе як політичну силу, створену «на засадах місцевого патріотизму, дистанційовану від загальнонаціонального протистояння». Партію створено в Житомирі у квітні 2009 року. Подейкують, що її контролює сама Шелудченко. Раніше вона очолювала Житомирську обласну організацію партії «Єдиний центр». При цьому припускають, що «Рідне місто» – це проект центристів.

Володимир Пузаков, мер Кіровограда

Обраний мером Кіровограда у 2006 році. Член Комуністичної партії України. На виборах 31 жовтня знову змагатиметься за посаду мера як кандидат від КПУ.

Андрій Садовий, мер Львова

Обраний на посаду мера Львова 2006 року. Знову змагатиметься за цю посаду як кандидат від Республіканської християнської партії, хоча ходили чутки про переговори щодо його майбутнього з регіоналами. Раніше був членом «Нашої України».

Володимир Хомко, мер Рівного

Обраний мером Рівного 2006 року. На виборах 31 жовтня змагатиметься за крісло міського голови як представник «Всеукраїнський патріотичний союз», зареєстрованої в 2005-му. В парламентських виборах ця політична сила жодного разу участі не брала.

Андрій Матковський, мер Полтави

Мером обраний на позачергових виборах у листопаді 2006 року. На вибори-2010 йде як кандидат у мери міста від Всеукраїнської партії трудящих, заснованої 1997-го. Лідером партії є Мирослав Якібчук, голова Національного форуму профспілок України. Якібчука вважають близьким до співвласника РосУкрЕнерго Дмитра Фірташа. Зважаючи на проросійську позицію Матковського, можна припустити, що він, найімовірніше, стане на бік чинної влади. Раніше Матковський входив до партії «Батьківщина».

Геннадій Мінаєв, мер Сум

Міським головою Сум обраний 2006 року. Висунутий кандидатом у мери від партії «Рідне місто». Раніше був безпартійним.

Сергій Ратушняк, мер Ужгорода

Обраний мером Ужгорода 2006 року. Нині заручився підтримкою Партії промисловців і підприємців України, лідер якої Анатолій Кінах входить до фракції ПР у Верховній Раді. До вересня 2009-го очолював Закарпатську організацію блоку Володимира Литвина.

Сергій Одарич, мер Черкас

Обраний мером Черкас 2006 року. На виборах 31 жовтня змагатиметься за крісло міського голови як представник Партії вільних демократів, лідер якої Михайло Бродський очолює Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва.

 

«Пішли»

Евген Карташов, мер Запоріжжя

Представник партії влади Карташов за місяць до нових виборів міського голови раптово пішов у відставку і заявив про те, що не збирається переобиратися на другий термін. Рішення мера пов’язують із конфліктом з місцевим осередком ПР.

 

Під слідством

Андрій Харитонов, мер Алупки

30 вересня був затриманий за фактом незаконного розпорядження земельними ділянками Дитячого протитуберкульозного санаторію імені Боброва. Збирався повторно балотуватися від кримської проросійської партії лівого спрямування «Союз», що завжди підігрувала Партії регіонів. У «Союзі» в затриманні Харитонова вбачають спробу влади усунути конкурента.

Сергій Яковенко, мер районного центру Карлівка у Полтавській області

31 серпня був затриманий працівниками міліції за підозрою в отриманні хабара. Яковенко є членом Української народної партії.

Володимир Щербина, мер Алушти

Затриманий 8 жовтня за підозрою у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 365 Кримінального кодексу (перевищення службових повноважень). Повторно балотується в мери Алушти на виборах 31 жовтня від партії «Союз».

Анатолій Мамикін, мер Лівадії

Затриманий за підозрою в незаконному виділенні землі в Ялтинському гірничо-лісовому заповіднику, внаслідок чого державі завдано 1,1 млн грн збитків. Повторно висуватися в мери збирався від КПУ.

Анатолій Нестерук, мер Кам’янця-Подільського 

Затриманий 21 вересня працівниками СБУ. У міськраді Камянця-Подільського вважають, що пана Нестерука затримали з політичних міркувань. За різними оцінками, нині його готові підтримати 70–80% мешканців Кам’янця-Подільського. За тиждень до затримання Нестерук написав заяву про вихід із партії «Батьківщина», членом якої він був упродовж чотирьох років.

Віктор Литвиненко, мер Новомосковська Дніпропетровської області

Затриманий за підозрою в розтраті майна в особливо великих розмірах і перевищенні повноважень, що призвело до тяжких наслідків. Затримання безпартійного мера пов’язують із його небажанням вступати до Партії регіонів.

 

Мери – члени ПР

Іван Куличенко, мер Дніпропетровська

Володимир Чайка, мер Миколаєва

Олександр Лукянченко, мер Донецька

Сергій Кравченко, мер Луганська

Євген Карташов, мер Запоріжжя

Геннадій Кернес, в. о. мера Харкова

Володимир Сальдо, мер Херсона

Валерій Саратов, мер Севастополя