Єлизавета Гончарова

Схема не для дурнів

24 Вересня 2018
Питання виплати пенсій людям, які мають прописку на окупованих територіях, викликає дискусії та запеклі суперечки.

На кону не тільки мільйони гривень, а й імідж країни в очах міжнародної спільноти: своє бачення проблеми неодноразово демонстрували місцеві та міжнародні правозахисники. А за кількістю різноманітних варіантів удосконалення процесу ідентифікації, призначення, припинення та перенесення можна вже фіксувати рекорд світового масштабу. З кожною новою постановою, яка обов’язково тягне за собою купу підзаконних актів та внутрішніх інструкцій, розуміти алгоритм проходження цього державного лабіринту стає все складніше. Навіть тим, хто це все писав, не кажучи вже про літніх людей, які це повинні виконувати. Принципово: зараз кажу про тих, хто реально переїхав з окупованої території, але «затаврований» чиновниками має постійно доводити, що він все ще громадянин своєї країни. Вони не можуть поїхати в санаторій чи до родичів, на відпочинок, у справах, на наукову конференцію чи для участі в громадських заходах без остраху, що в цей момент їхня пенсія буде заблокована. Бо такі правила гри.

 

Маю впевненість, що проблема соціальної підтримки людей, які залишились на окупованій території, потребує уваги та принципового політичного рішення згідно з міжнародними угодами, які діють у випадках анексії та окупації, але її вже давно треба було відокремити від питання тих, хто є реальними переселенцями. Наголошую: отримувати «липові» довідки переселенця людей змушує держава, бо це є обов’язковою умовою переоформлення пенсій. А це сприяє корупції неймовірних масштабів. 

 

Читайте також: Розенко розповів, кому в першу чергу підвищать пенсії

 

Наведу кілька свіжих прикладів, як працює ця схема. Голова Донецької ВЦА Олександр Куць нещодавно відзвітував про одну таку справу на своїй сторінці у Facebook: «Викрили злочинну схему вимагання та одержання неправомірної вигоди посадовими особами Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Співробітники УЗЕ (управління захисту економіки в Донецькій області) та прокуратури задокументували кілька десятків епізодів, коли група посадовців вимагала та отримувала з переселенців гроші за оформлення пенсійних справ та нарахування пенсій. Посадовців спіймали на гарячому — під час отримання неправомірної вигоди. Кошти вилучені з місця події. Зараз тривають слідчі дії, вирішується питання щодо затримання згаданих осіб у порядку ст. 208 КПК України». І дивлячись на натовпи «спеціальних» людей, які дуже впевнено почуваються у коридорах фондів та служб, що займаються цим питанням, масштаби готівки, яку вилучили з кабінетів, а також у декларації деяких затриманих чиновників, думаєш —  зекономили, що тут скажеш...

 

Існують і більш «креативні» схеми, вже із залученням працівників банку, який володіє монополією на обслуговування пенсіонерів, що проживають або виїхали з окупованої території. Прес-служба поліції Донецької області звітує про розкриття групи шахраїв, яка через корупційні зв'язки в банках привласнила півмільйона гривень пенсій переселенців. За даними правоохоронців, протягом декількох років шахраї діяли у містах, до яких приїздить найбільше людей з окупованих територій переоформлювати пенсії — у Слов'янську, Краматорську, Бахмуті та Покровську. Головна підозрювана — 31-річна вчителька біології, яка раніше працювала в органах внутрішніх справ, знаходила переселенців, яким було необхідно переоформити соціальні виплати без особистої присутності. За попередньою змовою з посадовими особами банку підозрювана оформляла платіжні картки на імена жителів непідконтрольних територій, які передали їй оригінали своїх паспортів. Потім банківські картки вона залишала собі, а також оформляла кредити на чужі імена. Злочинниця творчо поставилася до процесу суворої ідентифікації, що, на думку працівників Міністерства соціальної політики, мала захистити пенсіонерів: «Для проходження ідентифікації використовували «дублерів» — місцевих пенсіонерів, схожих зовні на власників паспортів. «Акторам» платили по 100 гривень». До речі, шахраї отримували гроші навіть за «мертві душі», з чим також, начебто, бореться ця система перевірок та обмежень.

 

Читайте також: Працюючих пенсіонерів чекають нововведення — Пенсійний фонд

 

Правоохоронці заявляють, що встановили декілька постраждалих пенсіонерів, які проживають на непідконтрольній території. Деякі з них чекали свою пенсію, але так і не отримали виплат. З їхніх рахунків було викрадено близько 500 тисяч гривень. Але, звісно, постраждалих набагато більше. Під час обшуків у затриманої та її спільників вилучено оригінали паспортів громадян, у тому числі осіб, підозрюваних в участі в незаконних збройних формуваннях, чужі банківські картки, записи з номерами рахунків потерпілих.

 

На п’ятому році війни ми маємо добре налагоджену корупційну схему, яка плідно працює на різних рівнях її виконання. Замість контролю та ефективного розпорядження грошима Пенсійного фонду відбувається масове збагачення посередників різного ґатунку, працівників банку та чиновників. А коли розкриваються деякі злочинні схеми, стає зрозумілим: вони не можуть не працювати всюди, де є на це попит. Бо, здається, схема від самого початку задумана так, щоб бути зручною для корупціонерів — як кажуть, за такого розкладу не візьме тільки дурень.