ut.net.ua 2010-10-08 00:00

Червоне лихо

Токсичні відходи можуть потрапити в три річки країни, зокрема й Дунай

В Угорщині – масштабна екологічна катастрофа. Вилив токсичних відходів стався на заводі з виробництва глинозему в районі міста Айка. Понад 700 тис. м3 червоного шламу залили три поселення. Ця червона рідина є сумішшю води, оксиду заліза і висококонцентрованого лугу. Контактуючи зі шкірою, вона спричиняє опіки, потрапивши у ґрунт, отруює воду. Внаслідок лиха загинуло щонайменше чотири людини, близько 120 перебуває в лікарнях з опіками та іншими травмами, ще шістьох вважають зниклими безвісти.

У трьох областях Угорщини оголосили надзвичайний стан. Усіх мешканців населених пунктів, розташованих у зоні лиха, евакуювали вертольотами. Рух залізничною гілкою Будапешт – Сомбатхей перекрито, також пошкоджено газопровід високого тиску. Угорська влада заявила, що країні потрібні рік і десятки мільйонів доларів для ліквідації наслідків катастрофи. Також треба виплатити компенсації та забезпечити новим житлом близько 7 тис. потерпілих.

За словами міністра охорони навколишнього середовища Угорщини Золтана Іллеша, токсичні відходи можуть потрапити в три річки країни, зокрема й Дунай. Якщо це станеться, червоний шлам може зачепити й Україну: отрута потрапить у річку Тиса, і тоді населені пункти поблизу Мукачевого та Чопа доведеться евакуювати, застерігають екологи.