Новини 2017-01-18 11:54

Розвідка ЄС заперечила причетність Гюлена до спроби перевороту в Туреччині – ЗМІ

Прикриваючись зачистками, президент Ердоган має намір домогтися змін в конституції і перетворити країну на президентську республіку.

Опозиційний проповідник Фетхуллах Гюлен, який живе у США, навряд чи причетний до спроби перевороту в Туреччині, а президент Реджеп Ердоган збирався нанести потужний удар по опозиції напередодні цих подій. Про це з посиланням на документ Розвідувального центру ЄС (EUINTCEN) пише низка західних ЗМІ, зокрема, британська газета The Times та німецьке видання Die Presse.

Аналітики центру дійшли до висновку, що переворот був організований низкою супротивників Ердогана, представниками таких груп, як «кемалісти», і його керівної Партії справедливості і розвитку.

На думку аналітиків, «спроба перевороту стала спусковим механізмом для початку хвилі зачисток, яка планувалася заздалегідь». Доказом цього є факт, що в списках розшукуваних осіб значилися не тільки «гюленісти», але і представники громадянського суспільства, які критикують правлячу партію.

У доповіді йдеться про те, що Ердоган намагався знищити рух Гюлена в Туреччині, оскільки він був його єдиним реальним суперником на шляху до абсолютної влади.

Видання пишуть, що президент Ердоган, прикриваючись зачистками, має намір домогтися змін в конституції і перетворити Туреччину на президентську республіку з розширеними повноваженнями для глави держави.

Нагадаємо, 15 липня у Туреччині сталася спроба військового перевороту. Президент країни Реджеп Таїп Ердоган закликав людей вийти на вулицю та завадити силовій спробі зміни влади. У сутичках загинули 190 громадян та 104 заколотники, понад 1,4 тис. осіб отримали поранення. 

Після  невдалої спроби державного перевороту у Туреччині висунули підозру чи звільнили понад 100 тисяч державних службовців, серед яких учені, вчителі, судді, прокурори і військові. Ще 37 тисяч людей були ув’язнені. Їх обвинувачують у співпраці з релігійним проповідником Фетхуллахом Ґюленом, якого Анкара вважає натхненником державного перевороту.

Сам Фетхуллах Гюлен, який проживає у вигнанні у США, відкидає свою причетність і засуджує спробу державного перевороту у Туреччині.

У січні 2017 парламент Туреччини схвалив внесення поправок до конституції країни, які передбачають перехід до президентської форми правління. Також турецький парламент схвалив в першому читанні останні дві з 18 поправок до конституції країни, запропонованих правлячою Партією справедливості і розвитку.

схожі новини