Економіка 2011-02-04 10:54 Ніколов Юрій

Найдешевша горілка стане по 25 грн.

«Укрспирт» обклав горілчаників даниною на модернізацію спиртзаводів. Так співпало, що мінімальна ціна на горілку одночасно підніметься відразу в півтора рази

Проникнення менеджерів єнакіївського міністра агропрому Миколи Присяжнюка до спиртової галузі не могло залишитись непоміченим маленьким українцем. 

Внаслідок цілого ряду кроків найближчим часом мінімальна ціна на горілку в магазинах підніметься з нинішніх 18 гривень до 24,5 грн за класичну півлітру. За даними джерела «Тижня» у великій горілчаній компанії, такий крок має бути зафіксованим у  меморандумі про співпрацю, який горілчаники сподіваються підписати з «Укрспиртом» аби отримати хоч якусь компенсацію від останніх рішень державного монополіста на спирт.

Нагадаємо, що в вересні «Укрспирт» підняв ціну на спирт з 70 до 115 грн за дал. А цього року - ще на 5 гривень. Тобто основна сировина для горілки подорожчала більше, ніж на третину.

Як повідомив журналістам власник  «Хортиці» Євген Черняк, пятигривневе подорожчання спирту призведе до 50-копійочного подорожчання собівартості півлітри горілки. Проте цього покупці не помітять.

«Піднімати вартість продукції компанії не будуть, а компенсують зростання ціни на спирт із свого прибутку», - сказав Черняк фактично від імені всіх виробників горілки, які мають прибуток з однієї пляшки близько 1-2 грн. (оскільки у відпускній ціні горілки левову долю складають різні податки та акцизи).

Тобто горілчаники погодились на суттєве зниження прибутків заради збільшення доходів «Укрспирту». Згідно з публічними домовленостями з державним монополістом, ці 5 гривень мають стати таким собі вкладом горілчаників у модернізацію державних спиртзаводів, які в Україні з радянських часів фактично не оновлювались. Тобто бізнес віддає свої кошти на потрібну йому справу, сподіваючись, що держава отримані гроші витратить справді на неї.

Загалом мова може йти про суму понад 130 мільйонів гривень на рік. Це якщо виходити з того, що на рік виробляється близько 26 млн дал спирту. 

Проте джерело «Тижня» відзначило, що впевненості у найефективнішому витрачені цих мільйонів немає. «Гарантії тільки у Бога. А схем по освоєнню державних грошей на закупівлі обладнання та будівництві дуже багато», - каже ще один представник горілчаного бізнесу, хоча і відзначає певний позитив у такому розвитку подій.

«Дійсно, нова мітла в «Укрспирті» минулого року діяла дуже жорстко, іноді навіть жорстоко по відношенню до окремих гравців. Однак не можна не відзначити, що внаслідок цього всі – підкреслюю всі – виробники горілки стали рівні перед державою. Нема вже такої вакханалії, як було при Тимошенко і Ющенко, коли кожен десь щось собі лобіював аби бути найрівнішим серед рівних. Якщо «донецькі» підняли ціну на спирт на третину, то для всіх, навіть для своїх земляків», - каже співрозмовник «Тижня». 

У будь-якому разі великі горілчаники розуміють, що питання довіри у бізнесі з державою навіть не стоїть. Тому вони лобіюють підвищення мінімальної роздрібної ціни (МРЦ) на горілку в півтора рази, аби втративши в одному («данина» на модернізацію) отримати в іншому.

Підвищення МРЦ до 24,50 гривень за пляшку горілки у роздрібній торгівлі змусить підняти ціни виробників «сірої» горілки. Це нелегальна горілка, з якої не платяться податки та акцизи, тому на «сірому» ринку вона може коштувати і десять гривень за пляшку. Оскільки реальна собівартість горілки – кілька гривень за пляшку. Все інше – податки, витрати на маркетинг та прибуток виробників. 

«Сіра» горілка, що за деякими оцінками, складає майже третину всього продажу горілки в Україні, насправді заважає всім виробникам, оскільки відбирає покупців у будь-якого бренду (звичайно крім тих, хто вдень випускає «білу» горілку, а вночі – «сіру»).

Звичайно, якщо меморандум укладуть, МРЦ піднімуть, і гроші на модернізацію спиртзаводів зберуть, то все буде подаватись під найкращим соусом боротьби за якість та покращення стану державного бюджету. Господар донецької горілки «Олімп» Павло Климець (близький до групи Ріната Ахметова) вже сказав: «Ми зацікавлені в підвищенні якості спирту, якого вдасться досягти за допомогою модернізації. Нинішня угода [про підвищення ціни на спирт на 5 грн.] дозволить досягнути справедливого співвідношення ціни та якості». 

Але все виглядає дещо по-іншому. Горілчаники роками диктували свої умову державному «Укрспирту». Тож вересневе здорожчання спирту виглядає як вирівнювання цієї диспропорції до крайньої межі, за якою могло початись реальне згортання приватного виробництва горілки, а також суттєве збагачення бюджету «Укрспирту», контрольованого нині «регіоналами» з Єнакієво. За приблизними підрахунками, подорожчання спирту до 115 грн. могло принести в казну «Укрспирту» близько чверті мільярда гривень.

Наступне підвищення ціни на спирт – набагато менше – вже має цільове спрямування. Тож виглядає вже як поступка з боку держави бізнесу. 

Але все ж таки варто відзначити основне. За всі ці ігри врешті-решт платить кінцевий споживач – покупець горілки, яка буде дорожчати мінімум до 24,5 грн.