Едвард Лукас

Зупинити брудні гроші

5 Травня 2018
Коли на нас нападають, ми кидаємося до інших країн по допомогу. А от самотужки вирішувати власні проблеми набагато складніше. Таким є реагування Заходу на гібридну війну Росії, коли в хід ідуть кібератаки, дипломатичні, економічні, військові й пропагандистські диверсії

Після замаху в Солсбері на британського екс-шпигуна Велика Британія відразу закликала союзників приєднатися до символічного, але значущого вислання російських агентів розвідки з посольств і дипломатичних місій. Союзники відгукнулися.

Тепер британській владі належить ухвалювати складні (і вже не такі символічні) рішення про те, як очистити фінансову систему. Брудні гроші Росії та інших країн дедалі більше шанують у Лондоні й люксовому сегменті ринку нерухомості. За даними активістів Transparency International, у Великій Британії на кшти сумнівного походження було придбано нерухомість вартістю понад $5 млрд, причому більш ніж кожен п’ятий об’єкт належить росіянам. Банкіри, юристи й бухгалтери роками розкошують завдяки цьому прибутковому бізнесу.

Коріння проблеми в тому, що не відомі бенефіціари товариств з обмеженою відповідальністю. Акціонерні компанії замислювалися зовсім не для того, щоб бізнесмени створювали фіктивні компанії, зберігаючи анонімність, а для того, щоб спонукати до ризиків та інвестицій. Велика Британія вже намагалася навести лад в офшорному бізнесі, але коронні землі — території колишньої Британської імперії, як-от Британські Віргінські острови, — збудували непробивний мур секретності й не надають органам влади інформацію про справжніх власників компаній, які там зареєстровані. Озброєні ордерами правоохоронці можуть домогтися деяких відповідей, та поки вони цим займатимуться, брудні гроші вже заховають деінде.

Читайте також: Як полагодити санкції

Для Великої Британії очищення фінансової системи в Лондоні та офшорної мережі, яка її підживлює, має стати пріоритетом у політиці національної безпеки. Кошти невідомого походження руйнують наше суспільство. До того ж бездіяльність дискредитує нас в очах союзників. Як ми можемо наполягати, щоб Латвія навела лад у банківській системі для нерезидентів, чи повчати відважних українців у боротьбі з корупцією, коли самі не наважуємося на вагомі політичні рішення?

Деякий прогрес усе ж таки є. Наша влада нарешті взялася за вразливу лазівку — Шотландію, де працює власна правова система. Шотландські партнерства з обмеженою відповідальністю (SLP) з’явилися років зі сто тому, щоб допомогти фермерам, але тепер із цієї схеми користаються іноземці, охочі відмити гроші. У межах однієї з таких афер було створено 100 партнерств і переправлено з Росії $80 млрд лише за чотири роки. Невдовзі той, хто захоче скористатися таким механізмом на законних підставах, повинен буде довести, що веде бізнес у Шотландії.

Ще одна ініціатива: британським компаніям треба буде повідомляти імена реальних власників. Цього року запровадять кримінальну відповідальність за фальсифікацію даних про власника фіктивної компанії. Покаранням буде необмежений у розмірах штраф або два роки ув’язнення. Це вже напевно відвадить кремлівську еліту, що розкошує завдяки кумівському капіталізму. Щоправда, новий закон набере чинності не раніше ніж 2021-го. Цьогоріч влада обіцяє створити державний реєстр власників нерухомості.

Можливо, великий прорив станеться невдовзі, коли в парламенті обговорюватимуть закон про санкції та відмивання коштів. Консерватори-«відступники» й опозиційні партії виступають за поправку, відповідно до якої уряд вимагатиме від коронних земель створити державний реєстр власників тамтешніх компаній.

Читайте також: Нова зброя Путіна

Усі ці реформи потрібні, хоч і взялися за них запізно. Найкращих результатів можна буде досягти, якщо інші країни долучаться до заходів Великої Британії. «Чорними дірами» лишаються такі американські штати, як Вайомінг, де за невелику плату можна за кілька хвилин зареєструвати компанію та надати мінімум документів, які ніхто не перевірятиме.

Якщо ми справді хочемо, щоб Росія та інші противники сприймали нас серйозно, то треба показати, що й самі сприймаємо себе серйозно. Одне з двох: Захід не може бути водночас і відважним, і пожадливим.