Олег Фея

Апофенія

2 Березня 2019
Апофенія — це здатність бачити взаємозв’язок у явно непов’язаних даних. Класичний приклад — усілякі «обличчя» на Марсі, які так полюбляють на сайтах уфологів і які, якщо їх сфотографувати з іншого ракурсу, виявляються просто купою каміння.

В однойменній книжці російського біоінформатика Алєксандра Панчіна описано антиутопічний світ, у якому перемогла апофенія. Людей лікують виключно гомеопатією та молитвами, екстрасенси допомагають розслідувати злочини, людей превентивно заарештовують за гороскопами, а героїня ревнує свого хлопця до води, яку він «заряджає», зізнаючись щодня в коханні. 


Панчін написав свою книжку в 2012 році й недавно бідкався, що багато чого з його антиутопії стосовно Росії вже справдилося. Член-кореспондентом Академії наук обрали гомеопата, а звання почесного професора хотіли дати патріархові, офіційна газета уряду закликає лікувати рак цукровими кульками, наукові ступені видають священикам за «особистісний досвід віри», а міністром культури є людина із «зайвою хромосомою» та псевдонауковою дисертацією. Не кажучи вже про тотальну пропаганду в стилі «фортеці в облозі», що спирається на вигадані факти. 


Розмовляючи із засновницею «Дисергейту» Світланою Благодєтєлєвою-Вовк про їхній конкурс «Академічна негідність року» та вкотре неприємно дивуючись засиллю в Україні плагіату, псевдонауки, квазіфеодальних вишів, я уявив, яким шляхом ми дійдемо до апофенічного суспільства.

 

Читайте також: Світлана Благодєтєлєва-Вовк: «Нашою діяльністю ми хочемо показати, хто насправді господар в українській науці»


Засилля у Міністерстві освіти і науки імітаторів, плагіаторів й просто шахраїв буде зростати. А Академія педагогічних наук, поповнюючись людьми з купленими ступенями, взагалі розростеться втричі, й саме її спеціалісти візьмуться за шкільну освіту. Інна Дерев’янко (дисертація «Педагогічні ідеї християнського виховання підлітків Київської Русі»), яка вже сьогодні втілює свої ідеї в Харківському педагогічному університеті, розширить діяльність на всю країну. Школярі, виховані в стилі X століття, здатні будуть застрелити кабана з лука, здерти з нього шкіру, поторгуватися з варягами та вдягати кольчугу за 40 секунд. Жодних інших знань, окрім історії, у них не буде. Адже за неї відповідатиме тоді вже лауреат Шевченківської премії та міністр культури стародавніх укрів Валерій Бебик. Власне, і з історією вийде так собі. Зате школярі пишатимуться Христом, який походить із Галичини, і родоводом від найдавніших укрів, що прилетіли з Нібіру й розмовляли санскритом. Коли підуть перші священики з такими знаннями, Константинопольський патріархат відкличе томос, але після резонансного відкриття космічно-божественного типу особистості Наталією Поліщук церкві вже буде все одно.

зазирніть у номінації на конкурс «Дисергейту», почитайте форуми прихильників псевдонауковців, поцікавтеся програмами кандидатів у президенти. Люди апофенічної України майбутнього вже серед нас


Та не переживайте. Вища освіта, керована доктором педагогічних наук Тамарою Тюриною, заповнить прогалини в знаннях студентів. Завдяки її інноваційному ноосферному підходу вони знатимуть, що фізика — це про астральні тіла та зв’язок із космосом, а хімія — про пошуки лептонного бога. Квантово-орбітальна культурологія замінить здоровий глузд, а літаки (які є одним цілим із автомобілями й рухаються зі швидкістю світла) регулярно падатимуть унаслідок поклику їх до Землі, як вбачає теорія несилової взаємодії Юрія Теслі. Власне, Печерський суд поновить Теслю у званні науковця. А Запорізький автомобільний завод випустить українську відповідь Ілону Маску — машину Teslya, що їздитиме на лептонних батареях. Щоправда, жодна з них не зрушить із місця. Можливо, справа в литовських номерах, які чіплятимуть автоматично. А в самому Запоріжжі збудують посадковий майданчик для НЛО, адже саме там інопланетяни викрадали Бебика.


Фармкомпанії поступово замінять усі ліки на гомеопатію: у виготовленні дешевша, а купують так само. Можновладці й далі їздитимуть за кордон нормальними автівками, лікуватимуться нормальними ліками. Через засилля іноземців, які бажають купити українські дисертації слідом за успіхом Чжан Сінь, що із 17-го разу таки виборола кандидатську, розквіту досягне китайська альтернативна медицина, а середня тривалість життя впаде до 40 років. 

 

Читайте також: Гуманітарна наука та її вартість


Задовго до цього з Академії поїдуть усі здібні вчені, залишаться нероби, плагіатори й фальсифікатори. Не думайте, що тільки гомеопатією рятуватимуться жителі апофенічної України! Відкриття наших медиків їм допоможуть. Біорезонанс, лікування бензином і сечею, аурохірургія, енергоінформаційна корекція, чудотворні ікони, медична астрологія, юмейхотерапія (ваші нащадки зрозуміють). Про вакцини й ГМО доведеться забути. Взимку міськводоканали запускатимуть замість гарячої води заряджену позитивним настроєм. Середній вік впаде ще на два роки. 


Президентом оберуть переможця 95-ї «Битви екстрасенсів», що заповнить Верховну Раду учасниками попередніх сезонів. Беручи на роботу, почнуть звірятися з гороскопами, а коротка лінія життя стане підставою для відмови від страхування. Згодом Рада, від санскритського слова «Ра», ухвалить закон для маркування продуктів із ДНК.


Страшно? Звичайно, я гіперболізую й такого ніколи не буде. Та зазирніть у номінації на конкурс «Дисергейту», почитайте форуми прихильників псевдонауковців, поцікавтеся програмами кандидатів у президенти. Люди апофенічної України майбутнього вже серед нас. Яка там нині середня тривалість життя?