Новини 2018-01-10 14:45

Новий польський уряд. Курс на зближення з Брюсселем?

Чого чекати від зміни уряду у Польщі.

У Польщі 9 січня відбулася довгоочікувана зміна уряду. Про неї говорили ще з літа, однак Матеуш Моравецький замінив Беату Шидло на посаді прем’єра лише в грудні, а “реконструкцію” уряду перенесли на післясвятквовий період.

Отже, вже можна говорити, що новий уряд спробує бути “дружнішим” із ЄС, бо три міністри, які уособлювали найбільш конфліктні позиції між Варшавою та Брюсселем, йдуть зі своїх позицій. Зокрема, це міністр закордонних справ Вітольд Ващиковський, міністр оборони Антоні Мацеревич та міністр навколишнього середовища Ян Шишко.

Читайте також: У Польщі призначили нового міністра закордонних справ

Зміну міністра закордонних справ відзначають і польські, і європейські медіа як крок для “примирення” із Брюсселем. Але особистість нового міністра для багатьох медійників видається загадковою. А все тому, що новий міністр ЯцекЧапутович – людина з академічного середовища, професор суспільних наук, за його підручниками навчалися більшість польських політологів та міжнародників протягом останніх років. Але він так само не новачок у польській політиці, зокрема, зовнішній. Свою кар’єру у міністерстві закордонних справ він розпочав ще у 1990-му році на посаді заступника директора, а потім директора консульського та міграційного департаменту а в останні місяці перед призначенням був на посаді заступника міністра закордонних справ. Прем’єр Моравецький, зокрема, заявив, що сподівається на допомогу Чапутовича у донесенні позиції Польщі до ЄС, а саме в тому, що стосується міграційних питань. Міністр закордонних справ уряду Громадянської Платформи Радослав Сікорський у своєму твіттері назвав Яцека Чапутовича “патріотом” і урядовцем, що знає МЗС. Однак теж додав, що важливо, аби зміна внутрішньої польської політики дозволила йому проводити більш ефективну міжнародну політику.

 

Minister Czaputowicz to patriota czasu walki z komuną, i urzędnik znający MSZ. Oby zmiana politiki wewnętrznej Polski umożliwiła mu prowadzenie skuteczniejszej politiki zagranicznej.

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) 9 січня 2018 р.

Заміна Антоні Мацеревича на посаді міністра оборони Польщі на близького соратника Ярослава Качинського Маріуша Блащака може принести ще одну турбулентність до польської політики. Раніше польські видання писали, що президент Анджей Дуда може не підписати указ про новий склад уряду, якщо там залишатиметься Мацєревич. Але в той же час, польський тижневик Polityka відзначає, що звільнений Мацєревич “без призначення” є дуже небезпечним для партії та президента. Його, зокрема, підтримує націоналістичне крило “Права і Справедливості”, а це певна частина електорату.

Проте для відносин із ключовими країнами ЄС відставка Мацєревича може принести позитивні зміни. Як пише Politico, він заморозив відносини Польщі та Франції після того, як “потопив” угоду із купівлею гелікоптерів у Airbus, а його “очищення” у лавах вищого керівництва польської армії, спричинило до занепокоєння в НАТО. Однак, польські публіцисти, зокрема, Марек Швєрчинський та Ґжеґож Жечковський у статті на сайті журналу Polityka ставлять під питання, чи стане новому міністрові Маріушу Блащаку (до цього він був міністром внутрішніх справ) знань та досвіду для того, щоб робити зміни в армії, яка “не рухалася у найважливіших питаннях під владою Мацєревича”.

Читайте також: Косметична реконструкція: чого чекати від зміни уряду у Польщі?

Третя зміна, яка має зменшити кількість проблем у відносинах Варшави та Брюсселя, - це відставка з посади міністра навколишнього середовища Яна Шишки. Він, зокрема, дозволив збільшити кількість вирубок у Біловезькій пущі, що спонукало Брюссель порушити справу проти Варшави у Європейському суді Справедливості. Сірий кардинал ПіС Генрик Ковальчик тепер замінив його на цій посаді.

Європейські видання, зокрема Politico, відзначають, що заміна двох найбільш контроверсійних персон попереднього уряду Ващиковського та Мацєревича, виглядала як “оливковий вінок” для польського прем’єра Моравецького під час вечері у Брюсселі ввечері 9-го січня. “Вечеря відбулася у дружній атмосфері”, - йдеться у спільній заяві після зустрічі. Заміна Ващиковського також може бути позитивним поштовхом і для польсько-українських взаємин. Однак рішучих змін чекати не варто. Яцек Чапутович вже оголосив, що продовжуватиме політику Ващиковського (перші його візити будуть до Софії (Болгарія наразі головує в ЄС)та Берліна). В інтерв’ю журналу Kontakt у лютому 2015-го року він, зокрема, з точки зору теорії міжнародного права обґрунтовує, чому анексія Криму є незаконною, однак інших його коментарів щодо України знайти не вдалося.