Новини 2019-05-10 11:59

Україна просить Міжнародний трибунал вжити заходів, які змусять РФ звільнити полонених моряків

Адвокатами України є професори Фред Соунс та Жан-Марк Тювенін, юристи Марні Чік та Джонатан Гімблет.

Україна просить Міжнародний трибунал з морського права застосувати тимчасові заходи, які вимагають, щоб Росія негайно звільнила кораблі ВМС України та членів їхніх екіпажів.
Про це у п'ятницю, 10 травня, заявила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль у вступній промові на слуханнях трибуналу за позовом України проти РФ у справі про незаконне затримання 24 моряків.

 

Як зазначається, слухання триватимуть з 10 до 13 години за місцевим часом.

 

 

"Кожен додатковий день утримання, кожна нова слідча дія чи допит, будь-яке судове засідання лише загострюють спір між сторонами. Шкода, завдана Україні, її військово-морським суднам та членам їхніх екіпажів, є серйозною та зростає з кожним днем. Ситуація потребує негайного вирішення. Тому сьогодні Україна просить трибунал застосувати тимчасові заходи, які вимагають, щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів та повернула їх до України", - заявила Зеркаль.

 

Вона оголосила прохання використати право трибуналу відповідно до частини 5 статті 290 Конвенції та застосувати тимчасові заходи з огляду на нагальний характер ситуації. Україна звернулася до трибуналу з проханням невідкладного захисту від шкоди, передбаченого статтями 32, 58, 95 і 96 Конвенції та звичаєвими принципами міжнародного права.


Зеркаль нагадала, що, незаконно захопивши 25 листопада 2018 року у Чорному морі судна ВМС України «Бердянськ», «Нікополь» і «Яни Капу», Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права.

 

За словами заступника глави МЗС, Україна ініціювала арбітражне провадження відповідно до Додатку VIIдо Конвенції задля отримання правового захисту від цих порушень. Українські представники працювали на багатьох міжнародних майданчиках, щоб змусити Росію дотримуватись своїх міжнародно-правових зобов’язань, але не змогли досягти позитивного результату й після кількох місяців виснажливої роботи. Тому, додала Зеркаль, Україна змушена була вдатися до судових процедур вирішення спору.

 

Поведінка Росії, за словами Зеркаль, є грубим порушенням Конвенції та міжнародного звичаєвого права. Вона наголосила, Крим є невід’ємною частиною України, а води, в яких були затримані судна, є територіальними водами України або її виключною економічною зоною. Утім, дії Росії в будь-якому разі порушували б Конвенцію, навіть якби РФ затримала українські військові кораблі в своїх територіальних водах або виключній морській економічній зоні. Імунітет військових кораблів є основоположним імунітетом суверена у міжнародній системі. Військові кораблі та їхній персонал не можуть бути заарештовані правоохоронними органами іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів, заявила агент України.

 

Зеркаль висловила розчарування та жаль з приводу того, що Російська Федерація вкотре вирішила не брати повної участі у провадженні щодо тимчасових заходів у трибуналі. За її словами, це стало несподіванкою для України, оскільки російська делегація взяла участь у підготовчому телефонному дзвінку з головою трибуналу 23 квітня 2019 року.

 

У залі судового засідання присутні перший заступник командувача та начальник штабу Військово-морських сил України віце-адмірал Андрій Тарасов.

 

Адвокатами України є професори Фред Соунс та Жан-Марк Тювенін, юристи Марні Чік та Джонатан Гімблет.

 

Юристами України є Оксана Золотарьова, полковник Леонід Залюбовський, Нікіл Гор та Александра Френсіс, радниками - Тарас Качка та Микола Полозов.

 

Як повідомлялося, у п'ятницю, 10 травня, у Міжнародному трибуналі з морського права у Гамбурзі проходять слухання щодо українських полонених моряків.

 

У вівторок, 16 квітня, Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права («ITLOS») щодо застосування тимчасових заходів проти Російської Федерації з метою негайного звільнення трьох українських військово-морських суден та двадцяти чотирьох членів їхніх екіпажів. 

 

 Своєю чергою, президент України Петро Порошенко утворив делегацію України для участі у слуханнях у справах України проти Російської Федерації щодо імунітету трьох українських військово-морських суден та двадцяти чотирьох членів їхніх екіпажів. 

схожі новини