Сергій Грабовський

Передовий російський досвід: якщо депутат з народом – це аморально

10 Червня 2012
Кілограмометрів передового політичного досвіду, який більшість Верховної Ради України охоче переймає у Державної Думи Росії, все більшає і більшає

У процесі запровадження на Грушевського, 5 такі новації російських братів по владі, як голосування за принципом «сам-десять» (поки що вдалося сягнути рівня лише «сам-п’ять», не вистачає ще мавпячої вмілості) та повна заборона публічної опозиційної активності під страхом величезних штрафів й адміністративних «відсидок» (законопроект просувається через комітети). Ну, а голосування за найважливіші закони за скороченою процедурою у нас вміють проводити навіть краще, ніж це роблять думці; 10 секунд – і новий мовний закон «спечений» у першому читанні! Але немає меж досконалості антидемократичних процедур та вигадливості депутатів Держдуми від «Єдиної Росії»; от і зараз вони вигадали таке, що неодмінно надзвичайно сподобається нардепукам Міхаїлу Ч., Інні Б. та Вадимові К.

Отже: комісія Держдуми РФ з етики розглядала проект рішення з проханням до трьох депутатів, які активно засвітилися на «маршах мільйонів», скласти їхні мандати. Як заявив журналістам голова комісії єдинорос Владімір Пєхтін, такими, що потоптали високі депутатські стандарти, вважаються Ілля Пономарьов та батько і син Гудкови – Геннадій та Дмітрій. Але передусім комісія вимагає з депутатів письмових пояснень з приводу їхньої «вуличної діяльності», яка, мовляв, загрожує безпеці росіян.

Головний етик Думи Пєхтін повідомив, що поскаржився на опозиціонерів віце-спікер від «Єдиної Росії» Сергєй Желєзняк. Йому не сподобалися дії парламентарів-опозиціонерів на «Марші мільйонів» 6 травня, який обернувся численними зіткненнями з поліцією. Желєзняк, зокрема, назвав «особливим цинізмом на тлі драматичних подій на Болотній» участь у мітингу депутатів, котрі, виявляється, «замість допомоги з наведення порядку сприяли нагнітанню напруженості». І резюмував: «Така поведінка депутатів Гудкових і Пономарьова, які активно експлуатують свої депутатські повноваження проти законного порядку, вважаю просто неприйнятними для парламентарів, а в разі підтвердження їхнього залучення до організації заворушень – і несумісним зі статусом депутатів Держдуми».

Пєхтін, зі свого боку, повідомив, що остаточних рішень за запитом Желєзняка не ухвалено, тому комісія повинна зібратися ще раз 20 червня. Поки що, за його словами, запропоновано фракції «Справедливої Росії» офіційно дати оцінку діяльності своїх членів Гудкових і Пономарьова, а самим депутатам представити письмові пояснення. Крім того, у проекті рішення містилася пропозиція до депутатів подумати про можливість відмовитися від своїх мандатів у разі, якщо вони і далі мають намір вести подібну «вуличну діяльність». В цьому плані проект рішення розколов комісію (шість «за», шість «проти»), але її принциповий голова вважає, що ще не вечір, і буде вірне рішення.

І справді: «Якщо вони беруть участь у мітингах, закликають до протестів, які призводять до порушень порядку, то нехай несуть відповідальність як рядові громадяни, не прикриваючись своєю депутатською недоторканністю. А то люди постраждали, а вони десь збоку». А чому Пєхтін переконаний, що буде вірне рішення? Дуже просто. Із тих, що голосували проти проекту, - двоє членів «Єдиної Росії». Ясна річ, за наступний тиждень старші товариші по партії проведуть із несвідомими колегами роз’яснювально-виховну роботу, а якщо ті не зрозуміють одразу – то хіба мало методів морального впливу? Раптові перевірки твого бізнесу чи брутальні погрози невідомих осіб на адресу твоїх близьких і рідних…

Взірцево-показово було організоване й засідання комісії. Заздалегідь про порядок денний не знали ані її члени, ані самі «порушники депутатської моралі». Проект резолюції депутати побачили вже на самому засіданні. Ба більше: членів комісії від «Справедливої Росії» на засідання не покликали, вони в останній момент дізналися про нього випадково. І правильно: хіба за товариша Сталіна «трійки» викликали когось із «ворогів народу» на свої засідання? Ні, звичайно. А яка висока мораль у народних мас тоді була! Звісна річ, «вуличний опозиціонер» Геннадій Гудков заявив, що він, мовляв, обурений політичною ангажованістю комісії з етики. На думку Гудкова, намір комісії з депутатської етики таємно ухвалити подібну постанову – це «грубе, безцеремонне порушення самої депутатської етики, і в цілому простої людської етики». Він протестуватиме: «Я буду звертатися до ради Думи, до голови Державної Думи з проханням замінити пана Пєхтіна на цій посаді у зв’язку з його професійною непридатністю та політичної заангажованістю».

Ба більше: Гудков-старший переконаний: депутат «має право брати участь у протестних акціях і закликати до протесту, якщо це його громадська, політична позиція, якщо він не порушує закон, діє в рамках правового поля». Але хто ж змістить Пєхтіна, якщо його поставила на посаду «Єдина Росія», впливовий діяч якої і доручив комісії розібратися з опозиціонерами? Бо це ж яке неподобство: знайшлося аж троє несамовитих депутатів, котрі вважають своїм обов’язком не протирати штани у Думі, яка давно вже «не місце для дискусій», не розв’язувати «нагорі» власні бізнесові проблеми, а виступати пліч-о-пліч з рядовими учасника мами акцій протесту і разом із ними ковтати сльозогінний газ, який не розбирає, є у тебе недоторканність чи ні… …Цікаво, чи почнуть напередодні 20 червня приходити до Держдуми РФ «гнівні листи трудящих» з вимогою «суворо покарати аморальних діячів так званої опозиції»? І чи встигнуть Інна Б. та Вадим К. до вакацій перенести у стіни Верховної Ради найпередовіший досвід своїх російських однодумців