Денис Казанський

Політична криза на Сході – наслідок розвалу Партії регіонів

17 Березня 2014
Донбас уже тиждень переживає розгул вандалізму. Те, що почалось як проросійські мітинги 1 березня, за 10 днів виродилось у відверте й безглузде хуліганство. Агресивні особи з російською символікою били на вулицях людей з українськими прапорами, обписали матюками пам’ятник Шевченку в центрі міста, спалили прапор «Шахтаря», товкли скло, словом, показали всій країні, який вигляд у їхньому розумінні має «Русскій мір».

Багатьом донеччанам це не сподобалося. Вандалізм відштовхнув від масових акцій більш-менш адекватну публіку, і донецький російський бунт, відповідно до історичних традицій, став не тільки нещадним, а й безглуздим.

Захоплювати адміністративні будівлі демонстранти перестали. Ніякого осмисленого плану дій у них немає. Весь цирк був розрахований виключно на введення російських військ, проте Путін відсилати солдатів на Донбас не наважився і демонстрації стали потроху набридати їхнім учасникам.

Для багатьох громадян події останніх 10 днів на Донбасі стали несподіванкою і навіть шоком. Ніхто не очікував появи на вулицях такої кількості агресивних людей, що виступають проти самого факту існування України. Однак, слід сказати, насправді все сталося цілком закономірно. Нинішні події в регіоні є наслідком стрімкого розпаду Партії регіонів, яка довгий час володіла політичною монополією на Південному Сході. Некерований процес зникнення однієї з найбільших політсил країни призвів до серйозної кризи.

Енергія Партії регіонів дісталася тим, хто раніше не мав шансів, – проросійським маргіналам

Те, чого так чекала вся патріотично настроєна громадськість України, насправді виявилося для нашої держави серйозним випробуванням. У момент розвалу найбільшої партії, немов під час ядерної реакції, утворилася величезна кількість енергії, яку нова влада зараз каналізувати не в змозі. Тим часом один із базових принципів фізики вчить нас, що енергія ніколи нікуди не зникає. Енергія Партії регіонів дісталася тим, хто раніше не мав шансів, – проросійським маргіналам. Покидькам української політики, невдахам та безумцям, які раніше грали роль клоунів.

Багато років ми мріяли про те, що Партія регіонів поступово розчарує своїх виборців, утратить вплив і зійде з політичної арени. У нашому уявленні це мало статися поступово. Розколи та внутрішні суперечності, а також зменшення популярності серед людей із часом повинні були виснажити ПР, змусити депутатів відмежовуватися у схожих політичних проектах на кшталт «Сильної України» або «Україна – Вперед!». Ніхто не очікував, що колос упаде за мить, але трапилося саме це. І виявилося раптом, що електорат політичного монстра нікуди не подівся. Навпаки, осиротілі маси стали ще радикальнішими й злішими. Бо відчули себе зрадженими.

На гігантській території утворився політичний вакуум. «Батя, який своїх дітей не зрадить», перетворився на жалюгідного лузера, якого викинули із країни геть. Партія затріщала по швах. Верхівка розбіг­лася, депутати зреклися вчорашніх соратників. Міль­­йони виборців розгублено вигукнули: «А як же ми?!», але раптом виявилося, що їхня політсила була лише фантомом і відповідати на запитання вже нікому. Всі зіпхнули провину одне на одного і здалися на милість переможців.

Водночас в утворену порожнечу ввірвалася нова субстанція – Путін. Це майже як Янукович, тільки крутіше. Ось уже хто не зрадить і не втече. Ось уже чия партія точно не розбіжиться. Владімір Владіміровіч – останній притулок колишніх регіоналів Украї­­ни. Новий божок, новий «батя», тільки більш прокачаний і крутий. Тільки сам з’явитися на Донбасі не може: формальності.

Замість нього до електорату потягнулися пророки, заряджені грошима й проповідями. Нові претенденти на електоральний пиріг. Була б смерть ПР не настільки швидка, каналізувати її паству вдалося б відносно безболісно. На партійні руїни злетілися б Литвин, Тігіпко, Королевська, Симоненко, Добкін, іще двійко-трійко симулякрів проросійського вектора. Проєвропейських регіоналів відтягнули б перші, євразійських – останні. Зовсім уже радикальні розчинилися б у каламутній маргінальній грязюці. Будь нова влада розумніша, вона давно вже створила б на зміну ПР аналогічний керований проект, розрахований на голоси Південного Сходу. Але ж усе діялося дуже швидко, і розвал набув занадто стихійних, небезпечних форм.

Що потрібно робити в нинішніх умовах? Насамперед не наламати дров. Гарячі голови, які закликають до негайної люстрації на Сході, повинні терміново охолонути й усвідомити, що наступ на залишки дезорієнтованої політичної еліти ПР остаточно штовхне їх у бік сепаратизму. Пристрасті необхідно заспокоювати поступово. Для цього слід планомірно знешкоджувати на Південному Сході найбуйніших маргіналів, які закликають до заворушень, і водночас давати простір для маневру тим, хто підтримує єдність країни. Залишкам донецьких еліт треба дати змогу якийсь час залишатися в політиці. Дозволити їм сформувати помірну політичну силу, здатну приборкати пристрасті й повернути життя на місцях у спокійне русло.

Так, це не революційно. Але в Україні по-іншому не вийде. Такою є специфіка східних регіонів. Інакше нам доведеться віддати Донбас Росії. Адже Путін поки що не може ввести туди війська лише з однієї причини: місцева влада залишається лояльна до Києва, на відміну від кримської.