Якими були економічні, дипломатичні та культурні досягнення радянських політиків епохи Брежнєва
17 Лютого 2019Чеський режисер Мартін Язаірі зняв фільм про те, як сприймають війну на Донбасі діти радянських військових, що наприкінці 80-х служили у Чехословаччині
7 Лютого 2019Про те, що ностальгія за СРСР густо замішана на лицемірстві та невігластві, уже сказано й написано достатньо. Із тими, хто тужить за Сталіним та «героїчними чекістами», нема про що дискутувати: це робота для психіатра.
20 Жовтня 2018«Коля, шо таке стратєгія?» — задумливо, тремтячим голосом питає професор в аудиторії, забитій журналістами.
22 Вересня 2018Що запозичили вожді радянського комуносоціалізму в Карла Маркса?
29 Липня 2018Лєнінсько-сталінська політика українізації: хронологічні межі та реальна суть
10 Червня 2018Наскільки сильним є радянський і російський сентимент в українському спорті
19 Квітня 2018Здається, що може бути більш безневинне, ніж поминальні дні? А виявляється, що і тут у нас засіла цивілізаційна “зрада”.
18 Квітня 2018Днями один вельми шанований (або не вельми шанований?) історик піддав сумніву визначення, щодо якого останнім часом у нас ніби було досягнуто консенсус: мовляв, Україна ніколи не була колонією Росії.
30 Березня 2018Ще за часів пізнього СРСР радянські аналітики, що працювали на західну аудиторію як пропагандисти, лякали громадськість демократичних країн моторошними наслідками гіпотетичного розпаду Радянського Союзу. Мовляв, Захід має робити все, щоб такого результату не допустити, адже йому самому буде гірше.
30 Березня 2018Симон Петлюра в зіставленні з Юзефом Пілсудським і Карлом Ґуставом Маннергеймом
11 Березня 2018Часом стається якась серія несподіваних подарунків долі, за які не знаєш, кому дякувати. Не розумієш, про що Всесвіт хоче з тобою поговорити, на що тебе випробовує.
3 Березня 2018Таки вміє Володимир В’ятрович одним реченням роз’ятрити притихлих було любителів російської баньки (по -білому) на більш ніж триденний шторм у фейсбуці.
1 Лютого 2018Я люблю незручних, якщо вони не ідіоти, а Володимир В’ятрович геть не дурень.
1 Лютого 2018Нам багато в чому ще важко конкурувати з іншими країнами: отримавши в спадок «кота в чоботях» від Радянського Союзу, багато хто вирішив, що цього достатньо для підтримки існування.
18 Січня 2018Одним із рудиментів радянської доби у вітчизняній царині культури лишаються творчі спілки. Чи можливий їх перехід на сучасні рейки за формою та змістом?
14 Листопада 2017Чи спроможна Україна здолати наслідки радянської урбанізації
14 Листопада 2017Про століття Української революції 1917 року, шлях подолання радянських стереотипів щодо цього періоду, сучасний дискурс про Визвольні змагання початку ХХ століття та їхніх учасників, нинішній стан україністики за кордоном Тижню розповів відомий канадський історик Франк Сисин.
12 Листопада 2017Як соціально-економічні процеси виштовхнули українських лівих на маргінес
12 Листопада 2017Бажання відтворити СРСР у новій формі далеко не єдина ознака туги за радянським минулим
11 Листопада 2017Морок розвіявся не для всіх. Чимало українців, і не лише підстаркуватих, які прожили в совітській системі більшу частину життя, а й зовсім молодих, які мають уривчасті казкові уявлення про попередній порядок, дозволяють собі ностальгію за «стабільністю» й «найсмачнішим у світі морозивом» — таких, якщо вірити соціології, серед нас понад третина.
9 Листопада 2017Наскільки відчутними залишаються на Донбасі радянські рудименти
9 Листопада 2017Чи є підстави вважати Україну колишньою російською колонією
8 Листопада 2017Відколи в нас розгорнулася кампанія з перейменування радянських назв вулиць, площ, провулків, — кампанія, яку я, до речі, підтримую всією душею, — мимоволі починаєш звертати увагу на решту столичної топоніміки.
7 Листопада 2017В інтерв’ю Тижню відомий британський нейрохірург і письменник Генрі Марш розповів про потребу зміни радянського мислення серед українських лікарів на індивідуальному та колективному рівнях, можливість новацій у сучасній нейрохірургії та феномен лікарської помилки.
28 Жовтня 2017«Ви теж вважаєте, що я менш гідна людина, ніж, наприклад, Сашко? Бо в мене батько підприємець, а в нього мати прибиральниця, а тато алкаш» — це питання змусило замовчати завжди гомінких семикласників, що тільки прочитали вірш Роберта Бернса «Чесна бідність» на уроці зарубіжної літератури.
20 Жовтня 2017«Шановні батьки, може, є в кого вихід на директора стадіону, щоб організувати тренування з футболу для наших хлопчиків як сюрприз до Дня захисника?» — це повідомлення в чаті батьків класу, у якому навчається моя дитина, перенесло мене в реальність. У якусь іншу, мабуть, паралельну. Бо в моїй реальності 14 жовтня не є заміною совєцькому 23 лютого, як і не є «чоловічим» днем.
13 Жовтня 2017Колись перший секретар ЦК КП України Петро Юхимович Шелест написав (чи йому написали) книжку « Україно наша радянська». Одразу ж за давньою малоросійською традицією до Москви пішов потік доносів. Як там у Пушкіна: «Донос на гетмана – злодея царю Петру от Кочубея…»
13 Вересня 2017Задум цього фестивалю з’явився фактично рік тому. Саме тоді міністр культури Євген Нищук запропонував започаткувати масштабний мистецький фестиваль під брендом «Кропивницький», аби популяризувати його і наповнювати тим змістом, який насправді відповідає цій назві.
5 Вересня 2017Цього року відзначається 150-річчя виданню «Капітал» Карла Маркса. Це нагода не лише згадати його автора, а й задуматися над самою працею.
2 Вересня 2017Хто жив у Радянському Союзі, той знає, що приховувалося за згаданою в заголовку позначкою. Усі, у кого графа з вказівкою національності була «неправильною», страждали не тільки від побутового, а й від державного антисемітизму. Щоправда, за часів Брєжнєва, коли Кремль потрапив в економічну залежність від Заходу, євреї здобули досить специфічну перевагу над усіма іншими радянськими громадянами: право на еміграцію до Ізраїлю з метою возз’єднання сім’ї. Нікого із сильних світу того не обходило, що привід був зазвичай фальшивий і людина з «неправильною» національністю прямувала до США, а не до Ізраїлю.
26 Серпня 2017Захід має вчити, а Схід — слухати. Такий спосіб мислення вкоренився на початку 1990-х, коли країни колишнього комуністичного табору квапилися будувати (а в деяких випадках відбудовувати) політичні й економічні інституції, без яких неможливі демократія й процвітання.
12 Серпня 2017Десь у 1985 роціочалося масштабне будівництво цілодобового пансіонату радянського рівня «Лазурний берег». Будівництво тривало 10 років, і в середині 90-х закінчено на 95%. 12 поверхів із усіма комунікаціями – трьома ліфтами: двома пасажирськими та вантажним, трьома поверхами їдалень з відкритою терасою, своєю котельною та великим автобаном на реях. Окрім повного обладнання кімнат, меблів, мармуру та дубового паркету, на столах їдальні вже стояв посуд… Ніби ці 12 поверхів розкоші охороняли ще якийсь час. Це те, що залишилось від нього.
1 Серпня 2017Радянська влада по-різному сприйняла наслідки неврожаю в Україні й поволзьких губерніях — для цього були суто політичні мотиви, розкрити які дають змогу деякі архівні документи
9 Липня 2017Колонізатори завжди впевнені, що здатні знайти найкраще застосування підкореним землям. Казахський степ — це для каторги й заслань, ядерного полігону, космодрому й евакуації підприємств на випадок війни на Заході. Такої логіки російська й радянська адміністрація дотримувалася не одне століття.
7 Липня 2017Як вибудовувалися відносини держави та суспільства в радянській моделі
2 Липня 2017Чому досі не надрукована промова Лєніна «Про Радянську владу на Україні»
21 Травня 2017Моєму племінникові тільки дев’ять місяців. Кілька тижнів тому він зробив перші кроки. Дуже цьому зрадів, але, звичайно, невдовзі впав, вдарився й гірко заплакав.
20 Травня 2017Тиждень поцікавився, як розуміють точку неповернення до Росії, і чи пройшла її Україна, у політків, активістів, експертів
19 Травня 2017Російськомовний садочок, російськомовний клас. По телевізору Пєтросян, «Поле чудес» і «Пока все дома». На книжкових поличках «великая русская литература»: Достоєвскій, Толстой, Салтиков-Щєдрін. По радіо «Ласковый май», Тальков та Алєґрова. Культурне тло мого дитинства було доволі типовим для містечка в центрі України кінця 1980-х — початку 1990-х.
13 Травня 2017Reform – латинське слово, що перекладається як «перетворюю», «змінюю». Суть реформ – викорінювання негативних суспільних явищ, які за попередніх умов народилися і процвітають.
9 Травня 2017Чому його економічна модель виявилася провальною
23 Квітня 2017Нещодавно, перебуваючи в Харкові, натрапив на дивний артефакт. Сфотографував його і провів невеличке абсолютно нерепрезентативне дослідження, показуючи це фото людям різного віку зі свого безпосереднього оточення. Сам артефакт і реакція на нього людей наштовхують на певні роздуми.
20 Березня 2017У нашому житті ми продукуємо багато сміття. Вміння вправно утилізувати його відрізняє цивілізований світ від нецивілізованого. Але невігластво продукує ще й сміття іншого штибу. Це не сміття, яке забруднює фізичний простір нашого життя, а сміття, що забруднює наші думки, унеможливлюючи нашу здатність мислити, а отже, бути направду розумними істотами.
28 Лютого 2017Хрущов привів разом із собою до влади український клан, який згодом усунув свого патрона від управління СРСР
25 Лютого 2017Тиждень поспілкувався з істориком Станіславом Кульчицьким про події 1917 року в Російській імперії, їхню інтерпретацію в радянську добу і сьогодні.
30 Січня 2017Про досвід Литви в питаннях історичного спадку радянської доби, різницю у впливах історичних символів у тоталітарних країнах і демократіях, а також про конфлікт пам’ятей на пострадянських теренах Тиждень розмовляв із дослідницею історичного та культурного спадку, старшим науковцем Інституту історії Литви Расою Чепайтене.
28 Листопада 2016Угорське повстання 60-річної давності — та його придушення через вторгнення радянських військ — було однією з найважливіших подій повоєнної Європи.
27 Жовтня 2016Холодна війна була жахлива в багатьох вимірах. Але вона змушувала зосередитися. За часів моєї юності, у 1970-ті роки, ми побоювалися, що комунізм зрештою переможе: він видавався привабливим для бідних людей, а таких налічувалося багато. До того ж його просувала наддержава, яка, здавалося, перехитровувала нас у всьому світі.
7 Жовтня 2016Групу митців «Авангард» ліквідували як класового ворога — за хуліганство та порнографію
7 Серпня 2016В Україні ухвалено закон про декомунізацію. Ця подія має багато різних вимірів. Я хотів би торкнутися лише двох із них: морально-етичного й естетичного, а також зв’язку між ними.
4 Серпня 2016Глобалізація? Ну-ну… Цифри відрізняються в рази, залежно від джерела інформації та бажання щось комусь довести, але вважаймо, що вимірювання Київського міжнародного інституту соціології, хоч і чотирирічної давнини, заслуговують на довіру більше за інші. Так от, згідно КМІС, 77% українців не були за кордоном. Взагалі жодного разу. Ніколи.
23 Липня 2016Історія «тіньового бізнесмена» сталінської доби
26 Червня 2016Історична пам’ять — річ делікатна. Грубе маніпулювання нею небезпечне і для маніпулятора, і для маніпульованого
9 Травня 2016Хотів почати з Івана Степановича, але вирішив краще спершу «що», потім уже «як». Так от, урочисто закликаю до подальшого переформатування української історичної матриці в тому вигляді, у якому вона функціонує в масовій свідомості, без жодних компромісів. Ніяких «це ж наша історія» або, ще краще, «наша спільна історія».
28 Квітня 2016Як окупований Донбас замість омріяного радянського «застою» отримав бандитські 1990-ті
6 Лютого 2016Міф про масову підтримку більшовицької влади робітниками та селянами десятиліттями нав'язувався населенню колишнього СРСР. На цьому міфі частково грунтується й іделогія сучасних «народних республік». Здається, варто прогнати націоналістів та чужих капіталістів (свої нехай лишаються), все поділити і настане соціальна і майнова справедливість.
11 Січня 201621 травня 2015 року в нашій країні набрали чинності так звані декомунізаційні закони: «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років», «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті», «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» і «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
30 Листопада 2015Радянська пропаганда багато й результативно попрацювала над тим, щоб сформувати в простих людей негативний образ того українського прошарку селян, який від неї ж отримав осібну інтерпретацію загального слова куркуль.
27 Листопада 2015Суд над двома видатними дисидентами в Азербайджані нагадав про радянське минуле
8 Вересня 2015Прихильники сепаратистів так хотіли повернути СРСР, що їхня мрія нарешті здійснилася. Щоправда, про відновлення промислових підприємств, соціальні гарантії та низькі ціни, за які так любили Радянський Союз, мова поки що не йде. Зате на Донбас прийшла інша прикмета радянського часу – дефіцит.
17 Липня 2015Відомий італійський історик поділився з Тижнем думками про роль радянської неосвіченої, ізольованої еліти й трансформаційні процеси початку 1990-х років, їхню дотичність до нинішнього російсько-українського конфлікту, руйнування архітектури безпеки у світі та небезпеку пропаганди під час війни.
18 Червня 2015Чи здатні ми сьогодні вповні осягнути, перед яким викликом стоїмо? Намагання українців перетворити енергію, вивільнену Майданом, на реальні суспільні трансформації впираються у проблему звільнення суспільства від імперського російського спадку.
2 Червня 2015Завдання здорових сил в українському суспільстві – переконати донеччан у наявності альтернативи, яка є значно вигіднішою для них, аніж нав’язана модель існування
13 Червня 2013Уважно роздивившись стелю в фойє українського парламенту можна дізнатися багато цікавого. А все через те, що художники, які розмальовували стелю ВР, тоді ще УРСР, були або шкідниками і провокаторами, або ж буржуазними українськими націоналістами. Може, ще кимось, однак точно не радянськими патріотами. Шедевр соцреалізму на стелі парламенту не лише вражає помпезністю і масштабністю, а й деякими прихованими елементами, які нині прочитуються напрочуд символічно.
14 Травня 2013Парламентарії-комуністи та інші «нали» навіть не знають, що у них висить над головою. Коли б вони уважніше придивилися до барвисто розписаної стелі парламентського фойє, то багатьох із них довелося б повертати до свідомості нашатирем, якщо не виряджати ще далі, туди, де неприкаяно п'є смолу душа їхнього фюрера Владіміра Ілліча.
14 Травня 2013Україні не минути розриву з російською культурою при дерадянізації. Таку думку висловив публіцист Юрій Макаров під час панельної дискусії "Дерадянізація: досвід Естонії і чому де радянізація вкрай необхідна для сучасної України", що відбулась в книгарні "Є".
29 Березня 2013Радянський дискурс доволі природно вписується в політичну кон’юнктуру
15 Жовтня 2010Нова влада намагається реабілітувати теорії та практики Маркса – Енгельса – Лєніна – Сталіна
14 Травня 2010Воєнна драма Нікіти Міхалкова оспівує подвиг радянського солдата в найкращих традиціях голлівудського «ветеранського» кіно
30 Квітня 2010«Красні» дні календаря, які ми святкуємо заради застілля, не замислюючись над їхньою суттю
30 Квітня 2010Передноворічна лихоманка налаштовує на філософську хвилю. Хтось нишпорить в останню мить у пошуках подарунків, хтось закінчує річний бюджет, хтось складає останні заліки, поруч уже хтось святкує, гучно так. А я… усвідомлюю. Чудова позиція спостерігача, ергономічно вигідна й морально безпечна
28 Грудня 2007