VIP-хроніки 2013-09-07 11:41 Бурлакова Валерія

«Я уеду жить в Лондон». Де вчаться діти «еліти»

Діти політичної «еліти» і нащадки «лідерів» української нації здобувають освіту за кордоном, мають іноземні імена та розмовляють російською мовою

Українські можновладці люблять виголошувати пафосні промови про віт­чизняну систему освіти, і лунають вони вже не перший рік. «Професійні патріоти» і «державники» зазвичай «позитивно оцінюють зрушення», але й визнають недоліки української освіти, обіцяючи її вдосконалити «задля наших дітей». Політичні адепти совка і «Русского міра» переконують, що Україна дістала в спадок «чудову радянську освіту», поза сумнівом, кращу й ґрунтовнішу за європейську, яка, втім, за роки незалежності деградувала, тому її вкрай потрібно «поліпшити». Обидва табори одностайні лише в одному: у ставленні до освіти власних дітей. Годуючи «маленьких українців» патетичними канцеляризмами з потрібним для власного електорату ідеологічним ухилом, паралельно й зазвичай приховано вони відправляють своїх «чад» навчатися за кордон. І таким чином підтверджують, що в жодних реформах освіти в Україні ніхто не зацікавлений, бо вона для них є лише корупційним та ідеологічним ресурсом, а сама країна розглядається як територія для визискування, тоді як їхнє реальне життя відбувається на Заході.   

Хтось може заперечити, що в тому, що діти можновладців вчаться за кордоном немає нічого поганого, адже, по-перше, нащадки нинішніх «еліт», ідентифікуючи себе там як українці, формуватимуть в західних інтелектуальних колах позитивне ставлення до нашої країни. По-друге, повернуться в Україну з європейським світоглядом, очищені від радянського мислення і почнуть тут упроваджувати нові підходи. Утім, аналіз їхньої публічної поведінки засвідчує протилежне: діти українських політичних діячів, навіть тих, хто позиціонує себе як «патріотів», на Заході вливаються в безлику «общерусскую» тусовку, а по поверненні в Україну здебільшого працюють у структурах батьківського бізнесу, або йдуть у держслужбу, відтворюючи вкорінені «понятія» та корупційні моделі.

синдром голохвастова

Український державний діяч, Герой України, двічі голова Верховної Ради Іван Плющ завжди хизувався своєю належністю до «патріотичної» еліти держави. Утім, насправді в дусі патріотизму депутат не зміг виховати навіть власну доньку. Як свідчить сторінка 17-річної Домініки Плющ у соцмережі «Вконтакте», вона живе й навчається у Великій Британії – у містечку Нортгемптон. Сторінку веде російською мовою – повідомляє друзям, що «Крым такой Крым», викладає фото з відпочинку в Домініканській Республіці та зроблені на телефон спільні світлини зі своїм хлопцем Ліоном Коновалюком. Імена Домініка і Ліон – то далеко не екзотика для української «еліти», адже вітчизняні можновладці, вочевидь, уражені синдромом Голохвастова, прагнуть називати дітей пишномовно, щоб ніхто не сумнівався в їхньому аристократизмі. Приміром, регіоналка Ірина Бережна нарекла свою доньку Даніеллою, а член фракції «Батькіщини» Микола Катеринчук – Софією-Ніколь.

Читайте також: Діти регіоналів. "Елита дворянских кровей" у спортивних костюмах

Невдовзі в коледжі у британському Сассексі навчатиметься донька голови Донецької ОДА Андрія Шишацького Ольга. Зі сторінки дівчини на ask.fm можна дізнатися, що вона вважає себе грекинею за національністю. У жовтні їй виповниться 16 років. У групі «Вконтакте» «Great Britain (Великобритания)» Ольга повідомила, що вступила до навчального закладу, однак побоюється холодного клімату: раніше англійська погода вже доводила її до депресії. «Я поступила в семь разных колледжей, из которых была парочка в Оксфорде и Кембридже, в которых можно было спокойно жить в стиле sexdrugsrocknroll. Ну были еще парочка более-менее закрытых и три абсолютно закрытых, – пише вона. – Я выбрала тот, где персонал приятнее, условия проживания лучше, дисциплина налажена (Кембридж и Оксфорд вообще сюда не подходят)».

Як вирахували донецькі журналісти, ймовірно, Оля їде до Bede’s Senior School, однієї з найпрестижніших шкіл-ін­терна­тів країни. Академічний рік навчання тут коштує майже ₤30 тис. ($47 тис., або 375 тис. грн). Тобто за рік – три річні зарплати очільника Донеччини. Хоча, як свідчить декларація Шишацького, живе він не на саму зарплату. Згідно з нею, сукупний дохід голови Донецької ОДА у 2012-му становив 757 тис. грн (з них 128 тис. грн  – заробітна плата).

Член президії політради ПР і так званий сірий кардинал партії Антон Пригодський у питаннях освіти дітей значно щед­ріший. Судячи з інформації із соцмереж, його молодший син Антон навчається у швейцарській школі-інтер­на­ті Institut auf dem Rosen­berg. Вартість освіти там, як зазначено на офіційному сайті, – 75 тис. швейцарських франків на рік ($81 тис., або 647 тис. грн). Сам № 53 Партії регіонів напередодні виборів задекларував 1 млн 161 тис грн річного доходу.

Свого часу 12 років за партою Institut auf dem Rosenberg просиділа донька Віктора Медведчука Ірина. Після закінчення швейцарської школи вона вступила до Женевського університету, став­ши магіст­ром-міжнарод­ни­ком. А ось старший син Ріната Ахметова Дамір після навчання у Швейцарії продовжив здобувати освіту у Великій Британії – закінчив там Sir John Cass Business School, що дало йому змогу вже у 24-річному віці стати членом спостережної ради батькових холдингів «ДТЕК» та «Метінвест». У швейцарській школі Le Rosey навчався старший син регіонала Андрія Клюєва Богдан. За даними сайтів, що пропонують освіту за кордоном, рік навчання у згаданому закладі на сьогодні коштує 93 тис. швейцарських франків (понад $100 тис.).

Обрав для свого сина швейцарську освіту й радник Азарова, регіонал Володимир Макеєнко. Його син Володимир (1992 р.н.) здобуває освіту в женевському Webster University (рік навчання – від 34 тис. швейцарських франків, або $36 тис., або 287 тис. грн).  

робота в батьків

Другою за популярністю країною для здобуття освіти після Швейцарії для дітей українських політиків є Велика Британія, особливо Лондонська шко­­ла економіки. Свого часу тут навчалися Євгенія Тимошенко, син колишнього бютівця Богдана Губського Володимир, діти Петра Порошенка та донька Віктора Пінчука Марія.

Щоб «пробитися» на роботу до батька, закінчила британський виш (Лондонський університет, до якого дівчина навчалася в Оксфордському коледжі) і Ганна Тігіпко. Попрацювавши рік на посаді керівника одного з департаментів у фінансовій групі «ТАС», вона поїхала до столиці Великої Британії вчитися далі. Нині повернулася в Україну й відкрила тут магазин елітного одягу.

Хороше пояснення тому, що його донька подалася здобувати освіту до Туманного Альбіону придумав свого часу колишній міністр транспорту і зв’язку Євген Червоненко. Як зазначив соратник Ющенка, з України до Англії дівчина виїхала після спроби викрасти її. Утім, після «рятівної втечі» Олександра закінчила за кордоном не тільки Dover College, а й бізнес-школу Джона Каса при Лондонському університеті. Після цього почала працювати в Chervonenko Racing, однак згодом знайшла своє покликання – відкрила бутик одягу.

Вибір на користь британського навчального закладу зміг аргументувати й скандальний регіонал Владислав Лук’янов, який відправив за кордон і сина Артема (1995 р. н.), і доньку Дашу (1996 р. н.). «Не бачу нічого поганого в можливості дати своїм дітям найкращу освіту», – підкреслив відомий адепт «Русского міра».

Навчався у Сполученому Королівстві, щоправда в коледжі, й онук Леоніда Кучми Роман Франчук, утім, згодом проміняв Туманний Альбіон на Сполучені Штати. В Америці, а саме в Лос-Анджелесі, опановують спеціальність журналіста 21-річна донька нардепа Андрія Деркача та онучка екс-голови СБУ Тетяна Терехова. У Лос-Анд­желесі Таня спілкується з кумою Азарова-молодшого співачкою Мікою Ньютон. А ще дів­чині нещодавно пощастило сфотографуватися «із самим Філіппом Кіркоровим». Хизування української еліти кіркоровими не дивує, адже їхню культурну матрицю найкраще ілюструє кліп Тіматі й Ґріґорія Лєпса «Я уеду жить в Лондон», який, судячи з соцмереж, так люблять українські мажори, – суміш російських понтів і західного достатку, густо приправлена провінційними комплексами.