Український тиждень № 42 (674)

Зміст номеру

Нові обличчя та старі маски

Напередодні місцевих виборів з кожним днем стає все очевидніше, що правляча партія не зможе розраховувати на високий рівень підтримки, який вона мала ще минулого року.

Денис Казанський

Кіровоградщина. Клановий альянс

Місцевий олігархічний консенсус і бенефіціари списків на прикладі Кіровоградщини

Сінченко Дмитро

Хвиля, яка змиває рейтинг

Чи вплине на результат місцевих виборів імітація боротьби з епідемією COVID-19

Ганна Чабарай

Епідемія обабіч фронту

Як відрізняється ситуація з поширенням COVID-19 на підконтрольній Донеччині й на території «ДНР»

Єлизавета Гончарова

На цифрових манівцях

Чому померла ідея «діджиталізації» і як переселення в інтернет розбестило українську політику

Максим Віхров

Діджиталізація економіки. Неповне покриття

Про старі й нові тенденції у розвитку світової економіки

Любомир Шавалюк

Сенсорна депривація

Чому культурну сферу не можна повністю перенести в онлайн

Ганна Трегуб

Die Welt: Жахаючі паралелі між гарячими точками «корони»

Порівнюючи криві, що показують кількість нових інфікувань у країнах, де зараз особливо потужна друга хвиля коронавірусу, впадає в око жахаюча паралель. Чому така ескалація ситуації в Іспанії та Чехії? Які з цього можна винести уроки?

Марк Пфіценмаєр

Віола фон Крамон-Таубадель: «Боротьба з корупцією — це те, що українська влада робить не для нас в ЄС, а для громадян України»

Тиждень поговорив із євродепутаткою, першою заступницею голови делегації Європарламенту в Парламентському комітеті асоціації між Україною та Євросоюзом Віолою фон Крамон-Таубадель про саміт Україна — ЄС, антикорупційний порядок денний, майбутнє «Північного потоку-2» та різницю політичних культур ЄС та РФ.

Ольга Ворожбит

Туреччина-Карабаґ: Оптика різного калібру

Як різні політичні табори Туреччини реагують на відновлення бойових дій у Карабаґу

Олесь Кульчинський

Літературний Нобель. Коливання курсу

Чи існують закономірності у визначенні Нобелівської премії з літератури

Богдана Романцова

Запорозький тютюн у підросійському Азові

Як велося українським козакам у місті, що раніше за Петербург мало стати столицею Російської імперії

Владислав Грибовський

Віталій Нахманович: «За останні 30 років в Україні не створено жодного повноцінного національного меморіалу»

Про скандальний меморіальний комплекс у Бабиному Яру як віддзеркалення українських проблем із конструюванням національної пам’яті, про можливі наслідки нерозуміння важливості гуманітарної політики, а також про труднощі долання стереотипів із Тижнем поспілкувався історик Віталій Нахманович.

Ганна Трегуб

Мистецтво діалогу

У серпні 2014 року Тетяні Войтюк із родиною через окупацію довелося покинути свій дім і переїхати в Добропілля, де жінка мала роботу, але не мала знайомих. Вона зізнається, що завдяки її активній позиції в неї зараз цікавіше життя, ніж до війни: громадська діяльність наповнює його сенсом, емоціями й можливостями. А головне — дає змогу самотужки приносити позитивні зміни до проблемних сфер суспільного життя.

Єлизавета Гончарова

Нам потрібна політика, а не відкриті листи

Що не день, то відкритий лист. Цього разу хороший: він наголошує на небезпеці для наукової свободи у західних університетах, яку становить Комуністична партія Китаю. І я охоче його підписав. Та сумніваюся, що мій підпис або ще сотні підписів знеохотять агресорів у Пекіні.

авторські колонки Едвард Лукас

Гумовий зум

Я не можу дочекатись, коли все закінчиться. Хай би вже маски й інші обмеження, але безкінечне спілкування в зумі — це зовсім нестерпно. Схоже, техніка помстилася людям за довгий період очікування на можливість «ідеального» спілкування попри відстані й кордони.

авторські колонки Юрій Макаров

Доленосний вибір

Напередодні президентських виборів майбутнє Сполучених Штатів настільки непевне, як ніколи з часів Громадянської війни 1861–1865 років. Існує сумнів, чи відбудуться вони взагалі й чи сторона, яка програє, визнає поразку. Політична й культурна поляризація країни настільки екстремальна, що після виборів можливий вибух надзвичайного насилля, якщо не стан, наближений до громадянської війни.

авторські колонки Ріхард Герцінґер

Ок, хто нам суддя?

Спостерігаючи, як стрімко зростає статистика випадків захворювання на COVID-19, складно не проводити паралелі між пандемією та глобальним потеплінням. І те, й інше — випробування, які вимагають солідарності й далекоглядності. Обидва сприймаються населенням не­до­статньо серйозно. Доки невидимі й поза ширшим контекстом.

авторські колонки Ярослава Куцай

Нобелівка й гендерна рівність

За історію Нобелівської премії з фізики лише четверо жінок із 216 лауреатів отримали цю нагороду, до того ж дві з них — за останні три роки.

авторські колонки Олег Фея

Пандемія брудної мови

Пандемія брудної мови розпочиналася весело й безтурботно. Майже кожен із нас доклався до її поширення й зараження ближніх.

авторські колонки Костянтин Москалець

Ворожіння божистої плящини

Книжка Франсуа Рабле (див. «Тиждень», № 41/2020), крім замальовок із карнавального життя, рясніє спробами огледіти з усіх ракурсів антропоцентризм.

авторські колонки Тарас Лютий

Танок смерті

Останній тиждень був для мене вкрай важким. У понеділок відійшов мій приятель і один із нечисленних українських митців, із якими я любив працювати: Віктор Марущенко.

авторські колонки ОНУХ