Єлизавета Гончарова

Сосиски розбрату

2 Березня 2017
В одній зі шкіл Бахмута сталася надзвичайна подія: в останній день зими більш ніж 60 дітей відчули симптом отруєння, півтора десятка були госпіталізовані в інфекційному відділенні. Прокуратура почала кримінальне провадження, школу закрили, багато хлопчиків та дівчаток опинилися на лікуванні: хто вдома, хто в медзакладі.

Першою під підозру, звичайно, потрапляє шкільна їдальня, де харчувалися діти, яким стало зле. У чому причина отруєння: неякісні продукти, неналежний санітарно-гігієнічний супровід, токсикоінфекція, яку приніс хтось із персоналу, з’ясують спеціалісти. Але факт, що такі випадки тісно пов’язані з недолугою системою харчування в дитячих закладах, яка не змінювалася ще з часів царя Гороха, очевидний. І якщо отруєння в шкільних їдальнях чи дитячих садках — усе-таки НП, то незадоволення дітей і їхніх батьків харчуванням, а також схеми розкрадання грошей опиняються в центрі уваги в різних містах раз по раз.

Кілька місяців тому в Краматорську активісти Центру громадського контролю «Дій!» ініціювали всебічну перевірку підприємства, яке вже 19 років є монополістом у постачанні продуктів для шкільних їдалень. Але це виявилося дуже складно: активісти запідозрили, що зачепили дещо не менш серйозне, ніж державна таємниця. А хотіли дізнатися, що саме входить у тариф, за яким годують дітей, і скільки з цього повинно йти саме на продукти. Розкривати схеми власники підприємства не поспішали, але встигли добряче посваритися з тими, хто вважав, що кожен може дістати інформацію, чим годують його дитину.

Читайте також: У Бахмуті сталося масове отруєння школярів

У сусідній Костянтинівці шкільні сосиски мало не стали приводом для звільнення керівника управління освіти Ольги Барабаш: зламану схему закупівлі дорогих виробів низької якості, що їх до того ж працівники дитячих закладів інколи просто продавали, замість відправити до столу вихованців, їй не можуть пробачити ті, хто багато років заробляв на цьому «хлібчик із маслом». А після закупівлі через ProZorro, завдяки якій вдалось зекономити значну суму, у меню дитячих садочків Костянтинівки з’явились яловичина та морська риба, чого не було багато років.

Чи для когось секрет, що діти не люблять харчуватись у шкільних їдальнях? І не тільки тому, що їм до вподоби все шкідливе, а броколі не впариш у жодному разі. Просто в тих їдальнях немає ані броколі, ані шкідливого (якщо не враховувати того, що спричинило отруєння в Бахмуті). Але завжди є несмачне. «Гаряче харчування» — це тема майже кожних батьківських зборів, на яких мам і тат умовляють здавати гроші на те, щоб їхня дитина бекнула над слизькою купкою макаронів і не торкнулася кислючого огірка. З учителів «трусять» показники щодо охоплених таким харчуванням школярів, батьки змушують дітей ходити на обід, жахаючи розповідями про гастрити, а ті масово віддають оплачену їжу свинкам, яких годують завідувачі їдалень. Або ж креативлять якось інакше, залежно від віку, якщо вчителі стежать за тим охопленням. Пам’ятаю принциповий протест мого сина-старшокласника, якого постійно смикали за те, що відмовлявся харчуватись у їдальні, бо з шести років є вегетаріанцем: він урочисто здавав 1 грн, щоб отримати склянку води та шмат хліба. І мріяв, надивившись серіалів про закордонні школи, що колись сам створить такий собі бізнес із постачання корисної та смачної їжі для дітей та підлітків. Бо це ж має бути вигідним: скільки в школі вічно голодних дітей!

Читайте також: У Києві сталося масове отруєння дітей у трьох школах

Але, на жаль, такого бізнесу, як і смачного та корисного харчування, не буде. Бо схеми, через які все робиться навпаки, діють куди ефективніше. І монополістів у кожному місті може знести тільки всесвітній потоп. Або терпець урветься у тих, хто зацікавлений у цьому найсильніше: у батьків, котрі більше турбуються про здоров’я своїх дітей, ніж бояться, що розсердиться вчителька чи директор. Бо поки що я бачу результати опитування в тому ж таки Краматорську, яке проводили працівники управління освіти: 75% школярів та батьків виявилися задоволені харчуванням у шкільних їдальнях. Тобто три чверті мам і тат не бачать жодних проблем у тому, що дітей годують зі старого посуду, який уже неможливо відмити? І нікого не жахає практика зливання недопитого чаю до загального жбана чи створення «шедеврів» випічки із зачерствілих булочок? А жіночка на видачі їжі, якій суворо заборонено ходити на лікарняний, бо «з таких, як ти, тут черги стоять»? Тож у такому разі справді не треба нічого дізнаватися про дитячі їдальні. Бо ще апетит зіпсується, не дай Боже…