Суспільство 2017-07-22 15:58 Вікторія Малишева

Без законів і судів

Погодьтеся, вести довгі розмови про систему правосуддя в невизнаній «республіці» доволі дивно. Які закони можуть бути на території цілковитого беззаконня та невизнаності? І саме це найбільша перешкода з усіх можливих. Можна запастися ліками, можна подбати про харчі, але як можна будувати життя там, де не дотримують законів?

Чоловік моєї подруги виявився невдахою та аферистом. Це стало остаточно зрозуміло за два роки після війни. Влітку 2014-го він поїхав на заробітки. Ніби все нормально: чоловік і батько дбав про свою родину. Навіть кілька разів надіслав гроші. Казав: розкручуся — заберу вас до себе. Потім змінив одне російське місто на інше, далі ще й ще… Ніде не міг утриматися. Буцімто дурили, не платили, платили мало, не було за що винаймати житло. Дружина з дитиною весь цей час жила зі своїми батьками. Спочатку навіть спілкувалася з його матір’ю та сестрою: вітали одна одну зі святами. Потім почалися взаємні обвинувачення…

Читайте також: «Нові можливості»

Через два роки стало очевидно: прийняти чоловіка назад вона вже не зможе. Навіть якщо між ними й було щось добре, його мочання на день народження доньки розставило всі крапки. Хоча глибоко в серці вона ще мала сподівання, вірила в якісь міфічні обставини його життя десь там у Казахстані («Тут у мене обов’язково все вийде»). А потім стала очевидною ще одна річ: розлучитися вона з ним не може. У «республіці» немає ще таких законів. Навіть вивезти дочку до Сєдового (найближчий курорт) теж не може, бо від батька потрібна довіреність. Така собі солом’яна вдовиця з чоловіком невідомо де. Почала писати йому: надішли довіреність на дитину. Для цього треба знайти найближчий кордон з Україною та завірити документ у найближчого нотаріуса. Але чоловік не може зробити й цього, бо його розшукує з десяток українських банків через борги. Якщо перетне кордон, повернутися вже не зможе, доки не погасить усі банківські кредити та відсотки за ними. А став би він їхати бозна-куди, якби в нього були гроші на ті кредити, які він брав на новий телефон, кишенькові витрати, планшет і ще якісь там ніби й недорогі дрібнички. Для нього приїхати назад є проблемою, а що вже казати про якісь там борги. По-дитячому впевнено він розповідав: «України тут не буде, борги можна не повертати вже ніколи». Але телефон працівники банку обривають не йому, а його матері й дружині. І виходить дивна річ: якщо їй вже так потрібна довіреність, її можна купити в Луганську. Така послуга в «республіці» дуже поширена. Якщо вона вже так хоче розлучитися, це теж можна влаштувати, були б гроші. Але чого жінка має за все платити, якщо її чоловік не вважає за потрібне допомагати навіть власній дочці? Усе життя зараз зіткане з таких-от дивних речей. Можна жити, якщо не мати проблем із законом. Можна жити, якщо вам ніхто нічого не винен і сусіди не заливають вас. У решті випадків матимете дуже великий головний біль: місцеві суди розглядають лише карні справи. Тобто якщо вас убили, то певні органи потурбуються, щоб розслідувати це й покарати винних. Але якщо вас лише пообіцяли вбити, то треба дочекатися, доки злочин буде скоєно, бо вирішити питання зараз можливості немає. Є кілька алгоритмів дій у таких дуже суперечливих питаннях.

Читайте також: Безпорадне майно

1. Написати заяву в міліцію. Дільничний проведе розмову з тим, хто, за вашими словами, чимось вам погрожував. На заяві напише відмову, а ваш, скажімо, сусід, як у тому непристойному анекдоті про старого султана, зрозуміє, що це все, на що ви спроможні в тій ситуації.

2. Написати скаргу в усі місцеві органи від «міністерств» до «відомств». У «республіці» таке листування дуже схвалюють. Можна написати навіть самому «голові» в надії, що він призначить відповідальних допомогти вам. Швидше за все, це буде комісія, яка виїде до вас розбиратися з питанням: дільничний, працівник відділу скарг, до якого потрапив ваш лист, юрист. Далі вони зроблять те, що й дільничний інспектор у першому пункті: проведуть розмову із сусідом, який погрожував вам, скажімо, кинути у вікно бойову гранату. Сусід, дивлячись їм у вічі, скаже, що нічого такого не казав і що ви не при здоровому глузді. Навіть наведе з десяток прикладів, які це підтверджуватимуть. Комісія порекомендує сусідові більше не погрожувати вам. А потім повернеться до свого відділу скарг писати вам відповідь про те, що бесіду із сусідом проведено, що винним той себе не визнав, а вам на майбутнє порадить вирішувати такі питання мирно. Пунктом третім могло б бути те, що колись почнуть працювати суди з розгляду цивільних справ. Тоді через адвокатів можна буде звернутися до суду й на щось сподіватися. Але поки що це все.